Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
پرسه ـ به بهانه روز جهانی راه‌نمایان گردش‌گری

«راه‌نمای گردش‌گری، تنوع زیستی و مسوولیت»

2011 February 21


سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در برنامه امروز به بهانه 21 فوریه، روز جهانی راهنمایان گردش‌گری و برپایی آیینی به این مناسبت در ایران، گفت‌و‌گویی دارم با «آرش نورآقایی» عضو هیت مدیره و دبیر انجمن صنفی راه‌نمایان گردش‌گری استان تهران، انجمنی که برگزارکننده مراسم ویژه این روز نیز هست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز 21 فوریه از سال 1990 توسط فدراسیون جهانی راه‌نمایان گردش‌گری( WFTGA) با عنوان روز جهانی راه‌نمایان گردش‌گری تعیین شده و هدف از انتخاب این روز، جلب توجه عموم  شهروندان محلی، گردش‌گران و فعالان صنعت گردش‌گری به اهمیت راه‌نمایان حرفه‌ای گردش‌گری و عمل‌کرد آنان است.

هریک از کشورهای عضو در دست‌یابی به اهداف مورد نظر درتعیین این روز جهانی به سبک خود مشارکت و فعالیت می‌کند. برخی مکان‌ها و جاذبه‌های گردش‌گری سنتی و نیز موزه‌ها در این روز به‌طور رایگان درهای خود را به روی بازدیدکنندگان به ویژه گردش‌گران باز می‌کنند.

هرسال میزان آگاهی و دانش حرفه‌ای در این زمینه در کشورهای مختلف رو به رشد بوده و دولت‌ها چه در سطح منطقه‌ای و چه در سطح بین‌المللی نقش فزاینده‌ای در بزرگ‌داشت این روز داشته‌اند.

آرش نورآقایی که خود چند سالی است با عنوان راه‌نمای گردش‌گری در داخل و خارج از کشور فعالیت دارد و از نویسندگان فعال در این حوزه نیز هست، در مورد این روز و محور برنامه‌هایی که امسال برای این روز تدارک دیده شده می‌گوید:

این جشن برای اولین مرتبه در سال ۱۳۸۶ در تهران برگزار شد و اهداف آن بر اساس موارد زیر تبیین شده بود:

– گرد آمدن راه‌نمایان گردش‌گری استان تهران و آشنایی با یک‌دیگر

– تجلیل از راه‌نمایان گردش‌گری و احترام به پیش‌کسوتان

– هم‌گام شدن راه‌نمایان گردش‌گری ایرانی با راه‌نمایان گردش‌گری سایر کشورها (این جشن هم‌زمان با روز جهانی راه‌نمایان گردش‌گری برگزار می‌شود)

– تاکید بر استفاده از راه‌نمایان کارت‌دار (در این روز راه‌نمایان موظف بودند که کارت «راه‌نمای گردش‌گری» اشان را به هم‌راه داشته باشند)

– تاکید بر تور پیاده‌روی (راه‌نمایان در این روز با پای پیاده در چند خیابان شهر تهران قدم زدند و از برخی آثار فرهنگی بازدید کردند)

– هم‌کاری راه‌نمایان با یک‌دیگر (فعالیت‌های اجرایی مربوط به جشن توسط راه‌نمایان انجام شد)

– اثبات هویت شغلی (بر اساس مرام نامه‌ای که تبیین شد و در جشن قرائت شد)

در سال ۱۳۸۷ جشن با اهداف زیر در شهر یزد برگزار شد:

– احترام و تاکید به تمام اهداف و مرام‌های قبلی

– گردآمدن راه‌نمایان گردش‌گری سراسر کشور و آشنایی با یک‌دیگر

– تمرکز‌زدایی از تهران و استفاده از راه‌نمایان محلی برای ارایه توضیحات

– طراحی سفر برای راه‌نمایان (راه‌نمایان همیشه به ضرورت شغلی‌اشان سفر می‌کنند ولی در این جشن برای دل خودشان سفر می‌کنند)

– تاکید بر توانایی را‌ه‌نمایان برای تبلیغ در عرصه گردش‌گری به منظور شناساندن استانی که در آن زندگی می‌کنند و شهری که به آن تعلق دارند (راه‌نمایان با عرضه بوشور و کاتالوگ و … مربوط به استان متبوع‌شان، فضای نمایش‌گاهی به‌وجود آوردند)

– درگیر کردن صنایع وابسته به گردش‌گری (استفاده از هتل و رستوران و صنایع دستی و …)

– تجلیل از گردش‌گران محقق یا محققان گردش‌گر

در سال سوم جشن با اهداف زیر در شهر تبریز برگزار شد:

– احترام و تاکید به تمام اهداف و مرام‌های قبلی

– تجلیل از راه‌نمایانی که در مسیر هم‌سو با حرفه‌اشان جان‌شان را از دست داده‌اند.

– احترام به وقت و ایجاد جریان در این راستا (این جشن در ساعت ۹:۵۷ برگزار شد)

– ساخت تندیس جشن به عنوان نماد پایدار در این گردهمایی سالانه

– تشویق به ایجاد انجمن‌های صنفی در استان‌ها

– دخالت راه‌نمایان در تصمیم‌گیری‌های مربوط به میراث فرهنگی و گردش‌گری (در این جشن راه‌نمایان گردش‌گری بر ثبت میراث جهانی بازار تبریز تاکید کردند)

– تاکید بر همه مکانی و همه زمانی کردن سفر (در این سال راه‌نمایان شهر تبریز را برای برگزاری جشن انتخاب کردند در حالی که این فصل به‌ترین فصل گردش‌گری این شهر نیست)

– توجه به بلدهای محلی (در این سال از این افراد تجلیل شد)

در سال جاری (۱۳۸۹) این جشن با اهداف زیر در شهر رامسر برگزار خواهد شد:

– احترام و تاکید به تمام اهداف و مرام‌های قبلی

– مرکز زدایی (در سال دوم و سوم راه‌نمایان جشن را از پایتخت به مرکز استان‌های دیگر انتقال دادند. اما در این سال حتا با جمعیت بیش‌تر، جشن را از مرکز استان به یک شهر کوچک منتقل کردند)

– هم‌گام شدن با مردم (در این جشن قرار است که راه‌نمایان در زمان پیاده روی مردم را در کنار خود داشته باشند)

– بالا بردن سطح علمی (برگزاری کارگاه‌های آموزشی)

– هم‌سو شدن با اهداف جهانی گردش‌گری (در این سال راهنمایان برای گردهمایی سالانه خود شعاری هم‌سو با شعار جهانی گردش‌گری انتخاب کردند)

– توجه به میراث طبیعی و هم‌سو کردن راه‌نمایان طبیت‌گرد (امسال راه‌نمایان گردش‌گری درخواست دارند تا منطقه جنگل «هیرکانی» به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت برسد. در سال‌های قبل راه‌نمایان طبیعت گرد کم‌تر در جشن حضور داشتند ولی در این سال حضور آنان فعال‌تر خواهد بود)

– برندکردن زمان (قصد این است که از این به بعد زمان ۹:۵۷ به عنوان یک برند برای برگزاری این جشن مورد توجه قرار گیرد. جشن امسال نیز در ساعت ۹:۵۷ برگزار خواهد شد)

او در زمینه انتخاب شهر رامسر برای برگزاری جشن امسال می‌گوید: «سال 2010 شعار روز جهانی جهان‌گردی، گردش‌گری و تنوع زیستی انتخاب شده و رامسر یکی از شهرهایی است که جنگل‌های هیرکانی که یکی از میراث طبیعی ماست در آن واقع است و از سویی دارای تنوع زیستی فراوانی است. علاوه بر آن‌که 40 سال پیش در این شهر کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها برگزار شد و در این شهر بسیاری از تالاب‌های جهان ثبت شدند و امسال باز چهلمین سال برگزاری این کنوانسیون قرار است در این شهر برگزار شود که این یکی دیگر از اهداف انتخاب این شهر برای برگزاری برنامه روز راه‌نمایان بود.

دبیر انجمن صنفی راه‌نمایان استان تهران درباره برنامه امسال جشن راه‌نمایان می‌گوید:

«یکی از ویژگی‌های جشن امسال تعیین شعاری است که هم‌سان با شعار روز جهانی گردش‌‌گری انتخاب شده: «راه‌نمای گردش‌گری، تونع زیستی و مسوولیت» و تمام برنامه‌ها هم حول این شعار می‌چرخد و از افرادی که در این راستا فعالیت علمی و تحقیقی داشتند تقدیر می‌شود.»

او می‌افزاید: «امسال بیش از 300 راه‌نما در رامسر دور هم جمع می‌‌شوند و به مدت سه روز و دو شب اقامت دارند و در برنامه‌هایی از قبیل پیاده‌روی در جنگل‌های هیرکانی، کارگاه‌های آموزشی، پاک‌سازی طبیعت و مسابقه ورزشی و نیز گردهمایی که در روز دوم اسفند برپا می‌شود، شرکت می‌کنند. در این همایش از برترین‌های این رشته تقدیر می‌شود.»

از او در زمینه فعالیت انجمن صنفی راه‌نمایان گردش‌گری می‌پرسم:

در ایران چندین استان هستند که انجمن صنفی دارند هم چون تهران، فارس و خوزستان که متشکل از راه‌نماهای گردش‌گری هستند که دور هم جمع می‌شوند تا ابتدا با حقوق خودشان آشنا شوند و سپس از حقوق خود دفاع کنند. در جشن هم انجمن‌های استان‌ها نقطه‌نظرات خود را با یک‌دیگر مطرح می‌کنند و استان‌های بدون انجمن نیز تشویق می‌شوند که زودتر انجمن‌شان را تشکیل دهند.

انجمن صنفی استان تهران در جشن امسال طراحی و اغلب امور اجرایی جشن را عهده‌دار است.

او هم‌چنین به دغدغه‌های راه‌نمایان گردش‌گری در ایران چنین اشاره می‌کند:

راه‌نمایان گردش‌گری در ایران از حقوق کافی برخوردار نیستند. گردش‌گری در ایران یک صنعت بسیار آسیب‌پذیر است و راه‌نمایان هم از این آسیب‌پذیری بی‌نصیب نیستند. ضمن این است که آن‌ها به دنبال حقوقی که سایر شهروندان ایرانی از آن برخوردارند مثل بیمه، مسکن و یا تمام مزایای یک فرد شاغل در جامعه، هستند.

آرش نورآقایی در مورد برنامه‌های آینده انجمن صنفی راه‌نمایان استان تهران می‌گوید:

در این سه سال که من با عنوان دبیر انجمن استان تهران به فعالیت مشغول بودم یک سری برنامه‌ها انجام شده از جمله انجام چند تحقیق علمی و پی‌گیری چاپ چند کتاب و گردهم‌آیی‌های هفتگی و همواره سعی شده که برای راه‌نمایان شغل ایجاد شود و سطح دانش راه‌نمایان افزایش یابد.

اما با آغاز به کار فعالیت هیت مدیره جدید انجمن از اردیبهشت آینده، برنامه‌های آینده منوط به سیاست‌های ایشان است.

با سپاس از آرش که در این روزهایی که همگی درگیر و دار برگزاری مراسم ویژه این روز در رامسر بودند توانست فرصتی را در اختیار من قرار بدهد، خاطر نشان می‌کنم که در ایران دو تشکل برای راه‌نمایان گردش‌گری وجود دارد، یکی جامعه راه‌نمایان گردش‌گری که تشکل قدیمی‌تری است و اغلب از حمایت‌های دولتی نیز برخوردار است و دیگری انجمن صنفی راه‌نمایان که در هر استان بسته به فعالیت راه‌نمایان استان ایجاد شده  و به‌طور معمول به صورت تشکل‌های مردمی و غیرانتفاعی فعالیت دارند. از آن جایی که به روال آن چه در ایران و در میان ایرانیان سراغ داریم، آب انجمن راه‌نمایان و جامعه راهنمایان که هر دو تشکلی برای رسیدگی به حقوق راه‌نمایان گردش‌گری هستند، با هم در یک جوی نگنجیده است، هر کدام مراسم این روز را جداگانه برگزار می‌کنند.

جامعه راه‌نمایان ایران‌گردی و جهان‌گردی نیز چهارمین همایش روز جهانی راه‌نمایان ایران‌گردی و جهان‌گردی را در روز اول اسفند در هتل لاله تهران برگزار می‌کند.

در این همایش درخصوص نقش راه‌نما در سیر تحول صنعت گردش‌گری بحث و گفت‌و‌گو می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,