Saturday, 18 July 2015
25 March 2023

«بیانیه آیت‌الله صانعی درباره سیزده آبان»

2009 November 01

رادیو کوچه

آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید ایران در بیانیه‌ای خواستار حضور مردم در راهپیمایی 13 آبان شد. در این بیانیه که از زبان آیت‌الله خمینی این روز را «روز مقابله مستضعفین با مستکبرین» خوانده با اشاره به اینکه حضور باشکوه مردم در این روز پشتوانه‌ی معنوی محکمی علیه ظلم و ستم در هرکجای جهان خواهد بود، وعده‌ی الهی را متذکر شد.

متن کامل بیانیه آیت‌الله صانعی به شرح ذیل است:

روز سیزدهم آبان یادآور صفحاتی از تاریخ این مملکت همچون تبعید امام خمینی (سلام الله علیه) در پی اعتراض به لایحه کاپیتولاسیون ، کشتار دانش آموزان بیگناه در محوطه دانشگاه تهران و مبارزه ضد استکباری دانشجویان پیرو خط امام پس از انقلاب می باشد؛ توجه به مسائل تاریخی و درس گرفتن از آن می تواند ملت ها را در مسیر پرفراز و نشیب خود راهنمایی کند.

تبعید امام خمینی (سلام الله علیه) هرچند به علت سخنرانی بر علیه کاپیتولاسیون صورت گرفت، اما دستگاه استبدادی بنابر اطلاعیه ساواک علت آن را اقدام علیه منافع ملت، امنیت، استقلال و تمامیت ارضی معرفی نمود و منافع دولت‌های استعماری مانع هرگونه اعتراض به این تبعید و کشتار دانش آموزان بی‌گناه در صحن دانشگاه تهران و نقض گسترده آزادی بیان و دفاع از حقوق ملت از سوی آن‌ها گردید.

آن‌چه امروز باید مورد توجه قرار گیرد این نکته است که دیگر قدرت‌های استعماری، سیاست استعماری خود را با لشکرکشی، کشورگشایی و غارت آشکار منابع سایر کشورها و دخالت مستقیم در امور آن‌ها دنبال نمی کنند، اما این به معنای پایان دوره استعمار نیست. بلکه شکل جدید بهره کشی از ملت ها با استفاده از شیوه‌های جدید، مد نظر آنان قرار گرفته و منافع ملی آن کشورها توجیه گر استعمار در شکل جدید خود گردیده است؛ هرچند آن‌ها می‌کوشند که با استفاده از شگردهای نادرست و استفاده ناصحیح از واژه‌ها و مفاهیم مطلوب انسان‌ها، پرده بر اعمال خود بکشند؛ اما کیست که نداند آنان در بدست آوردن منافع خود هیچ حد و مرزی را نمی‌شناسند؛ و زمانی که منافع آن کشورها در میان باشد حقوق سایر ملت‌هاست که به مسلخ برده می‌شود.

بهره‌کشی، فصل مشترک استعمار قدیم و جدید است و حمایت قدرت‌های استعماری از حکومت‌های مستبد، نشانگر و دلیلی دیگر بر این واقعیت است که استعمار و استبداد، دو روی یک سکه‌اند.

حمایت دولت وقت آمریکا از کودتای 28 مرداد و تغییر مسیر تاریخی یک ملت، از خاطره مردم ایران فراموش شدنی نیست؛ پشتیبانی بی چون و چرای دولتهای استعماری از حکومت شاه در حالی که فرزندان این مرز و بوم در سیاه چال های آن رژیم زندانی، شکنجه و شهید می شدند را چگونه می توان توجیه نمود.

حمایت مستقیم و غیر مستقیم دولت‌های استعماری و استکباری از صدام در جنگ هشت ساله علیه ملت ایران که منجر به شهادت، مجروحیت و اسارت هزاران تن از فرزندان این مرز و بوم و وارد آمدن میلیاردها دلار خسارت به این کشور گردید، چه معنا و مفهومی می‌توانست داشته باشد. حمایت آن‌ها از دولت‌های مستبد در گذشته و حال در حالی که حقوق اولیه آن ملت‌ها در کشورهایشان پایمال گشته، با چه هدفی صورت گرفته و می‌گیرد.

نمونه‌هایی از این دست بسیار است که شاهدی است بر این‌که هیچ‌گاه دولت های قدرتمند استعماری و استبدادی شرق و غرب برای جلوگیری از ظلم و ستم و رسیدن مردم به حقوق، عدالت و آزادی‌های فطریشان « فِطْرَتَ اللهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا » هزینه‌ای نپرداخته و تنها منافع ظالمانه و جائرانه آنها تعیین کننده روابط و برخوردشان با سایر کشورها خواهد بود.

آنچه می‌تواند استقلال کشورها به خصوص  کشور عزیزمان را با توجه به شیوه های جدید استعمار حفظ نماید و مانع از تضییع حقوق آنان گردد؛ تنها توکل به ذات باری تعالی، « وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ » هوشیاری نخبگان جامعه، آگاهی توده‌های مردم، آزادی بیان، وجود رسانه‌های آزاد و مستقل، توجه به نظر و آراء اکثریت مردم و اهداف اولیه ایجاد نظام جمهوری اسلامی است.

در جامعه‌ای که نخبگان آن مورد بی‌مهری، و دانشگاه‌ها و مردمش مورد حمله، هجمه و… قرار گرفته و گرفتار قید و بند شده و امکان ابراز نظر از آن‌ها سلب می‌گردد و از سوی دیگر، مردمان آن جامعه نامحرم تلقی می‌گردند و جهل آنان در مسایل برآگاهیشان ترجیح داده می‌شود و رسانه‌های متملق و دروغ پرداز بر رسانه‌های مستقل  که چشمان بیدار جامعه اند، ترجیح داده شود، مطمئنن استکبار خارجی و استبداد داخلی در دستیابی به منافع خود کم هزینه‌ترین و پر منفعت ترین راه را به دست آورده است و هیچ گاه دولتها در رسیدن به منافع خود در پی افزایش هزینه‌های خود نیستند. لکن قدرتهای استکباری و استبدادی بدانند این ملت با پایداری خود و گرامیداشت چنین روزهایی نقشه‌های شوم پشت پرده و آشکاری را که بر خلاف منافع و حقوق مردم ایران کشیده شده و می شود خنثی و عقیم نموده و به خودشان باز می گردانند که« وَمَکَرُوا وَمَکَرَ اللهُ وَاللهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ».

یوسف صانعی
قم المقدسه
10/8/1388

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: