Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
‌گفت‌و‌گوی روز-به بهانه مانور زلزله در آستانه روز درویش

«‌عوامل امنیتی در بیدخت در استقبال سوم اسفند»

2011 February 21

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

از ظهر روز پنج‌شنبه تاکنون‌ و در آستانه سوم اسفند‌، روز درویش، خبرهای رسیده از شهرستان «بیدخت» حکایت از آن دارد که پس از اطلاع دراویش از آماده‌باش مراکز امنیتی و انتظامی تحت عنوان پیش‌گیری از زلزله، جمعی از دراویش عازم این شهرستان شده‌اند‌.

یکی از دراویش ساکن بیدخت در گفت‌وگویی ضمن تایید این خبر افزود‌: «معلوم نیست چه سیاستی و چه اغراضی در پشت پرده این ماجرا وجود دارد که این‌گونه ایجاد وحشت در میان شهروندان و ساکنین منطقه می‌کند و به حتم قصد آن‌ها تنها مانور نیروهای امدادی برای شرایط اضطراری نیست بلکه احتمال می‌رود با مقاصد سو‌ سیاسی هم‌راه باشد‌.»

در پی انتشار خبر احتمال وقوع زلزله در شهرستان «بیدخت گناباد»، عصر روز یک‌شنبه، تمامی خطوط تلفن مزار سلطانی دراویش در این شهرستان قطع شده است.

در همین رابطه اردوان روزبه با یکی از شهروندان ساکن بیدخت گفت‌وگویی داشته است که در پی می‌آید:

با توجه به روز سوم اسفند یعنی روز درویش، به نظر می‌رسد که در شهرستان بیدخت، باز هم تحرکاتی برای جلوگیری از حضور دراویش در این شهرستان به‌وجود آمده است. با توجه به این‌که شما در شهر بیدخت هستید توضیح دهید که الان در بیدخت چه خبر است؟

در پی انتشار خبر احتمال وقوع زلزله در شهرستان «بیدخت گناباد»، عصر روز یک‌شنبه، تمامی خطوط تلفن مزار سلطانی دراویش در این شهرستان قطع شده است

این آقایان نیرو آورده‌اند، ادارات و همه بیمارستان‌ها را بسیج کرده‌اند و حتا همه را از مرخصی خواسته‌اند، که به سر کار بیایند و بهانه‌شان هم همایش زلزله است. ولی کاری که دارند الان انجام می‌دهند، به همه چیز الا به همایش زلزله شبیه است. این‌ها دارند هم مردم و هم کسانی را که کمی حالت مخالف دارند را، تحریک می‌کنند.

وقتی می‌گویید تحریک می‌کنند یعنی چه‌کاری انجام می‌دهند؟ و به‌نظر می‌رسد که چه هدفی در این مسئله دنبال می‌شود؟

جوری دارند وانمود می‌کنند که دراویش در گناباد اخلال و خراب‌کاری می‌کنند و می‌خواهند نظم عمومی را بر هم بزنند. با این‌که هیچ‌یک از این جریانات واقعیت ندارد. ما در سی‌سال گذشته، آرام‌ترین افراد را در بین رده‌های دراویش داشته‌ایم. و هیچ‌وقت پرونده سیاسی نداشته‌ایم. حتا پرونده قضایی در محیطی که فقرا بودند، خیلی کم داشتیم ولی از زمانی که دولت آقای احمدی‌نژاد بر سر کار آمده است، دارند ما را اذیت می‌کنند که وادار به این کارها بشویم و این تبلیغی بشود برای خودشان که بیش‌تر بتوانند سر‌به‌سر دراویش بگذارند.

وضعیت دراویش در بیدخت و خاصه مسئله مزار سلطانی بیدخت، و این‌که در یکی دو سال گذشته بارها متولیان این مظان به دادگاه خوانده شدند و یا در ارتباط با دفن مردگان با مشکل مواجه شده‌اند. فکر می‌کنید هدفی که الان دارد دنبال می‌شود برای فشار بیش‌تر است؟ و اصولن چرا این تحرکات الان دارد بر علیه دراویش به‌وجود می‌آید‌؟

این فقط مخصوص داریش است. در مورد همین دفن اموات، برای این‌که فقط می‌خواهند دراویش را اذیت کرده و به خراب‌کاری و پرونده‌سازی تحریک کنند. چون دلیل محکم این است که در حوزه گناباد، اولن این قانون دفن اموات، برای دهه 1330 است. حالا آمده‌اند و این‌را در گناباد وسط کشیده‌اند. به چهارده محل، نامه نوشته‌اند از شهرها و ده‌های کوچک گناباد که حق ندارید این‌کار را انجام دهید. ولی در همه جای دیگر دارند انجام می‌دهند و هیچ‌کس هم احضاریه دریافت نمی‌کند. فقط برای بیدخت احضاریه می فرستند. حتا می‌خواستند جلوگیری نظامی و برخورد کنند که مردم جلوشان ایستادند، نگذاشتند و گفتند به هر قیمتی است ما نمی‌گذاریم که این‌کار انجام شود. حتا خواستند تابلو نصب کنند که باز هم فقرا ایستادگی کردند و گفتند که ما نمی‌گذاریم تابلو نصب کنید. به هر جهت ما را وادار کردند به این که رو در روی‌شان بایستیم و از هیچ چیزی ابا نداشته باشیم.

در آستانه سوم اسفند هستیم که روز درویش است. هر‌ساله در مزار سلطانی بیدخت چه مراسمی برگزار می‌شود ؟

برای سوم اسفند مراسم خاصی اجرا نمی‌شود و فقط مراسم هفتگی ما است که همه ساله داریم.

جوری دارند وانمود می‌کنند که دراویش در گناباد اخلال و خراب‌کاری می‌کنند و می‌خواهند نظم عمومی را بر هم بزنند

آیا در حال حاضر وضعیت شهر به‌دلیل همین مانور زلزله که مطرح شده است، دارای فضایی امنیتی است و شما در اطراف  مزار سلطانی عوامل امنیتی و انتظامی می‌بینید؟

خیر  نه این‌جا  و نه در داخل شهر هیچ‌کس پیدا نیست. ولی بیرون شهر در پادگان قدس و پادگان دیگری که در آن‌جا است، تحرک زیاد است. حتا برای بیمارستان‌ها آب معدنی زیاد آورده‌اند، همه بیمارانی که قابل ترخیص بودند را مرخص کردند و همه پزشکان را خواسته‌اند که در بیمارستان آماده‌باش باشند‌. و به‌طور مثال شهر‌داری تا ساعت دوازده شب باز است و همه سر کار خودشان هستند. حتا مدارس را هم تعطیل کردند.

احکامی برای متولیان مزار سلطانی و دستگیری‌های جمعی، صادر شده بود. خبرهایی در مورد آن احکام دارید؟ و آیا احکام اجرا و یا شکسته شده است؟

برای مسوول مزار سلطانی چند تا حکم بریده‌اند از جمله سه‌ماه و یک‌روز زندان که ایشان متحمل شدند و چند تا حکم تعلیقی هم ایشان دارند. بیست‌و‌چهار نفر دیگر هم برای‌شان حکم داده‌اند که مثلن به جرم اخلال در نظم عمومی بوده است. در روز پنج‌شنبه که روز سوال و جواب از آقای دادستان بود، این‌ها رفتند با آقای دادستان صحبت کنند که مورد تعرض و هدف گاز اشک‌آور قرار گرفتند. بعد این‌ها را به نیروی انتظامی بردند و به دادگاه خواسته شدند و چون گناهی نداشتند، هیچ‌یک گردن نگرفتند. چهارده‌‌نفر را به بیست‌و ‌پنج ضربه شلاق و سه‌ماه و یک‌روز حبس تعلیقی محکوم کردند. برای ده نفر دیگر هم، هر یک پنجاه‌ضربه شلاق، پنج ماه زندان و تبعید به مناطق مختلف در نظر گرفتند.

English

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۲ Comments