Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
نهادهای امنیتی افغانستان:

«آمادگی کامل برای دفع حملات بهاری طالبان وجود دارد»

2011 February 22

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

مسوولان نهادهای امنیتی در افغانستان می‌گویند، آنان برای دفع حملات بهاری طالبان آمادگی کامل دارند. از چندی به این سو فرماندهان نظامی افغان و قوای بین‌المللی بهار سال آینده خورشیدی را خونین پیش‌بینی می‌کنند، اما در این اواخر و پیش از فرا رسیدن بهار حملات طالبان افزایش یافته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جنرال محمدظاهر عظیمی سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان گفت طالبان در بهار سال آینده برای تثبیت موقعیت‌شان تلاش می‌کنند مناطقی را که از دست داده‌اند دوباره پس بگیرند، اما موفق نمی‌شوند.

وی افزود نیروهای ارتش ملی از نگاه کمیت و کیفیت رشد یافته و به حملات طالبان پاسخ‌های جدی خواهند داد.

به گفته جنرال عظیمی در سال روان نیروهای امنیتی افغان به هم‌کاری قوای بین‌المللی برخی از مناطقی را در جنوب که از نگاه سوق و اداره برای مخالفان با اهمیت بود تصرف کرده‌اند و شورشیان در این مناطق به عملیات دست خواهند زد.

هم‌چنان زمری بشری سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان گفت: «برای پاسخ‌گویی به حملات طالبان در بهار سال آینده و تامین امنیت محلات که در جنوب و شمال کشور در سال روان پاک‌سازی شده تدابیر خاص وجود دارد.»

وی افزود: «برای تامین امنیت مناطقی که در سال روان از وجود مخالفان تصفیه شده بر علاوه نیروهای پلیس ملی پلیس محلی نیز وجود خواهد داشت.»

در مورد حملات اخیر طالبان که مناطق غیر‌نظامی را هدف قرار می‌دهند سخن‌گوی وزارت داخله گفت تلاش می‌شود تا کمربندهای امنیتی تقویه شود و برنامه‌های نیز در نظر است تا از آن جلوگیری شود.

در یک ماه اخیر مخالفان دولت افغانستان در یک سلسله حملات زنجیره‌ی دو فروش‌گاه در کابل، یک هوتل در ولایت جنوب شرقی کندهار، نمایندگی کابل بانک در ولایت شرقی ننگرهار و روز گذشته یک مکان یک دولتی را در ولایت شمال شرقی کندز مورد هدف قرار داده و ده‌ها تن را کشته و صدها تن دیگر را زخمی نمودند.

وزارت داخله این گونه حملات را برنامه‌ی تبلیغاتی مخالفان عنوان می‌کند، اما حملات پی در پی در شهر‌های بزرگ زنگ خطری را برای مسوولان نهادهای امنیتی در دیگر شهرها به صدا در آورده است.

جنرال عبدالروف احمدی سخن‌گوی فرماندهی پلیس در زون غرب افغانستان گفت برای تروریستان مهم نیست که در کجا عملیات انجام می‌دهند، بلکه آنان در هر جای که مزدحم باشد عملیات می‌کنند.

وی افزود در مکان‌های عامه مانند بانک‌ها و محلات مزدحم که تصور می‌شود هدف مخالفان باشد، نیروهای بیش‌تر پلیس توظیف شده و از جانب مسوولان نهادهای امنیتی به قطعات پلیس وظیفه سپرده شده تا با دقت بیش‌تر وظیفه اجرا کنند.

هم‌چنان عبدالروف تاج آمر امنیت فرماندهی پلیس ولایت بلخ در شمال افغانستان گفت بر اساس تدابیر امنیتی برای نمایندگی‌های بانک‌ها ساحه باز ایجاد گردیده تا در صورت حمله مخالفان محافظان آن بتوانند از خود دفاع کنند و از جانب دیگر پلیس نیز آماده کمک می‌باشد.

عبدال هادی خالد معین پیشین وزارت داخله و تحلیل‌گر نظامی گفت مخالفان در این اواخر برای نشان دادن فعالیت‌شان اهداف نرم و مکان‌های را که مزدحم باشد و سر و صدا بلند کند مورد حمله قرار می‌دهند.

وی افزود مخالفان می‌خواهند با این اقدام فعالیت‌شان را رسانه‌ای کرده و از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کنند.

این در حالی است که قرار است تا یک ماه دیگر روند سپردن مسوولیت امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغانی آغاز شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,