Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
در پی اهدای خرس طلایی برلیناله به اصغر فرهادی،

«خرسی که دو گروگان آلمانی را در ایران نجات داد»

2011 February 23

فرهنگ ایران

شام‌گاه شنبه (نوزده فوریه‌/‌30 بهمن)‌‌، فیلم «جدایی نادر از سیمین» ‌ساخته کارگردان ایرانی اصغر فرهادی، در میان پانزده فیلم دیگر برنده جایزه معروف خرس طلایی برلینانه شد. چند ساعت پس از آن «آقای گیدو وستروله»،  وزیر امور خارجه آلمان موفق شد پس از دیدار با  «آقای محمود احمدی‌نژاد»، رییس جمهوری اسلامی، دو خبرنگار دست چندم آلمانی را که چند ماه بود در ایران به گروگان گرفته شده بودند آزاد نماید و با هواپیمای اختصا‌صی وزیر امور خارجه، به آلمان باز‌گرداند. جرم این دو روزنامه‌نگار آلمانی، این بود که با فرزند سکینه آشتیانی، زنی که به سنگ‌سار محکوم شده است گفت‌وگو کرده بودند.

چند ماه پیش از دیدار گیدو وستروله از ایران، رسانه‌های دولت جمهوری اسلامی‌، وزیر امور خارجه آلمان را یک هم‌جنس باز نامیدند، و او را به همین دلیل مسخره کردند. دیدار‌ گیدو وستروله و احمدی‌نژاد خشم برخی از رسانه‌های آلمانی را برانگیخت و خانم مرکل‌، صدراعظم آلمان اعلام کرد که از این دیدار آگاه نبوده و این ابتکار وزیر امور خارجه‌اش بوده است.  روز دوشنبه،‌ پلیس آلمان نیز به‌شدت با تظاهر‌کنند‌گان ایرانی در برابر کنسول‌گری ایران در فرانکفورت برخورد کرد‌.

فیلم «جدایی نادر از سیمین»  تنها به مسئله طلاق در یک  خانواده ایرانی پرداخت و از گل بالاتر هم به حکومت اسلامی نگفت، اصغر فرهادی و گروه ستارگانش نیز به هم‌راه خرس اهل برلین، به ایران بازگشتند و در فرودگاه با دسته‌های گل مورد استقبال قرار گرفتند. دولت جمهوری اسلامی نیز به هدفش رسید و با گرفتن صد هزار دلار، رافت اسلامی به‌خرج داد و یک خرس طلایی  رویش جایزه گرفت و در ازای آن دو خبرنگار ناشناس آلمانی را در آلمان مشهور کرد. ولی هنوز سکینه آشتیانی، که موجب این هیاهو شده است  در گوشه زندان در انتظار سنگ‌سار یا اعدام روزگار می‌گذراند. ای کاش یک خرس هم به کمک سکینه می‌شتافت.

سوم اسفند- 22 فوریه 2011

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,