Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
نامه جمعی از فعالان سیاسی-مدنی:

«آزادی ابراهیم یزدی را خواستاریم»

2011 February 23

خبر / رادیو کوچه

بیش از یک‌صد و پنجاه نفر از فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با ابراز تاسف از آن‌چه آن را برخوردهای غیر‌موجه و خلاف قانون با ابراهیم یزدی وزیر خارجه پیشین و دبیرکل نهضت آزادی ایران، خوانده‌اند، خواهان آزادی آقای یزدی شده‌اند.

امضا‌کنندگان این نامه که آقای یزدی را «از پرسابقه‌ترین مبارزان سیاسی ایران» نامیده‌اند، نوشته‌اند که آقای یزدی چند ماه است «به دلایل نامعلوم» در حبس به سر می‌برد.

این فعالان سیاسی و مدنی در بخشی از نامه خود گفته‌اند: «جای تاسف است که ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه ۵۷ که با حداقل خشونت به نتیجه رسید، و تحقق آزادی‌های اساسی، از جمله آزادی احزاب و آزادی بیان را در سرفصل مطالبات خود قرار داد، یک حزب سیاسی که برپایه‌ اعتقادات دینی و ملی تشکیل شده و در پیروزی انقلاب سهم غیرقابل انکاری داشته است، این گونه تحت فشار قرار گیرد و دبیر کل بی‌گناه آن در سن ۸۰ سالگی محبوس باشد.»

سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند.

آقای یزدی بار دیگر در روز عاشورا و هنگام شرکت در مراسمی در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بازداشت شد اما مقامات قضایی دو ماه بعد با مرخصی او برای انجام عمل قلب باز موافقت کردند.

اوایل مهرماه سال جاری، آقای یزدی که برای شرکت در یک مراسم ترحیم به اصفهان سفر کرده بود، بار دیگر در آن شهر بازداشت شد و به تهران انتقال یافته و زندانی شد.

بیشتر بخوانید:

«دادگاه ابراهیم یزدی به تعویق افتاد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,