Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
بیانیه‌ دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران:

«خواستار رسیدگی حقوق بشر در ایران توسط سازمان ملل»

2011 February 24

سازمان دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران‌

سازمان دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران‌ در دانش‌گاه کالیفرنیا‌-سن دیگو، با صدور بیانیه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر آن درخواست کرده است تا به وضعیت حقوق بشر و نقض آن در ایران رسیدگی کند.

در بیانیه‌ای که توسط هم‌بستگی دانش‌جویان ایرانی در آمریکا (دانش‌گاه برکلی) و انجمن دانش‌جویان دموکراتیک در دانش‌گاه جورج واشنگتن به امضا رسیده است، دانش‌جویان طرف‌دار حقوق شهروندی در ایران ‌از دبیر کل سازمان ملل آقای بان‌کی‌مون و کمیسر عالی حقوق بشر خانم پیلای درخواست فرستادن نمایندگان ویژه به ایران را دارند.

متن کامل این بیانیه در زیر آمده است:

در هفته‌های اخیر، دنیا شاهد به حرکت در آمدن جنبش‌های مردمی در خاورمیانه بوده است که با تظاهرات مسالمت‌آمیز خود به رژیم‌های سرکوب‌گر منطقه اعتراض کرده‌اند. این حرکت‌های اعتراضی که با سقوط دیکتاتوری تونس آغاز شد و با برکناری دولت در مصر ادامه پیدا کرد، به ادامه حرکت اعتراضی مردم ایران، موسوم به جنبش سبز منجر شد و ما هم‌چنان شاهد بروز اعتراضات مردم منطقه به‌صورت مسالمت‌آمیز هستیم.

در 25 بهمن، مردم ایران به دعوت رهبران جنبش سبز دست به یک را‌هپیمایی مسالمت‌آمیز در حمایت از جنبش‌های مردم تونس و مصر زدند که با اعمال خشونت و استفاده از باطوم و گاز اشک‌آور توسط نیروهای حکومت به خاک و خون کشیده شد. طبق آمارهای رسمی بیش از 1500 نفر از مردم عادی در این تظاهرات دستگیر شدند و دو نفر نیز به ضرب گلوله کشته شده‌اند. هم‌چنین نمایندگان مجلس ایران درخواست صدور حکم اعدام را برای رهبران جنبش سبز کرده‌اند و این در حالیست که رهبران جنبش در حال حاضر در حبس خانگی به سر می‌برند.

علاوه بر رخ‌دادهای چند ماهه اخیر، رژیم حاکم بر ایران در سالیان گذشته در موارد متعددی با عدم رعایت حقوق شهروندی ایرانیان برخلاف موازین جامعه جهانی عمل کرده است. اعدام‌ها، زندان‌های مخوف و شکنجه و تجاوز از نمونه اقدامات ضد حقوق بشری حکومت ایران بوده است.

ما بدین‌وسیله از سازمان ملل متحد تقاضا داریم هرچه سریع‌تر اقدامات لازم جهت توقف اقدامات ضد حقوق بشری حکومت ایران را مبذول دارد. هم‌چنین از شخص آقای بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل تقاضا داریم هر چه سریع‌تر اقدام به فرستادن بازرسانی به ایران جهت بررسی وضعیت حقوق بشر و آن‌چه در زندان‌های ایران و نیز بر وکلای آنان اتفاق می‌افتد نماید.

ما دانش‌جویان و گروه‌های دانش‌جویی نگرانی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را اعلام می‌داریم و تقاضا داریم سازمان‌ها بین‌المللی و حقوق بشری هر چه سریع‌تر به این مسایل رسیدگی کنند. از کمیسیون حقوق بشر سازمان کلل تقاضا داریم تمام امکانات خود را در جهت توقف این اقدامات حکومت‌ها و حمایت از حرکت‌های مردم منطقه در راه دست‌یابی به دموکراسی به‌کار گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,