Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
به بهانه روز ملی «سلامت مردان»

«روزنگاشت/ حرکت برای سلامتی مردان»

2011 February 24

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

پنجم اسفند 1389 برابر شده با اولین پنج‌شنبه اسفند ماه که مصادف  است با «روز ملی سلامت مردان». این روز اولین بار به پیش‌نهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد و پیش‌نهاد دهندگان تاکید کردند این اتفاق چند سالی است در کشور چین و در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکا افتاده است. گفته شده‌ در این روز کل اورولوژیست‌ها ایران در مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به معاینه رایگان مردان می‌پردازند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نخستین پنج‌شنبه اسفند به عنوان «روز ملی سلامت مردان» نام‌گذاری شده است. این روز به همت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با هم‌کاری انجمن اورولوژی ایران، انجمن پزشکان عمومی و سازمان نظام پزشکی در سراسر ایران برگزار می‌شود.

روز ملی سلامت مردان اولین بار به پیش‌نهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد. پیش‌نهاد‌دهندگان تاکید کردند این اتفاق چند سالی است در کشور چین و در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکا افتاده است. برنامه اصلی وزارت بهداشت در روز ملی سلامت مردان آگاهی و اطلاع ‌رسانی مردان در زمینه سلامتی آن‌ها است.

در این روز کل اورولوژیست‌های کشور در مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها به معاینه رایگان مردان می‌پردازند و اورولوژیست‌ها زمینه را برای بررسی و جلوگیری از بیماری‌های خطیر و بی‌علامتی که به مراحل پیش‌رفته با علایم خطرناک می‌رسند، فراهم می‌کنند.

و اما هدف از برگزاری روز ملی سلامت مردان در ایران به این شرح است:

1: نشان دادن پیش قدمی پزشکان ایران در امر پیش‌گیری بیماری‌ها و ارتقا سلامت جامعه از یک طرف و نشان  دادن این وظیفه در قالب ویزیت و مشاوره رایگان به مردم از طرف دیگر بوده است.

2: با اطلاع رسانی از علایم و روند بیماری‌های پر مخاطره به مردم می‌توانیم از ابتلا مردان جامعه به این بیماری‌ها جلوگیری کرده و این هدف در قالب مصاحبه و گزارش‌های علمی در رسانه‌ها و تهیه و توزیع بروشور آموزشی به همه مردان جامعه صورت پذیرفته است.

3: بـا ویزیـت رایگان در یک روز مشخص در سال، اهمیت پرداختن به سلامتی را به مردان جامعه که عمومن به علت گرفتاری‌ها کمتر به فکر سلامت خود هستند، مطرح می‌شود.

گفته شده این حرکت، کلید شروع یک حرکت بزرگ است، علت این‌که انجمن اورولوژی اقدام به این کار کرده است، بیمار‌یابی بیماری‌های خاموش است که به همه مردان و پسران مربوط می‌شود. چند بیماری شایع، سلامت مردان را تهدید می‌کند که سرطان مثانه، سرطان پروستات، بیضه نزول پیدا نکرده و ناتوانی جنسی مهم‌ترین آن‌ها هستند.

این بیماری‌ها از نظر متخصصان اورولوژیست مورد بررسی قرار گرفت و ممکن است با حضور متخصصان داخلی و غدد بیماری‌های دیگری نیز به فهرست بیماری‌هایی که سلامت مردان را تهدید می‌کند، اضافه شود.

و اما در آخر باید گفت این روز به این منظور به عنوان روز ملی اعلام شده، چون اغلب مردان در طول دوران حیات خود از بیماری که دارند، مطلع نمی‌شوند. امروز که اولین پنج ‌شنبه اسفند برابر شده با پنجم اسفند ماه  این روز با شعار «حرکت برای سلامت مردان» برگزار می‌شود.

منبع‌ها:

گوگل

سلامت نیوز

سایت مرکز بهداشت شیراز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,