Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
کتاب هفته

«سفری شخصی با مارتین اسکورسیزی»

2009 November 03

جواد لگزیان/ رادیو کوچه

من واقعن تضادی میان کلیسا و سینما، میان امر معنوی و امر دنیوی نمی‌بینم. هردو مکان هایی هستند که مردم در آن حاضر می‌شوند تا در تجربه‌ای مشترک سهیم شوند. در فیلم معنویتی خاص وجود دارد.

آنچه خواندید جملاتی بود تفکر برانگیزو زیبا از «مارتین اسکورسیزی» کارگران پیش‌رو سینما که با فیلم‌هایی چون «راننده تاکسی»، «رفقای خوب»، «کازینو» و «آخرین والس» جاودانگی را نصیب خود ساخته‌است.

20091103-cul-book-skorsizy

اسکورسیزی که در 7 نوامبر 1942 در نیویرک شلوغ و پرسروصدا به دنیا آمد. از همان ابتدا در آن محله‌های ایتالیایی ـ آمریکایی تیره و تاریک تحت فرمانروایی گانگسترها شوق کشیش شدن را داشت اما خیلی زود سودای سینما جای این شوق را گرفت. و این‌گونه شد که اسکورسیزی روایت‌گر کوچه‌هایی شد که در آشوب و خشونت غرق شده‌اند با قهرمانانی در جست‌وجوی رستگاری در درام همیشگی بیم و امید.

نقطه‌ی اوج سینمای اسکورسیزی همانا قهرمان‌هایی بی‌آلایش ساده و معصوم‌اند که در بساطی گرفتار آمده‌اند که هیچ چاره‌ای جز خشونت برایشان باقی نمانده‌است و همین است که دنیایی خاکستری را رقم می‌زند. قهرمانان آواره‌ی خیابان‌های بی‌پایان سوداگری‌اند. پیروز این خیابان‌ها همان گانگسترهای سیاه‌پوش با بالاپوش‌های بلندند که خشمگین به اطرافشان شلیک می‌کنند و شکستی زیبا نصیب آوارگانی است که در رینگ بوکس زندگی با حریف‌هایی قدر «لذت ـ رنج» خود را می‌سازند.

اسکورسیزی تلاش برای رستگاری را ارج می‌نهد و سینما را در مقام داوری برای ماندگاری این تلاش بی‌وقفه ستایش می‌کند. او می‌گوید: «سینما به یک خواست قدیمی برای دست‌یابی به وجدان عمومی پاسخ داده‌است؛ این فیلم‌ها آن دسته از نیازهای مردمی را برآورده می‌کنند که مردم در حافظه‌ی جمعی‌شان باید از آن‌ها برخوردار باشند» و این راز سینمای اسکورسیزی است، سینمایی که روایت‌گر و داور قهرمانانی است که رستگاری را در ماجراهای تاریک و روشن خیابان‌های مناطق فرودست می‌جویند و در دنیای گانگسترها رویای کشیش شدن دارند.

اگر دوست دارید بیشتر درباره‌ی اسکورسیزی بدانید با او هم‌سفر شوید.شما در کتاب«سفری شخصی با مارتین اسکورسیزی در سینمای آمریکا» می‌توانید همراه او در دلیجانی رویایی به تماشای برترین‌های سینمای آمریکا بپردازید و سینمای خاطره برانگیز وسترن،گنگستری و  مدرن آمریکا را به روایت اسکورسیزی همراه تصاویری به یادماندنی از فیلم‌های اورسون ولز،جان فورد ،الیا کازان ،آرتور پن  و بسیاری دیگر مرور کنید.

«سفری شخصی با مارتین اسکورسیزی در سینمای آمریکا» با ترجمه‌ی «مازیار اسلامی» در 191 صفحه و با قیمت 9000 تومان منتشر شده‌ است.

کتابی که رویاها را بیدار می‌کند در دنیای سراسر سیاه و سپید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,