Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«‌بعضی از ما به دوستمان کلبی هشدار داده بودیم‌»

2011 February 27

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

ghesseha@koochehmail.com

«دونالد بارتلمی» (Donald Barthelme) در7 آوریل 1931 در فیلادلفیا به دنیا آمد. این نویسنده طنزپرداز و پست مدرن آمریکایی سال‌ها به عنوان خبرنگار برای روزنامه هوستون پست کار می‌کرد، از 1961 تا 1962 مدیر موزه هنرهای معاصر در هوستون شد. او از بنیان‌گذاران «مجله فیکشن» و نیز یکی از بنیان‌گذاران اصلی رشته «داستان‌نویسی» در دانش‌گاه هوستون بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داستان‌های کوتاه بارتلمی اغلب فوق‌العاده جمع و جور هستند (سبکی که گاه به نام «داستان کوتاه کوتاه»، «داستان فلش»،یا «داستان ناگهانی» خوانده می‌شود)، این‌گونه آثار اغلب تنها بر روی حادثه تمرکز دارند و نه روایت‌هایی کامل. با این حال، داستان‌های طولانی‌تری با روایت سنتی‌تر نیز در کارنامه خود دارد. دونالد بارتلمی نویسنده مکاشفات کوچک از روابطی عجیب و غریب است که ضمنن ظاهری منطقی دارند و آن‌ها را به شیوه‌ای ارایه می‌دهد که منحصر‌به‌فرد است و غالبن به یک دوره یا تاریخ ویژه‌ای تعلق ندارد.

در «کلبی…» بارتلمی تلاش می‌کند نشان دهد که چگونه انسان می‌تواند با ارایه دلیل پوچی چون «او شورش را در آورده» غیر‌انسانی عمل کند و با استفاده از این طرح به معظلی عمیق‌تر نقب می‌زند، این‌که چگونه مردم گاهی اوقات می‌توانند اجازه دهند ‌احساسات‌شان سد راه اعمال نیک شود. کلبی دوستانش را عصبانی کرده و دوستانش توجیه می‌کنند که بنابراین حق دارند به او آسیب برسانند.

بارتلمی در 23 جولای 1989 از سرطان حنجره درگذشت.

داستان «بعضی از ما به دوستمان کلبی هشدار داده بودیم» توسط «مهرشید متولی» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Charles Ives: Piano Sonata No. 2, Played by Amir Javadi

& Variations on America

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,