Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
درآستانه روز 13 آبان

«بازداشت فعالان دانشجویی در آستانه ۱۳ آبان»

2009 November 03

رادیو کوچه

در آستانه 13 آبان حامیان و مخالفین دولت دست به تبلیغات وسیعی زدند. از یک سو مخالفین و معترضان به دولت دهم ایران با برنامه ریزی و تبلیغ برای حضور در راهپیمایی 13 آبان که هر سال به مناسبت روز دانش آموز برگزار می شود می خواهند از این فرصت تجمع بدون نیاز به مجوز استفاده کنند. از سوی دیگر حامیان دولت و احزاب و تشکل های وابسته به دولت با سخنرانی ها و بیانیه هایی مردم را از آن چه که «فریب سلطه گران» می خوانند بر حذر می دارند.

روز گذشته اعلام شد تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس در بیانیه ای به مردم هشدار دادند که در روز سیزده آبان فقط به شعار دادن در رابطه با دول استعمارگر اکتفا کنند. هم چنین سپاه پاسداران هم با بیانیه ای از برخورد با عوامل اغتشاش گر در راهپیمایی این روز خبر داده است.

اما در این بین دانشجویان و فعالان سیاسی و مدنی سخت در تلاشند تا با هماهنگی و گردهمایی بتوانند در روز سیزده آبان به جمعیت مخالف دولت بپیوندند و به راهپیمایی بپردازند که این امر با برخورد شدید مسوولان ذیربط در حراست دانشگاه ها می انجامد.

منابع آگاه گزارش دادند در ادامه برخورد با دانشجویان دانشگاه مازندران ظهر روز دوشنبه  سیاوش رضائیان ، عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران و اشکان ذهابیان دبیر سابق فراکسیون مدرن انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی شهر مشهد در شهر بابلسر بازداشت شدند.

بنا به این گزارش سیاوش رضائیان دانشجوی رشته ریاضی و عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران ظهر امروز ، دوشنبه ، توسط حراست دانشگاه مازندران بازداشت و به نیروهای امنیتی شهر بابلسر تحویل داده شد.

در حالی رضائیان توسط عوامل حراست دانشگاه مازندران بازداشت شده است که بنا به گفته منابع مطلع هیچ گونه اتهامی متوجه این فعال دانشجویی نمی باشد و نامبرده هیچ گونه احضاریه قانونی دریافت نکرده است.

هم چنین اشکان ذهابیان دانشجوی رشته شیمی دانشگاه فردوسی شهر مشهد که ترم گذشته به صورت مهمان در دانشگاه مازندران تحصیل می کرد ، طی احضار تلفنی توسط دادستان شهر بابلسر به دادستانی مراجعه می کند و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل اتحادیه انجمن های اسلامی شمال کشور بازداشت و به زندان مرکزی متی کلای بابل منتقل می شود.

گفته می شود اشکان ذهابیان در حالی بازداشت شده است که اساسا تشکل مورد ادعا دادستان بابلسر وجود خارجی نداشته و ندارد.

هم چنین این فعال دانشجویی شهر بابلسر در حالی  به زندان بابل منتقل شده است که  دادستان بابلسر برای وی قرار وثیقه 30 میلیونی صادر کرده است .

گفتنی است ذهابیان پیش از این در پی اعتراضات دانشجویی دانشگاه مازندران به انتخابات 22 خرداد بیش از یک ماه بازداشت بود.

این گزارش حاکیست چند تن دیگر از دانشجویان این دانشگاه در روزهای اخیر توسط مسوولین حراست، احضار و تهدید شده اند.

بر اساس برخی شنیده ها از منابع موثق، لیست 11 نفره ای از سوی دادستان بابلسر برای احضار و احتمالن بازداشت تهیه گردیده است که تا کنون با دو دانشجوی بازداشتی ذکر شده و دو تن دیگر از اعضای شورای مرکزی انجمن مازندران تماس های مشابهی صورت گرفته است. این دو هنوز به دادسرا مراجعه نکرده اند.

از سوی دیگر، چند روز پیش آرنوش ازرحیمی دیگر عضو شورای مرکزی انجمن مازندران نیز با شکایتی از طرف نیروی انتظامی این شهرستان روبرو و به دادگاه احضار شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: