Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
آیت‌اله صانعی:

«حصر رهبران معترضان، نشانه ضعف سیاسی آمران»

2011 February 28

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله یوسف صانعی، از مراجع تقلید، در بیانیه‌ای به حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی انتقاد کرد و با اشاره به این‌که قدرت‌های استبدادی دست‌کم قیافه‌ی قانون‌مداری می‌گیرند، دادگاه‌های سیاسی پیش از انقلاب را یادآور شد که در آن به متهمان اجازه‌ی دفاع از اعمال و افکار خود داده می‌شد.

به گزارش تارنمای آیت‌اله صانعی، وی در ادامه تصریح کرد: «برخی از افراد، اعتراض معترضین سیاسی را در جامعه فاقد هرگونه پای‌گاه و جای‌گاهی دانسته و آن‌را دروغ و حیله پنداشته ولی با داشتن تمامی قدرت‌های تبلیغی و رسانه‌ای از برگزاری یک دادگاه صالح علنی عاجز هستند تا در آن معترضان و منتقدان سیاسی نیز بتوانند از نظرات خود دفاع کنند و در نهایت جامعه خود قضاوت کند که حق با کیست.»

این مرجع تقلید، حمله به معترضان سیاسی و حبس آن‌ها را غیر‌اسلامی و غیر‌انسانی خواند، از موسوی و کروبی با تمجید و احترام یاد کرد، حصر آن‌ها را رفتاری خواند که «با هیچ یک از موازین شرعی، قضایی، حقوقی و اجرایی هماهنگی نداشته و ندارد».

متن بیانیه آیت‌اله صانعی که در پای‌گاه اطلاع‌رسانی دفتر وی منتشر شده، بدین شرح است:

بسمه تعالی

در چند هفته اخیر شاهد اتفاقاتی هستیم که هر چند در گذشته نیز سابقه داشته است اما روند بعضی از این اقدامات از نوادریست که با هیچ یک از موازین شرعی، قضایی، حقوقی و اجرایی هماهنگی نداشته و ندارد، در صورتی که قدرت‌های استبدادی نیز از برگزاری دادگاه و استناد به قوانین کشور و اجازه دفاع به متهم (هرچند به صورت محدود) در جهت گرفتن قیافه قانون‌مداری و حاکمیت قانون استفاده می‌نمودند.

هنوز فراموش نکرده‌ایم که دادگاه‌های سیاسی در رژیم گذشته، فارغ از احکام ظالمانه و فرمایشی بودن آن‌ها مانند دادگاه‌های نظامی دکتر مصدق و فداییان اسلام و ده‌ها محاکمه سیاسی دیگر، چگونه برگزار می‌شد و متهمان چگونه از اعمال و افکار خود دفاع می‌کردند که خود حکایت از این توجه در سیستم حقوقی و قضایی دارد.

با این حال پس از سی سال از انقلاب اسلامی که شعار آن حاکمیت آزادی و جمهوریت بر مبنای موازین اسلام و نفی استبداد بود، شاهد حملات مکرر غیر‌اسلامی و انسانی به معترضان سیاسی و حبس آن‌ها هستیم و ناباورانه می‌بینیم که شخصیت‌های خدومی هم‌چون زبده‌السادات و الاخیار، ذوی‌العز و الاحترام؛ جناب آقای مهندس میر حسین موسوی و همسر مکرمه و فاضله ایشان و یار دیرین و معتمد امام، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ مهدی کروبی و همسر مکرمه ایشان بدون برگزاری هر‌گونه دادگاه و محکمه‌ای (هرچند صوری) و بدون اجازه دفاع به آن‌ها در حصر خانگی با محرومیت از حقوق اولیه انسانی، قرار می‌گیرند. اعمال و رفتاری که نشان از درماندگی و ضعف سیاسی عاملان و آمران آن از اقناع افکار عمومی دارد.

جای بسی تاسف و تعجب است که برخی از افراد، اعتراض معترضین سیاسی را در جامعه فاقد هرگونه پای‌گاه و جای‌گاهی دانسته و آن‌را دروغ و حیله پنداشته ولی با داشتن تمامی قدرت‌های تبلیغی و رسانه‌ای از برگزاری یک دادگاه صالح علنی عاجز هستند تا در آن معترضان و منتقدان سیاسی نیز بتوانند از نظرات خود دفاع کنند و در نهایت جامعه خود قضاوت کند که حق با کیست.

امید آن‌که هرچه زود تر خداوند متعال با رهایی آن بزرگان و دیگران از حصر و حبس، توفیق خدمت در جهت احقاق حقوق ملت را عنایت فرماید.

بیشتر بخوانید:

«وظیفه خبرگان نظارت بر کار رهبری است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. فدايي ولايت
    1

    خبر رسیده شما جلبکهای سبز فتنه گر قرار گذاشتید از شب ۱۰ اسفند هر شب ساعت ۹ تا ۱۰ تا اخر سال ترقه و نارنجک دستی بزنید و الله اکبر ( اسراییلی ) بگیید و اعتراض مسخره کنید . بدونید ما از این سر و صدا ها نمی ترسیم. مرده شور خودتونو و سرکردهاتونو ببرن.