Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
به بهانه برگزاری مراسم «اسکار 2011»

«روزنگاشت/اسکار شب طلایی هالیوود»

2011 February 28

محبوبه‌ شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌هفتم فوریه برابر بود با برگزاری مراسم اسکار، اسکار مراسمی است که هر ساله توسط آکادمی هنرها و علوم سینمایی به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود. این جشنواره به شیوه‌ای کارآمد و بسیار منظم از سال 1929 همه ساله برگزار شده و نتایج آن بسیار در سرنوشت و جایگاه فیلم‌ها و سینماگران، گیرنده جایزه و کسانی که نامزد دریافت جایزه شده‌اند، موثر بوده است. امسال نیز این مراسم که ساعاتی پیش شروع شده بود در بامداد بیست و هشتم فوریه به پایان رسید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مراسم «اسکار» یکی از معتبرترین مراسم‌های سینمایی جهان، به ویژه در آمریکاست که از سوی یکی از مهم‌ترین سازمان‌های سینمایی آمریکا یعنی آکادمی هنرها و علوم سینمایی که توسط «لوئیز بی. مایر» مدیر استودیوی «متروگلدوین مایر» ایجاد شده است، هر ساله بر پا می‌شود.

اولین مراسم اسکار در روز پنجشنبه، شانزدهم می ۱۹۲۹ در «هتل روزولت» در هالیوود به افتخار فیلم‌های برجسته سال ۱۹۲۷ و ۱۹۲۸ و با میزبان مراسم «داگلاس فربنکس» بازیگر و «ویلیام سی. دمیل» کارگردان و هم‌چنین با حضور حدود ۲۷۰ تماشاگر برگزار شد.  در آن سال پانزده تندیس کوچک به بازیگران، کارگردانان و دیگر عوامل صنعت فیلم‌سازی آن زمان برای گرامی‌داشت فعالیت‌شان طی آن سال اهدا شد.

در آن زمان اسامی برنده‌ها از سه ماه قبل اعلام می‌شد که این رویه در دومین مراسم اسکار در سال ۱۹۳۰ تغییر کرد و در ده سال نخست نتایج برای انتشار عمومی در ساعت یازده شب برگزاری مراسم به روزنامه‌ها داده می‌شد. این شیوه تا زمانی که «لس آنجلس تایمز» نام برنده‌ها را پیش از شروع مراسم اعلام کند ادامه یافت. در نتیجه آکادمی از سال ۱۹۴۱ اسامی برندگان را در نامه‌ای مهر و موم شده اعلام می‌کرد و مراسم از «تاتر کداک» پخش می‌شد.

در بیست و نهمین مراسم اسکار که در بیست‌و‌هفتم مارس ۱۹۷۵ بخش انتخاب بهترین فیلم خارجی زبان نیز ایجاد شد. اما پس از پنجاه سال برگزاری اسکار در اواخر مارس یا اوایل آوریل، در سال ۲۰۰۴ برگزاری این جشن به اواخر فوریه یا اوایل مارس تغییر کرد که دلیل آن اجتناب از هم‌زمانی این جشن با سایر برنامه‌های مهم در تلویزیون بوده است.

امروزه بر اساس قوانین دو و سه مجموعه قوانین رسمی جوایز اسکار، یک فیلم باید در سال قبل از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب ۳۱ دسامبر در «لس آنجلس» نمایش داده شود تا شرایط شرکت را داشته باشد، به استثنای بهترین فیلمهای  خارجی زبان. قانون دوم بیان می‌دارد که فیلم باید حداقل چهل دقیقه بوده و در نسخه ۳۵ یا ۷۰ میلی‌متری و یا در فرمت دیجیتالی ۲۴ یا ۴۸ فریم تهیه شده باشد.

در اواخر دسامبر فهرست نامزدها برای حدود شش هزار عضو فعال فرستاده می‌شود. اعضای گروه‌های مختلف افراد مربوط به حوزه خودشان را به عنوان نامزد انتخاب می‌کنند. یعنی کارگردانان به کارگردانان رای می‌دهند، نویسندگان به نویسندگان و بازیگران به بازیگران به استثنای فیلم‌های خارجی، مستند و انیمیشن که توسط کمیته‌ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه‌ها انتخاب می‌شوند.

در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم، تمامی اعضا صلاحیت انتخاب نامزدها را دارند. فیلم‌های خارجی باید دارای زیرنویس انگلیسی باشند و هر کشور می‌تواند سالیانه فقط یک فیلم پیش‌نهاد کند. سپس برندگان در دور دوم رای‌گیری که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه‌ها از جمله بهترین فیلم حق رای دارند انتخاب می‌شوند.

و در نهایت اهدای جوایز اسکار در یک جشن که مستقیم از تلویزیون پخش می‌شود، شش هفته پس از اعلام اسامی نامزدها اعطا می‌شوند. این جشن بسیار مجلل و با شکوه است و تمامی مدعوین بر روی فرشی قرمز رنگ که توسط برجسته‌ترین طراحان مدروز آماده شده راه می‌روند. این جشن برای اولین بار در سال ۱۹۵۳ از «تلویزیون ان بی سی» پخش شد. اسکار یکی از شاخص‌ترین مراسم اهدای جوایز در جهان است هر ساله در بیش از ۲۰۰ کشور جهان بصورت زنده پخش می‌شود. جشن اعطای جوایز اسکار توسط سازمان امنیت داخلی آمریکا به عنوان رویداد ویژه امنیت ملی محسوب می‌شود.

اما در تمام سال‌هایی که مراسم اسکار برگزار شده این مراسم مورد نقدهای بسیاری قرار گرفته، به طور مثال برخی از کارگردان‌ها که به هنرمندی آن‌ها اذعان شده است. مانند: «اورسن ولز»، «آلفرد هیچکاک»، «استنلی کوبریک» و «هوارد هاکز» هرگز جایزه بهترین کارگردان را نبرده‌اند. از دیگر انتقادات عینی افزایش تاثیر اعمال نفوذ کارگردان‌ها و شرکت‌های سازنده فیلم در مورد برخی فیلم‌ها است، به این معنا که جوایز بیشتر منعکس کننده تلاش‌ها برای اعمال نفوذ هستند و این قضیه شایستگی فیلم‌ها را تحت تاثر قرار داده است.

و هم‌چنین گفته شده، تا به امروز بخشی برای جایزه به کارهای نمایشی، بدل‌کاران یا مشارکت‌های نمایشی استفاده نشده است. در مورد فرآیند رای دادن در آکادمی نیز نقایص زیادی برشمرده شده است، از جمله این حقیقت که دست‌یاران اعضای آکادمی اغلب در برگه رای‌گیری رسمی اسکار، رای می‌دهند.

گفته شده: وقتی ارسن ولز در سال 1971 جایزه افتخاری را از اسکار دریافت کرد گفت: «‌امیدوارم همگان دریابند که چرا این جایزه تا این حد برای من ارزش‌مند است. این جایزه از جانب مردم به من داده نشده، منتقدین هم در این کار سهم کمی دارند. این جایزه از سوی دست اندرکاران سینما به من داده شده، آن‌هایی که عشق بیشتری به سینما دارند.»

تا کنون دو نفر از برندگان جایزه اسکار برنده نوبل نیز بوده‌اند. «جورج برنارد شاو» ایرلندی به این مهم دست یافت، وی پس از بردن جایزه نوبل ادبیات در ۱۹۲۵، در سال ۱۹۳۸ جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را کسب کرد و «ال گور» سیاست‌‌مدار و فعال محیط زیست آمریکایی که در سال ۲۰۰۷ برای فیلم مستند یک حقیقت آزاردهنده برنده بهترین فیلم مستند از جشن‌واره اسکار و در سال ۲۰۰۸ بدلیل فعالیت‌های بشردوستانه در جهت حفظ محیط زیست جایزه نوبل را دریافت کرده ‌است. هم‌چنین «والت دیزنی» با دریافت بیست‌و‌دو جایزه آکادمی و چهار جایزه افتخاری آکادمی، رکورددار دریافت جایزه اسکار است.

بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی هشتادوسومین دوره جوایز اسکار امسال درحالی پذیرای 62 فیلم از پنج قاره جهان است، که «آله خاندرو گونزالز ایناریتو» درخشان ترین کارنامه سینمایی را دارد. در طول سال‌های برگزاری این جایزه، فیلم‌های محصول کشورهای اروپایی یکه‌تاز بی‌رقیب این عرصه بوده‌اند، به طوری که از 62 جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی اسکار تا به امروز، 51 جایزه نصیب فیلم‌های اروپایی شده است و سهم کشورهای آسیایی تنها پنج جایزه، کشورهای آفریقایی سه جایزه و کشورهای قاره آمریکا نیز 3 جایزه اسکار بوده است.

در نوامبر 2010 «بروس کوهن» و «دان میشر» تهیه کنندگان، دو بازیگر جوان‌ را با نام‌های «آنه هاتوی» و «جیمز فرانکو» برای میزبانی هشتاد‌و‌سومین دوره جوایز اسکار در بیست‌و‌هفتم فوریه ۲۰۱۱ در لوس‌آنجلس انتخاب کردند.

و اما آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا اسامی کاندیداهای دریافت جوایز هشتاد و سومین دوره مراسم اسکار 2011 را معرفی کرد. در جوایز اسکار 2011 چون دوره‌های قبل، تعداد ده فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم سال، اسکار شدند.

فیلم «سخنرانی پادشاه»، تام هوپر با نامزدی در دوازده رشته در صدر قرار گرفت. «شهامت واقعی»، برادران کوئن با نامزدی در ده رشته در رده دوم، «شبکه اجتماعی»، دیوید فینیچر هم با هشت مورد در رده سوم، «تلقین»، کریستوفر نولان و «مشت‌زن»، دیوید اوراسل با هفت مورد، «127 ساعت»، دنی بویل با شش مورد، «قوی سیاه» آرنوفسکی و «داستان اسباب بازی 3» با پنج مورد در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

سایت جوان امروز

سایت های پرشین

بیشتر بخوانید:

«سخن‌رانی پادشاه بهترین فیلم اسکار»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,