Saturday, 18 July 2015
27 March 2023

«چهل و یکمین نمایشگاه بین المللی خودرو توکیو ۲۰۰۹»

2009 November 03

چهل و یکمین نمایشگاه بین المللی خودرو توکیو 2009 روز (23 اکتبر(در محل نمایشگاه های بین المللی ژاپن واقع در «ماکوهاری مسه» Makuhari Messe در مجاورت توکیو آغاز بکار کرد و تا چهارم نوامبر یعنی (۱۳آبان) ادامه خواهد داشت.
20091103-tokyo motor show-koocheh
نمایشگاه خودروی توکیو یکی از پنج نمایشگاه بزرگ خودرو در جهان به شمار می‌رود. و این در حالیست که خودروهای برقی حضوری پویا در آن دارند. با توجه به پیش بینی کارشناسان نسبت به افزایش فزاینده تقاضای خودروهای برقی در آمریکا، ژاپن و اروپا، خودروسازان ژاپنی یعنی تویوتا، نیسان و هوندا برنامه وسیعی برای افزایش تولید خودروهای برقی طی سال های آینده دارند. تویوتا و نیسان نیز پیش از این از برنامه وسیع و گسترده خود برای تولید خودروهای هیبریدی و برقی خبر دادند. دولت آمریکا اعلام کرد، بیش از 8میلیارد دلار وام کم بهره برای حمایت از تولید خودروهای سبز و هیبریدی اختصاص داده است. در ژاپن شرکت های میتسوبیشی، فوجی و سوبارو فروش خودروهای برقی را آغاز کرده اند.

در نمایشگاه خودرو توکیو 108 شرکت خودروسازی از ژاپن و متاسفانه فقط دو کشور خارجی آخرین تولیدات خود را در فضایی به وسعت ۲۱هزار و ۲۵۹متر مربع به معرض نمایش عموم گذاشته‌اند. این نمایشگاه بین‌المللی به عقیده بسیاری از کارشناسان با استقبال بسیار ضعیف بازدیدکنندگان و غرفه‌داران روبه‌رو خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه سال گذشته 26 شرکت خارجی شرکت کرده بودند که در نمایشگاه امسال به دلیل کاهش میزان فروش خودرو در سطح جهان در نتیجه بحران جهانی اقتصاد به دو شرکت کاهش یافته است. اما با توجه به افزایش نگرانی‌های جهانی نسبت به پدیده گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی، در چهل و یکمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو ۲۰۰۹ توکیو نیز هم چون دیگر نمایشگاه‌های بین‌المللی تولیدات خودروسازان متمرکز بر تولید خودروهای پیشرفته سازگار با محیط زیست از جمله خودروهای برقی است.

در این رابطه با توجه به هزینه زیادی که برگزاری نمایشگاه خودرو برای کشور ژاپن به همراه دارد بسیاری از خودروسازان ژاپنی درخواست کرده بودند که این نمایشگاه در سال جاری بر گزار نشود، زیرا از نظر صنعتی ارزش چندانی نخواهد داشت. ولی اتحادیه صنعت خودرو با این نظریه مخالفت کرد و اعلام نمود که نمایشگاه خودرو به رغم تمامی مشکلات موجود در تاریخ مقرر برگزار می شود. سخن گوی اتحادیه در این مورد گفت: «در نمایشگاه خودروی دیترویت هم شماری از خودروسازان شرکت نکردند. در این نمایشگاه که یکی از معتبرترین نمایشگاه های خودروی دنیا بود، شرکت های نیسان موتور، سوزوکی، پورشه، رولز رویس، فراری، لند رورو و میتسوبیشی شرکت نکردند. ولی نمایشگاه دیترویت برگزار شد و نتایج بسیار خوبی هم به همراه آورد.»

20091103-tokyo motor show-koocheh0
به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه، عنوان نمایشگاه امسال «رانندگی جذاب برای ما و رانندگی زیست محیطی برای زمین» است و بر اساس ایده برقراری توازن میان لذت بردن از رانندگی و حفاظت از محیط زیست طراحی شده است. هشت شرکت بزرگ خودروسازی ژاپنی شامل تویوتا، نیسان، مزدا، هوندا، میتسوبیشی، سوزوکی، سوبارو و دای هاتسو که از تولید کنندگان خودروهای سواری هستند، آخرین تولیدات خود را که سازگار با محیط زیست هستند از جمله خودروهای کم مصرف بنزینی، خودروهای الکتریکی بدون انتشار گازهای گلخانه ای، هایبریدی و خودروهای برقی که با برق خانگی شارژ می شوند را به نمایش گذاشته اند.

در این نمایشگاه بین المللی هم چنین غرفه هایی نیز دایر شده اند که قطعات خودرویی و انواع تایرهای سازگار با محیط زیست، کیسه های هوایی تعبیه شده در خوردوها، صندلی ها، فرمان، رینگ قطعات تزئنیتی خودروها و قطعات داخلی موتور را به نمایش گذاشتند. از جمله موارد جالب توجه در این نمایشگاه بین المللی ارایه نمونه هایی از پلاکهای خودروهای کشورهای مختلف واقع در قاره های آسیا، اروپا، آفریقا، آمریکا و اقیانوسیه بود که یک نمونه از پلاک خودروهای ایران نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: