Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
برای اشغال سفارتخانه‌اش

«عذرخواهی اپوزیسیون ایران از آمریکا»

2009 November 04

رادیو کوچه

روزنامه «تلگراف» در مطلبی که روز دوشنبه به قلم دامین مک الوری و احمد وحدت منتشر کرده‌است اشاره‌ای دارد به تغییر عقاید انقلابیون 30 سال پیش تا اکنون در زمینه اشغال سفارت آمریکا.

20091103-pol-13aban-telegragh

این روزنامه می‌نویسد: رهبران جنبش اپوزیسیون ایران در یک اقدام بی‌سابقه در سی‌امین سالگرد اشغال سفارت امریکا در تهران از این کشور عذرخواهی کردند.

و ادامه داده‌است: در اقدامی که باعث خشم بنیادگرایان حکومت تهران شد، مخالفین  در روز چهارشنبه به‌خاطر گروگانگیری 444 روزه‌ای که جهان را متاثر ساخت و باعث قطع رابطه ایران و امریکا شد، عذر‌خواهی کردند. آمریکایی که امروزه در ایران بنام شیطان بزرگ شناخته می‌شود.

سازمان‌دهندگان جنبش سبز می‌خواهند از مجلس یادبود رسمی برای دهن‌کجی به رهبران ایران استفاده کنند.

نویسندگان این مطلب، افزوده‌اند: محسن مخملباف فیلم سازی که در خارج از کشور  جنبش‌های اپوزیسون فرامرزی را رهبری می‌کندگفته است که ایران باید وقایع 1979 که منجر به اشغال سفارت امریکا و اسارت دیپلمات‌ها شد را پس بگیرد. او می‌گوید: « سی سال پیش در اقدامی غیرموجه انقلابیون ایران این کار را کردند که در نظر نسل امروز مایه هیچ‌گونه مباهاتی نیست. ما می‌دانیم که این عمل چقدر در نظر مردم آمریکا زشت آمد و چطور باعث سه دهه قطع رابطه دردناک و غیرلازم بین دو کشور شد.»

در بخش دیگری آمده: مخالفان درنظر دارند که نامه‌ای خطاب به اوباما را به سفارت امریکا در لندن تسلیم کنند و لوح‌های یادبودی را به تمام سفارت‌‌خانه‌های آمریکا در اروپا بدهند.

محالفین با ابراز پشیمانی از اشغال سفارت، قصددارد وقایع به یادماندنی در اولین ماه‌های جمهوری اسلامی را به چالش بکشد. این تقابل بعنوان سخن جدیدی قلم‌داد میشود. لجبازی تهران با امریکا بمعنی نداشتن توانایی در حل برنامه هسته‌ای محرمانه‌اش میباشد.

ایران هرگونه تظاهرات مخالفان را غیرقانونی اعلام کرده‌است و سرکوب شدیدی به دستور رهبر رژیم اعمال خواهدشد.

احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی اخطار داده که تظاهرات مخالفان سرکوب خواهد شد.

سفارت سابق امریکا در تهران اکنون در دست سپاه پاسداران ایران است و برخی اوقات میزبان نمایشگاه‌هایی درمورد «جنایات امریکا» است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: