Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
باگسترش دامنه اعتراضات درآستانه 13 آبان

«بزرگ‌ترین تجمع دانشجویان معترض دانشگاه مازندران»

2009 November 04

دانشجویان معترض دانشگاه مازندران روز سه‌شنبه اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی به مناسبت 13 آبان در سطح دانشگاه نمودند.در این روز حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه بسیار محسوس بود.

بنا برگزارش‌های ارسالی،درحالی که قرار بوداز ساعت 12 روز سه شنبه دانشجویان با تجمع مقابل سلف سرویس مرکزی دانشگاه مازندران،«تجمع سکوت» را در اعتراض به دولت  برگزارکنند ولی به علت تحریک نیروهای لباس شخصی که در کمال آزادی در دانشگاه حضورداشتند و نیز به دلیل غوغاسازی شبه دانشجویان بسییجی که سعی در بر هم‌زدن مراسم داشتند، برخلاف قرار قبلی وبه صورت خودجوش  با سر دادن سرود یار دبستانی راهپیمایی خود را آغاز کردند.

20091104-pol-mazandaranun3

این دانشجویان معترض درحالی‌که دانشکده‌های هنر و حقوق و علوم سیاسی را پشت سر می‌گذاشتند،با سردادن شعاربه سمت دانشکده علوم انسانی حرکت کردند.

در این حین رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه همراه با تعدای از شبه دانشجویان بسیجی که عمومن دختر بودند در مقابل دانشجویان معترض اقدام به سردادن شعارهایی در حمایت از دولت احمدی نژاد کردند که با هوکردن دانشجویان معترض مواجه شدند. این دانشجویان که در شعارهای خود به تقلب در انتخابات نیز به شدت اعتراض می کردند وتعداد آنها به 400 نفر تخمین زده می‌شد، با حرکت به سمت ابتدای پردیس دانشگاه و سردر دانشکده علوم پایه به تظاهرات خود دامنه‌ی بیشتری بخشیدند. آنان از سمت دانشکده علوم پایه نیز به سمت سر در اصلی دانشگاه حرکت کردند و با پایین آوردن تراکت احمدی نژاد اعتراض خود را به صورت کاملن  بارزعرضه داشتند.

20091104-pol-mazandaranun4

در طول این تجمع تمامی حربه‌های حراست و نیروهای لباس شخصی برای ارعاب و تهدید این دانشجویان ناکام ماند و دانشجویان توانستند درعین فشارهای بسیار زیاد و نیز در غیبت دانشجویان انجمن اسلامی که تحت فشار وزارت اطلاعات و حراست دانشگاه ممنوع‌الورود شده بودند، تجمع باشکوهی را برگزار نمایند.

این تجمع اعتراضی که پس از بازداشت گسترده‌ی دانشجویان مازندرانی در خرداد گدشته و احکام دادگاه برای آن‌ها، بزرگ‌ترین حرکت اعتراضی این دانشجویان بوده است، تحت تدابیر شدید امنیتی و حضور گسترده‌ی مامورین امنیتی و انتظامی برگزارشد. مسوولین امنیتی و دانشگاهی این استان پس از بازداشت‌های گسترده و احضار دانشجویان این دانشگاه به کمیته ی انضباطی، دفتر انجمن اسلامی این دانشگاه را نیز پلمپ نمودند و در هفته‌ی گذشته با تماس با خانواده‌ی دانشجویان ازآن‌ها می‌خواستند که ظرف 48ساعت  در دادستانی حضور یابند.

20091104-pol-mazandaranun2

اشکان ذهابیان یکی از دانشجویانی بود که پس از حضور در دادستانی با قرار بازداشت خود مواجه شد و به زندان بابل منتقل شد. سیاوش رضاییان دانشجوی دیگر دانشگاه مازندران که روزدوشنبه توسط نیروهای امنیتی از مقابل دانشگاه ربوده شده بود، صبح روز سه شنبه  آزاد شد.

20091104-pol-mazandaranun1

بنا به گزارش‌های رسیده این تجمع درحالی توسط این دانشجویان  برگزار شد که خبر ها از موج بازداشت‌ها و ممنوعیت‌های جدید برای دانشجویان این دانشگاه خبر می‌داد. بنا به گزارش منابع دانشجویی دانشگاه مازندران طی جلسات فشرده‌ای که در هفته‌ی گذشته بین مسوولین امنیتی و دانشگاهی مازندران در تالار شهرداری بابلسر برگزار شده‌است، تصمیماتی برای احضار مجدد دانشجویان به کمیته انضباطی و دادگاه انقلاب با اتهامات جدید و پرونده سازی‌های متفاوت اتخاذ شده‌است تا اعتراضات در دانشگاه مازندران را کاملن «خفه» کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: