Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
پیام شیرین عبادی به مناسبت ۸ مارس:

«برای داشتن حقوق برابر به خیابان بیایید»

2011 March 03

در آستانه روز زن، 8 مارس شیرین عبادی، حقوق‌دان، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل پیامی را منتشر کرده است. وی در این پیام برابری حقوق زنان با مردان و مطالبه خواست‌های دموکراتیک مردم ایران را از جمله درخواست‌های اولیه عنوان کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، وی هم‌چنین اعلام کرد: «باز‌نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است.»

متن کامل این پیام در زیر آمده است:

هم‌وطنان گرامی

۳۲ سال قبل در ۸ مارس ‌-روز جهانی زن- طبق اطلاعیه‌ای که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرائت شد‌، زنانی که کارمند دولت بودند از ابتدایی‌ترین حق خود یعنی آزادی در پوشش محروم شدند و از آن پس به تدریج هویت و شخصیت زن ایرانی دست‌خوش هجوم مردانی شد که حق مادری را پاس نمی‌داشتند‌. آنان که خود را حتا از مادران‌شان با ارزش‌تر می‌پنداشتند، بی‌شرمانه در قانون‌شان نوشتند که‌: «دیه زن نصف دیه مرد است.»

سیاست‌پیشگان حق‌ناشناس‌، مبارزات زنان را برای پیروزی انقلاب فراموش کرده و در قانون‌شان نوشتند‌: «شهادت دو زن معادل با شهادت یک مرد است.»

مردانی که دست‌پرورده فرهنگ پدر‌سالار بودند برای خوش‌گذرانی هم‌جنسان خود قانون نوشتند و چهار زن عقدی و ده‌ها زن صیغه‌ای را مجاز دانستند و حتا در چند مرکز دولتی علنن مردان را تشویق به ازدواج موقت کرده و علاوه بر لذت دنیوی‌، ثواب اخروی را نیز وعده می‌دادند.

خواهران گرامی

سال‌ها صدای حق‌طلبی زنان را به انحا‌ مختلف خفه کرده‌اند‌. گاه به بهانه سو‌استفاده ضد انقلاب‌، گاه به دستاویز جنگ با عراق، زمانی برای حفظ امنیت ملی و زمانی دیگر به علت مبارزه با استکبار جهانی و دردناک‌تر آن‌که نه تنها حاکمان سیاسی بلکه حتا بسیاری از روشن‌فکران نیز در به فراموشی سپردن زنان‌، سهیم بوده‌اند- در سی و دو سال گذشته که برخی برای کسب قدرت سیاسی و بعضی دیگر برای تثبیت ایدئولوژی خود می‌جنگیدند‌، فریاد حق‌طلبی زنان به گونه‌ای شایسته، شنیده نشد.

زنان شجاعی که از حق برابر دم زدند و ندای تساوی طلبی سر دادند‌، گرفتار باتوم و شلاق پاسداران رژیم شده و یا سر از زندان‌ها در‌آوردند‌، چند نفری هم به چوبه دار سپرده شدند‌- روزی که رهایی انسان و نه فقط مردان را جشن بگیریم‌، فرزندانمان تاریخ را به گونه‌ای دیگر خواهند نوشت‌.

آزاد زنان ایرانی

روز ۸ مارس امسال (۱۳۸۹) روز ویژه‌ای است‌، در این روز علاوه بر حقوق برابر زنان‌، خواست‌های دموکراتیک مردم ایران نیز مورد مطالبه قرا‌ر می‌گیرد- مبادا که در‌ گیر و دار حوادث سیاسی، خواسته بر حق و همیشگی خود را که «تساوی حقوق» است فراموش کنیم- در این روز هم‌گام و هم‌دوش با برادران هم‌وطن خود به خیابان‌ها آمده و از خواست همگانی حمایت می‌کنیم زیرا که دست‌رسی به «حقوق برابر‌» جز در یک حکومت دموکراتیک امکان‌پذیر نیست‌، اما نباید اجازه داد که به بهانه بروز بحران سیاسی و یا پرهیز از تفرقه باز هم خواسته‌هایمان را نادیده بگیرند و بدیهی است که دست‌رسی به «حقوق برابر» متضمن اصلاح قوانین تبعیض آمیز است و رسیدن به این هدف، مستلزم اصلاح موادی از قانون اساسی است تا امکان چنین اصلاحاتی فراهم آید و از این رو باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است.

زنان ایران نه تشنه قدرت سیاسی‌اند و نه طالب زندگی بی‌بند و بار‌، بی‌زار از تحقیر و ستم، در جست‌وجوی عدالت و برابری هستند‌.

با هم‌دلی و هم‌راهی خود جنبش زنان ایران را برای رسیدن به «برابری» یاری کنید‌.

شیرین عبادی

۱۱ اسفند ۱۳۸۹ برابر با ۲ مارس۲۰۱۱

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,