Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
پیام اوباما در ۱۳ آبان

«دولت ایران باید انتخاب کند»

2009 November 04

رئیس‌جمهوری ایالات متحده سه‌شنبه شب در پیامی به مناسبت سی‌امین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران گفت که وقت آن است که دولت ایران درهای خود را به روی فرصتی بزرگ‌تر باز کند.

باراک اوباما در پیام خود خطاب به دولت جمهوری اسلامی گفت: «ایران باید انتخاب کند؛ سی سال است که شنیده‌ایم دولت ایران مخالف چیست؛ حال پرسش این است که این دولت در پی چه آینده‌ای است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «وقت آن است که دولت ایران تصمیم بگیرد می‌خواهد در گذشته بماند یا آن‌که دست به انتخابی بزند که درهای فرصتی بزرگ‌تر، رفاه بیشتر و عدالت برای مردم ایران را به رویش باز کند.»

باراک اوباما در ادامه پیام خود به مناسبت گروگان‌گیری ۵۲ کارمند سفارت آمریکا در تهران که ۴۴۴ روز به طول انجامید و باعث قطع رابطه ایران و آمریکا شد خطاب به مردم ایران گفت: «مردم آمریکا برای مردم ایران و تاریخ غنی‌شان احترامی فراوان قایل‌اند. دنیا هم‌چنان شاهد فریادهای رسای آن‌ها برای عدالت و جست‌وجوی شجاعانه‌ آن‌ها برای حقوق انسانی و همگانی‌شان است.»

وی افزوده‌است: «روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و تهران پس از واقعه 13 آبان 1358 قطع شد اما به وضوح می‌گویم که ایالات متحده به دنبال روابط با جمهوری اسلامی ایران براساس منافع دوجانبه و احترام متقابل است و در مسیر حرکت ماورای رویدادهای گذشته‌است. هم‌اکنون زمان ایجاد روابط جدید میان تهران و واشنگتن فرا رسیده‌است.»

اوباما باردیگر تاکیدکرد که ایالات متحده حق ایران را برای استفاده از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به رسمیت شناخته و در کنار دیگر کشورهای غربی قدم‌های اساسی را در جهت ایجاد اطمینان تهران برداشته است.

وی هم‌چنین در این پیام آورده‌است که ما به وضوح اعلام کردیم که اگر ایران به تعهداتی که هر ملتی دارد، پایبند باشد مسیری را برای موفقیت‌های بیشتر و روابط موثرتر با جامعه بین‌الملل در پیش خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: