Saturday, 18 July 2015
07 June 2023

«ویدئو/نقطه‌ای مبهم در زندگی اقتصادی خامنه‌ای وجود ندارد»

2011 March 06

عطا‌‌اله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد سابق جمهوری اسلامی، در سخن‌رانی اخیرش در دفاع از اصلاح در برابر انقلاب به دو تفاوت میان ایران و مصر اشاره می‌کند: «یک – استقلال ایران در برابر وابستگی مصر به آمریکا و دوم – عدم فساد اقتصادی خامنه‌ای در برابر فساد مبارک و خانواده‌اش.»

او در مورد آیت‌اله خامنه‌ای می‌گوید: «خود من که از آغاز انقلاب در مجلس بودم و در دولت بودم و آیه‌اله خامنه‌ای را می‌شناسم به عنوان منتقد ایشان اقرار می‌کنم که یک نقطه‌ی خاکستری حتا نه تاریک در زندگی اقتصادی ایشان و خاندانشان نمی‌شود پیدا کرد.» وی راه آینده را اصلاح‌طلبی دانست که ممکن است باتوجه به پیشینه تاریخی استبداد در ایران سال‌های سال طول بکشد‌.

بخش اول

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DLbGFNZVT2g[/youtube]

بخش دوم

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6E4ClLlYo4c[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , 

۲۵ Comments


 1. Far
  1

  سخنان آقای مهاجرانی حاوی مطلب بسیار حساس تر و جالبتری از اشاره ایشان نسبت به مال اندوزی آقای خامنیی است. انتخاب تیتر فوق به نظر بنده نارسا و شاید احساساتی‌ و “به زنگاه” است.


  1. مهدی
   2

   بله مطلب بسیار حساس تر دیگر ایشان این هست که انقلاب در سال ۱۳۹۰ باعث تفکیک ایران میشود و تنها روش اصلاحات می‌باشد. این البته برای بعضی‌ سوال بردار هست که چرا انقلابیون ۱۳۵۷ امسال ایشون چرا نگرانی تمامیت ارزی مملکت را نکردن یا اگر کردن حاضر به ریسکش بودن. نزدیک به ۳۰۰۰ سال هست این قسمت ایران، ایران مانده … چه پس از رفتن نظام شاهنشاهی و چه پس از رفتن حکومت ولی‌ فقیه


   1. Far
    3

    آذربایجان یک سالی‌ از این گربه جدا شد و به آن بازگشت، ضمنا شرایط ژئو‌پلتیک منطقه و فقدان شوروی و … به کنار، به نظر شما نارضایتی اقلییت‌های قومی و مذهبی‌ هم اکنون با ساله ۵۷ قابل مقایسه است؟


    1. مهدی
     4

     جناب همانطوری که اشاره کردید آخرش آذربایجان برگشت.

     در ضمن بخاطر عدم دسترسی‌ به آمارهای که اطلاعات بیشتری در رابطه با میزان نارضایتی اقلیتها با حکومت مرکزی و صرفاً خواسته‌های مستقل بودنشون ندارم و نیست من هیچ گونه نظری در مورد میزان نارضایتی اقوام و اقلیتها در مقایسه با ۵۷ ندارم.

     ولی‌ باز با در نظر گرفتن تاریخ مملکت فکر می‌کنم با اینکه احتمال این اتفاق در بعضی‌ از مناطق صفر نمی‌باشد ولی‌ خیلی‌ زیاد هم نیست.


 2. مهدی
  5

  به فرض که شما اطلاعات مربوط به زندگی‌ اقتصادی خامنه‌ای در همان حد یا بیشتر از آن هست که در مورد زندگی‌ اقتصادی مبارک دارین و به قول شما خامنه‌ای حتا یک نقطه خاکستری در زندگیش ندارد. ولی‌ بجاش نقطه‌های قرمز خون الود فراونی هست که هر کدومشون از صد تا تک نقطه خاکستری که شما بهش اشاره کردید بد تر می‌باشد. در ضمن این نظر شما به نحوی تجملات مبارک و اثر منفیش در جامعه را گویا بیشتر از حیف و میل بیت مال‌ که در زمان حکومت خامنه‌ای در ممالک خارجی برای گسترش تشیع و سیاستهای حفظ نظام شده میدننید. که البته بقول خودتون میبایست بدانیم که یک نظر هست و نه یک حقیقت


 3. free iran
  6

  شرفتو فروختی مهاجرانی !شایدم از اول نداشتی ..


 4. free iran
  7

  مثل اینه که در دفاع از یک قاتل بگن البته ایشون دزدی نکرده! یعنی می فرمایند مسئول دزدی های حاکمیت کیه؟ نکنه ترسیده دزدی های خودشون رو شه. بترس مهاجرانی. باید هم بترسی.شرافت داشته یا نداشته ات رو گذاشتی زیر پا.از خون جوانانمان چطور؟ مبراست؟حتما” این هم موضوع سخنرانی بعدیته.از خون ندا شرم نمی کنی؟ اگه اینطوره چرا برنمی گردی به دامن این رهبر درستکارت و عالیجناب رفسنجانی اصلاحات تدریجی طولانی مدت کنی؟عافیت طلب، می ترسی هان؟ از آدمکشان درستکار می ترسی؟


 5. sandooghchekelsar
  8

  !حضرت مهاجرانی نه تنها با این حرفت خامنه ای رو تطهیر نکردی ،بلکه خدتو بیشتر به نجاست این حاکمیت آلوده کردی .بوی عفونت این حاکمیت دنیا رو برداشته ،ابله با هیچ چیزی ننگ جنایاتشون تو این ۳۱ سال پاک نمیشه .هیچ نجاستی با گفتن به به چه بوی خوبی میده تطهیر نمیشه فقط خودت بوی اون نجاستو بیشتر میگیری ،بهت تبریک میگم خوب خودتو بکل از جرگه آزادیخواهان اخراج کردی


 6. sandooghchekelsar
  9

  radio kooche,to ham sansoor,biensaf,chera nazare mardometo sansoor mikoni,age nemitooni nazare mokhalefano chap koni,dare dookooneto beband aziz?????????????!!!!!!!!!!!!

  رادیو کوچه:
  بر اساس روش ادیتوریال در کوچه هیچ کامنتی حذف نمی شود مگر کاملن مستهجن باشد.
  انتشار کامنت ها با اختلاف زمانی بین کشورها بی شک زمان می برد.
  به روز و برقرار باشید


 7. sandooghchekelsar
  10

  !حضرت مهاجرانی نه تنها با این حرفت خامنه ای رو تطهیر نکردی ،بلکه خدتو بیشتر به نجاست این حاکمیت آلوده کردی .بوی عفونت این حاکمیت دنیا رو برداشته ، با هیچ چیزی ننگ جنایاتشون تو این ۳۱ سال پاک نمیشه .هیچ نجاستی با گفتن به به چه بوی خوبی میده تطهیر نمیشه فقط خودت بوی اون نجاستو بیشتر میگیری ،بهت تبریک میگم خوب خودتو بکل از جرگه آزادیخواهان اخراج کردی


 8. Hiwa
  11

  من در رابطه به افاضات مهاجرانی چیزی نمینویسم، چون فرقی بین این مردک و خامنه‌ای نمیبینم.
  ولی برگردیم به بحث ملیتها و نه قومهای ایران. بله جناب ، مشکل شما همین است که هیچ شناختی از این مشکلات ندارید و در تهران برای بقیه نسخه صادر میکنید. ایران کشوری کثیرالملله است و این را دیگر نمیشود منکر شد. این ملیتها از ابتدایی ترین حقوق انسان که همانا خواندن و نوشتن به زبان مادری است محروم هستند، چه رسد به حقوق سیاسی و مشارکت در قدرت و غیره. صد البته از کوردستان گرفته تا بلوچستان، آذربایجان، خوزستان و ترکمن صحرا دیگر نمیخواهند در ایرانی زندگی کنند که هیچ گونه حقوق ملی نداشته باشند. پس دو راه در پیش است، یا یک نظام دمکراتیک فدرال، به طوری که قدرت سیاسی و اقتصادی بین همه تقسیم شده و دیگر فارس همه کاره نباشد، یا بالکانیزه شدن ایران که در صورت شکل نگرفتن گزینه اول، بطور قطع در ده ۹۰ اتفاق خواهد افتاد.
  من شخصا موافق یک نظام فدرال هستم و بر این باورم که ملیتهای ایران باهم میتوانند زندگی بهتری داشته باشند و کشوری قدرتمند و امیدوارم که تفکرات نژادپرستانه جای خود را به قبول کردن یکدیگر با حقوق مساوی بدهند تا از ایران کشوری نمونه بسازیم


 9. ekhtiari
  12

  سبز‌های گرامی‌،آخه شهرام همایون هم قابل بحث و دفاع است؟حیف وقت عزیز و انرژی شما نیست که از امثال وی،و مهاجرانی‌ها هدر شود؟


 10. ma
  13

  با سلام

  البته من متوجه نشدم که شخص آقای مهاجرانی با این صحبت ، چه منظوری رو دنبال می‌کند و اساسا از چه جایگاهی سخن میگویند. گویا ایشان چندان گوشه شنوایی به فریادهای شفائی مردمی که با جونشون تو ک‌ف خیابون دارن با صراحت اعلام می‌کنند که چه میخواهند، ندارند. اما آنچنان که ایشان سعی‌ در تطهیر آقای خامنه‌ای دارند، میتواند یک چیز رو ثابت کنه: پرچمی رو که ایشان به آقای خامنه‌ای به نشان ارادت برای بهره مندی آینده تکون میده.

  و گر نه هر انسان با شرف و آزاد منشی نمیتونه قبول کنه که شخصی‌ که خودشو نماینده خدا می‌دونه، بطوره همه جانبه از یه مشت فاسد فرصت طلب حمایت کنه و اونوقت خودش پاک باشه! واقعا یه خر فقط می‌تونه خودشو به زنجیر همچون انوشیروانی بسابه. آقای مهاجرانی: اگه دلت به حال شخصیت سیاسیت میسوزه، دیگه نگو کسی‌ که تمام اطرافیانشو و حامی‌ یانشو اطرافی‌ تشکیل میدان که تعهد عملی‌ به جنایت، دروغ و تزویر دارند، نقطه خاکستری درزندگیش نداره. شاید شما هم رنگها رو تشخیص نمیدی! کور رنگی‌ هم مثله سنگین شدن گوش در جامعه‌ای که ملتش، شفاهاً مطالبه میکنند، درده بزرگی‌ یه.


 11. ss
  14

  na qom khube na kashun laanat be har 2 tashun.
  hich kas Mohajerani ro adam hesab nakarde, vali motmaenan aksariate mardom Homayoon ro ham ghabul nadaran. baiad iad begirin ba baghie harekat konin!!!!!!!!


 12. غلامر ضا محبی
  15

  مطرح کردن نقطه نظر های این الدنگ واربابش رفسنجانی بنظرم بزرگ کردن آنان میباشد اینان در بین ملت محلی از اعراب ندارند ضمن ایکه یادمان باشد تمام این افاضات از دانشکده انتلیجنس سرویس انگلیس سرچشمه میگیرد اینها یک یک خودشان را رسوا میکنند وگرنه کدام انسان با شرف که شاهد ظلم وجنایت به ملت ایران است چنین قاطعانه اظهرانظر میکند دروغ هم نگفته چون او سمتی دربانک ها وکشورهائیکه اموال سرقت شده مردم ایران در آن است ندارد


 13. ali
  16

  man yadameh baraye arusiye pesareh khamenei yek otubano bastan, hala nogteye siyah va khakestary chetor taabir misheh?


 14. مستفا
  17

  در حالت منصفانه باید ممنون این اقا هم باشیم چرا که نقاط ضعف جمهوری اسلامی را حاشا کرد یکبار دیگه خوب دقت کنید درست استرارژی رژیم را واضح تشریح کرده…۱ طولانی نشان دادن مبارزه وایجاد یاس در ایرانیهای عجول ۲٫ تهدید به تجزیه ایران ومحتاط وکند کردن سرعت جنبش ۳ نداشتن.جایگزین رهبر ولیدر درصورت حذف کروبی وموسوی =-اقابون اوپوزیسیون هم برن سبزی فروشی۴٫٫عروسک ولولو کردن شخص خامنه ای ومرکزیت او که درضرورتی قربانی کردن او باعث سکون وتفرقه درجنبش خواهد شد ۵٫وقوف بر عدم اگاهی عمیق ووسطحی بینی واحساسی بودن جنبش ..الحق مهاجرانی اولین منتقد ۲ منشور سبز در حد حروف و کلمات است…۶٫٫ نمایش این جنبش بزرگ در جهان ودر انظار دول دیگر درحد یک دعوای شخصی داخلی بین خامنه…ورفسنجا…که درصورت کشتار وسرکوب شدید=باعدم دخالت دیگر کشورها و…….شخصا از مهاجرانی سپاسگزارم و دوستان وزارت اطلاعات کاملا براین ضعفها اگاه ومستفیض میباشدبیشتر بیندیشیم از دوستی که عضو در بالاترین هست تقاضای نشر این مطلب را دارم …و ماااااااا….پیروزیم مستفا


 15. ali
  18

  khak bar saret aghaye doctor!!!!!!!!!
  che ghadr gerefti???????
  kheili badbakhti………..barite be onvane yek javane irani barat moteasefam
  va asafa……va asafa……..va asafaaa……heife oun ehterami ke barat ghael boodam……….


 16. seroos
  19

  مهاجرانی دیگر آن مهاجرانی که قبلا میشناختید نیست ایشان تنشان به فرخ نگهدار خاءن و وطن فروش خورده و اینها هنوز سرشون توی اخور ملاهاست پس باید عاقلانه با مسءه برخورد کرد .این اقایان جز اینکه فکر ملت را منحرف کنند کاری دیگر ندارند.نابود و سرنگون باد نظام جمهوری اسلامی ننگین
  سیروس


 17. آرتاوران
  20

  از آقای مهاجرانی سوالی داشتم. همانطور که در منشور هم تاکید شده است انتخابات سالم و آزاد تحت نظارت سازمان های مورد اعتماد ملت خواسته منست. آیا چنین فرد یا خواسته جزء انقلابیون محسوب میشود یا اصلاح طلبیون؟ اما بعد از انتخابات آزاد قرار است چه اتفاقی بیفتد نه من میدانم و نه شما. آیا شرایط بوجود آمده را شما باز کنترل میکنید که مبادا تغییر نظام صورت بگیرد یا روند طبیعی آن را می پذیرید؟ اگر نمایندگان واقعی مردم دست به خوانه تکانی ریشه ای زدند باز سر و کله شما پیدا میشود و سمت و سوی اوضاع را تعیین میکنید یا نه؟ نتیجه انتخابات آزاد خواست ملت را نمایندگی میکند و ایرانی وطن پرست و معتقد به مردمسالاری چاره ای ندارد که به آن تن در دهد. در شرایط حاضر مردم را به اصلاح طلب و انقلابی تقسیم کردن غیر از تفرقه در جنبش آزادی خواهی ایجاد کردن نتیجه دیگری ندارد. آیا کسی نمی تواند برحسب شرایط هم اصلاح طلب باشد و هم انقلابی یا برعکس؟ فقط دو گزینه داریم و بس؟ این هم یک وجه ساده لوهی ایده آقای مهاجرانی نیست؟
  ضمنن به نظرم آنطوری که آقای مهاجرانی ژست صاحب نظرانه گرفته اند جمعبندی های ایشان بسیار ساده لوهانه و سطحی است. تغییرات در مصر را انقلاب خواندند زیرا مبارک فاسد بود و آمریکا هم در مصر نفوذ داشت ولی در ایران آقای خامنه ای از فساد اقتصادی مبرا هستند و ایران هم کشور مستقلی است بنابراین در ایران باید اصلاحات صورت بگیرد نه انقلاب که خواستار نابودی تمام نظام است. خوب توجه کنیم تعریف انقلاب در ذهن آقای مهاجرنی در دوکشور مصر و ایران یکباره تفاوت کرده است. آیا در مصر نظام در کل مضمحل شد که انقلاب نامیده شود یا تنها مبارک استعفا داد که تغییر سیاسی بود؟ باید اذعان کرد که تغییرات در مصر تا انقلاب در معنای ژرف آن فاصله ها دارد. دلیل دیگر ایشان برای توجیه اصلاح طلبی در ایران اینست که آقای خامنه ای فساد اقتصادی ندارند با مبارک فرق میکنند. اما باید توجه داشت که حداقل در مورد ایران ما با یک نظام فاسد روبرو هستیم تا فرد فاسد اقتصادی. اگر به پذیریم که فرد آقای خامنه ای مسول فساد نظام است دیگر جای حمایت از چنین فردی باقی نمی ماند حتا بر فرض از نظر اقتصادی پاک باشد که آن هم اثبات نشده است. فساد اقتصادی دزدی های کلان و پاسخگو نبودن آدم دزدی شکنجه قتل فسادهای اجتماعی وووو که جای شرح تمام آن ها نیست بر کسی پوشیده نیست که نشانه های فساد عمیق جامعه ماست.
  و در نهایت چه کسی از زوایای زندگی فردی ایشان اطلاع دقیق دارد؟ اگر آقای مهاجرانی با اطمینان تمام به پاک بودن آقای خامنه ای اشراف دارند چرا در مورد گزارش آقای مخملباف از زندگی اشرافی آقای خامنه ای جبهه نگرفتند؟


 18. rahjoo
  21

  دوستان بیائید لحظه ای بانچه ازگفتارمهاجرانی دررسانه ها برجسته شد چشم ببندیم وبه مطالب بسیاربسیار مهم دیگری که ایشان مطرح کرد نگاهی بکنیم . مهاجرانی علاوه بر بیهوده گوئی در درست کاری خامنه ای درمسائل مالی ؛ به نکته ای کلیدی دیگری اشاره کرد که ان ، مسئله اصلی رسیدن به دمکراسی وازادی است . وی گفت برای دو راه برای تغییر وجود دارد انقلاب ویا رفروم . وگفت (که حتمابه نظرمن هم همینطوراست )هیچ انقلابی به ازادی ودمکراسی نروئیده وبرعکس راه رسیدن به دمکراسی وازادی ازرفروم میگذرد وتمام دمکراسیهای تقریبا نتبجه این نگاه بوده است . وایشان به واژه رفولوشن هم اشاره کرد که درمورد ایران صادق نمیباشد . بنظر من به اندازه کافی به بیرط گوئی گفتار مهاجرانی برخورد شد . بیائید به این گفتارمهم او هم کمی دامن بزنیم که رستگاری اینده ایران ازان میگذرد .با این حساب ایا با توجه به وضعیت ایران انقلاب راه کار جامعه ماست ویا رفروم؟ . با ارزوی موفقیت برای همه


 19. رودابه
  22

  من جای دیگه ای نمیتونم مطلبی بنویسم این حرف بعضی از جوانهاست اگه کسی خارج از ایران هست حرفهای من را به جای پر مخاطب تری لطفا انتقال بده!من از وقتی حرفهای مهاجرانی و نقد ها که بهتره بگم توهین ها فحش ها یی که در جواب ایشون دیدم واقعا ترسیدم من کل این یکسال و نیم رو با ترس زیاد به تمام تظاهرات رفته ام و کارهایی که از دستم بر اومده برای احقاق حقوقمون کردم من به هیچ دینی اعتقاد ندارم اما الان با این سوال مواجه هستم که آیا هدفم با کسان دیگری که در تظاهرات شرکت می کنند یکی هست؟آیا کسانی که طرفدار جنبش سبز هستند تحمل حتی چند جمله مخالف را ندارند و به هتاکی می پردازند؟آیا کسانی که ۲۵ خرداد در راهپیمایی شرکت کردند همانهایی هستند که الان شرکت می کنند؟من حرف مهاجرانی را منطقی و به موقع دیدم باید راه کسانی که خواستار انقلاب هستند با راه اصلاح طلبها عوض شود!من به اصلاح معتقدم و به عنوان یک متولد دهه ۶۰ با انقلاب مخالفم من با اینکه به اسلام معتقد نیستم صبر می کنم تا ایرانیانی که ولایت فقیه را قبول دارند به رشد فکری برسند و اکثریت جامعه خواستار برداشتن ولایت فقیه از قانون شوند!من با شخص خامنه ای در صورتی که اشتباهاتش را بپذیرد و بی طرف باشد مشکلی ندارم با اینکه خود و خانوادهام بخاطر این حکومت هزینه های بسیاری داده ایم ولی من می خواهم خشمم را کنترل کنم تا به دموکراسی واقعی برسم !من هنوز فرض را بر این گرفته ام کسانی که دارند اینگونه به مهاجرانی پرخاش می کنند افرادی نیستند که با من به تظاهرات می آیند !و یکسری افراد با نیت های خاص هستند و اگر به من ثابت شود که خواست جنبش سبز انقلاب هست دیگر جان خود را به خطر نیانداخته و راهم جدا می شود و مطمئن باشید که افراد دیگری نیز از این جنبش جدا می شوند!نوع دیگری از تحجر را دارم در بالاترین می بینم !حتی معنی عدم دخالت بیگانه را با مرگ بر آمریکا یکسان می بینند من سعی می کنم تا آنجایی که می توانم افرادیکه مثل من دارند برای فردای بهتر تلاش می کنند را از موج جدیدی که برای تندروی و به کج راهه کشاندن مطالبات منطقی وانسانی ما بوجود آمده مطلع کنم و به روشنفکران اخطار می دهم اگر نمی خواهند جنبش سبز خاموش شود تحت فشار افراد و رسانه ها قرار نگیرند و آنها مردم را هدایت کنند نه مردم آنها را !چون خود من هم در شرایط خاص هیجانی و اشتباه در تظاهرات رفتار کرده ام و احتیاج به آگاه شدن توسط افراد منطقی تر و پخته تر داشته ام !


 20. علی
  23

  اقای مهاجرانی درسهای امام رو خوب پس میدن اگر اصلاح از انقلاب بهتره زمان شاه به جای انقلاب به دنبال اسلاح میرفتید تا پس از سی و چند سال امروز انقلاب را نفی نکنید و اصلاخات امروز خوبه یا دیروز هم خوب وبده یا حالا که نوبت جمهوری اسلامی شد اصلاحات اگر قابل اصلاح نبود و ساختاری مشکل داشت چه

  من بااصلاحات مشکلی ندارم ولی اصلاح ساختار نه ظاهر که زید بره عمر بیاد

  اقای مهاجرانی آدرس اشتباه ندهید مردم راه اصلاح را انتخاب کردند ولی اگر حکومت ظرفیت اصلاح نداشته باشد قهرن به انقلاب ختم خواهد شد خود شما امروز در لندن باید بشینید حرف بزنید و یک تریبون در داخل کشور ندارید اصلاح ساختار با این شدت انقلاب خواهد شد

  بحث بر سر آرمان نیست حداقل آزادی و قانونگرایی وقتی نیست بر سر چه حداقلی باید توافق کرد حجاریان گفت اصلاحات مرد زنده باد اصلاحات

  ثمره ی اصلاحات این بود که انتخابات با نظارت شواری نگهبان با هر تفصیر ردست یا غلطی شد تقلب آشکار و مهندسی آرا


 21. علی
  24

  خوبه کروبی و موسوی رو گم و گور کردن آقای مهاجرانی داره حرف آقایون رو تفسیر میکنه آقای مهاجرانی مردم فریبی تا به کی

  چرا اقای مهاجرانی مردم رو از لولو میترسنید در زمان به قول شما طاغوت چند نفر اعدام شدند چند نفر در جند جنگ کشته سدند در جمهوری سلامی چقدر

  دوران طلایی امام چند نفر

  دوران گهربار اقای خامنه ای چند نفر

  سرمایه ی ملی چه بر سرش آمد چه مقدار فشاد و دین گریزی تغییر کرده است

  که را دارید تطهیر میکنید و به کدامین قبله نماز میخوانید

  شاید هم پیشنمازتان آقای امامی است و که ایشان نیز ذوب در ولایت بودند

  ضربه گیر باشید تا جمهوری اسلامی چند صباحی بیشتر بماند و خون بریزد و زور بگوید و اسلام گریزی بیشتری ببار آورد و تحلیلهای شریعمتداری و امامی را در قالب دیگر به خورد مردم بدهید

  من تفاوتی در گفتارتان با چراغ حسینیان در رسانه ی میلی یا برنامه ی هویت نمیبینم

 22. 25

  wh0cd4962319 buy elocon clonidine colchicine 0.6 mg tab citalopram libido