Saturday, 18 July 2015
02 October 2023

«تماشاخانه‌ی کوچه»

2011 March 11

پویا / رادیو کوچه

…………………………………………….

«فانوس سبز» «پنگوئن‌های آقای پاپر»

«پنگوئن‌های آقای پاپر» (Mr. Popper’s Penguins) عنوان فیلمی است که این هفته به بررسی آن می‌پردازیم. فیلمی خانوادگی به کارگردانی مارک واترز (Mark Waters) و بازی جیم کری. آقای پاپر (با بازی جیم کری) در کار معماری و دلالی مسکن است.

…………………………………………….

«فانوس سبز»«فانوس سبز»

فانوس سبز عنوان فیلمی است که در برنامه‌ی این هفته به بررسی آن می‌پردازیم. داستان این فیلم نیز مانند بسیاری از نمونه‌های قبلی درونمایه‌اش خوبی در برابر بدی است. شاید به طور دقیق‌تر بتوان گفت قدرت اراده در برابر ترس.

…………………………………………….

«جنایت هنری»«جنایت هنری»

هنری ( با بازی کیانو ریوز) فردی بی دس و پاست. او در باجه­ی عوارض جاده­ای کار می­کند و در زندگی­اش هیچ رویای بزرگی ندارد. پس از اینکه توسط دوستانش فریب می­خورد و آنها را در سرقت ندانسته­ای همراهی می­کند، دستگیر شده و به سه سال زندان محکوم می­شود. او حالا بی­گناه در زندان است و همسرش نیز رهایش کرده است.

…………………………………………….

«پاندای کونگ فو کار» «پاندای کونگ فو کار»

موفقیت بخش اول این انیمیشن «پاندای کونگ‌فو کار» در سال ۲۰۰۸، و تبلیغات فراوان برای بخش دوم، باعث شد تا سینما دوستان استقبال گسترده‌ای از این انیمیشن جذاب به‌عمل آورند به‌طوری‌ که تهیه بلیط در روزهای اول اکران آن کار دشواری بود.

…………………………………………….

«میک‌مکز»

هفته‌‌ی گذشته سینماهای کوالالامپور شاهد برگزاری جشن‌واره‌‌ی هنری فیلم‌‌های فرانسوی بودند. در میان فیلم‌‌های نمایش داده شده، دو فیلم (Heart Breaker) و (Mic Macs) مطرح‌تر از سایرین بودند. در برنامه‌‌ی این هفته به بررسی فیلم( Mic Macs) می‌‌پردازیم.

…………………………………………….

«آب برای فیل‌ها»‌

«آب برای فیل‌ها» (Water for Elephants) فیلمی است به کارگردانی «فرانسیس لاورنس»  (Francis   Lawrence).  او که کارگردانی فیلم «کنستانتین» را نیز بر عهده داشته است، این بار فیلمی عاشقانه را روی پرده آورده است. فیلم‌نامه برگفته از کتابی نوشته‌ی «سارا گروئن»  (Sara Gruen) به همین نام است که در سال 2006 در لیست پرفروش‌ها قرار گرفت.

…………………………………………….

«ریو»

سفر به جنگل‌های «آمازون»، کارناوال در ریو دژانیرو، پرندگان رنگارنگ و موسیقی سامبا و تکنولوژی سه‌بعدی هرکدام به تنهایی نویدبخش فیلمی تماشاگر پسند را می‌دهد. با دیدن فیلم ریو شما قادر خواهید بود تا همه‌ی آن‌ها را یک‌جا داشته باشید.

…………………………………………….

«بی‌حد و مرز»

در مورد توان بی‌پایان مغز انسان زیاد شنیده‌ایم و این را نیز می‌دانیم که در زندگی روزمره ما تنها از بخش ناچیزی از این توانایی استفاده می‌کنیم. حال اگر ما می‌توانستیم از حداکثر این توان در کارهای‌مان استفاده کنیم، زندگی ما چکونه دست‌خوش تغییر می‌شد؟ فیلم «بی حد و مرز‌» (Limitless) پاسخی است به این پرسش.

…………………………………………….

«کد مرجع»

سفر در زمان از آن دسته رویاهایی است که از دیرباز ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. ایده‌ی این سفر را می‌توان به کنجکاوی بشر در دیدن آینده یا اصلاح اشتباهات گذشته نسبت داد. در عالم سینما نیز فیلم‌های بسیاری با این درون‌مایه ساخته شده‌اند.

…………………………………………….

«دفتر هماهنگی»

برنامه‌ی این هفته به بررسی فیلم «دفتر هماهنگی» (Adjustment Bureau) می‌پردازد. فیلمی با بازی «مت دیمون» و «امیلی بلانت» به کارگردانی «جرج نولفی» (George Nolfi). این فیلم که با درون‌مایه‌ی آزادی اراده در برابر سرنوشت از پیش تعیین‌شده شکل گرفته است، روایتی است جذاب و پر هیجان از کتابی نوشته‌ی «فیلیپ کی دیک»‌ ( Philip K Dick).

…………………………………………….

«در مریخ مادر می‌خواهند»

فیلمی که برنامه‌ی این هفته به معرفی آن اختصاص یافته است «در مریخ مادر می‌خواهند»  (Mom’s Needed on Mars)  نام دارد. این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی است که در آن تکنیکی به کار گرفته شده که مشابه کارهای پیشین تهیه‌کننده‌ی آن است.

…………………………………………….

«رنگو»

برنامه‌ی این هفته به بررسی انیمیشن «رنگو» اختصاص یافته است. این انیمیشن که بر خلاف سایر همتایان‌اش در قالب سنتی دو بعدی ارایه شده، توانسته نظر مساعد منتقدان و تماشاگران را جلب کند.

…………………………………………….

«جنگ‌جو»

فیلم‌های سینمایی فراوانی ساخته شده‌ و می‌شوند که بر زندگی و مشکلات مشت زنان تمرکز یافته‌اند. در این میان، فیلم «راکی» در ذهن تماشاگر ایرانی جای‌گاهی خاص دارد. برخی از این فیلم‌ها بر اساس واقعیت بوده‌اند و اکثرشان تخیلی که در کسب جوایز سینمایی نیز تا حدی اقبال داشته‌اند. برنامه‌ی این هفته به معرفی یکی از این فیلم‌ها می‌پردازد، فیلمی که کسب دو اسکار برای بازی‌گران نقش مکمل و 24 جایزه‌ی سینمایی دیگر‌، نوید بخش اکران فیلمی دیدنی است.

…………………………………………….

«رانندگی پر التهاب»

استفاده از عنصر ناشناخته، در فیلم‌های ترسناک همواره به‌سان ابزاری قدرت‌مند به کمک نویسندگان و کارگردانان این ژانر از سینما آمده است. اما امروزه، با توجه به فیلم‌های بی‌شماری که در این ژانر ساخته شده است، کم‌تر موضوع بکری را می‌توان در میان عناصر ماورایی و ناشناخته پیدا کرد.

…………………………………………….

«سخن‌رانی پادشاه»

لکنت‌زبان از جمله عوارضی است که علی‌رغم پیشینه‌ی طولانی‌اش هنوز درمان قطعی ندارد. حتا افرادی هم که بر آن غلبه می‌کنند گاه و بی‌‌گاه به آن دچار می‌شوند. فرض کنید که شما دچار لکنت‌زبان هستید، و نوع کارتان نیز جوری است که بایستی به‌طور مرتب در انظار عمومی ظاهر شده و برای مردم سخن‌رانی کنید.

…………………………………………….

«‌بی‌قید و بند»

کمدی‌های رمانتیک همواره مورد اقبال تماشاگران در سینماها بوده‌اند. فیلم‌های بی‌شماری را می‌توان در این ژانر نام برد، که محبوبیت فراوان کسب کرده‌اند. اما آن‌چه که این فیلم‌ها را جذاب نشان می‌دهد، درونمایه‌ی آن‌ها نیست.

…………………………………………….

«‌یوگی خرسه»

برای متولدین دهه‌ی 50 و اوایل دهه‌ی 60، «یوگی خرسه» نامی کاملن آشنا و خاطره‌انگیز است. یوگی خرسه (yogi Bear) و دوستان، عنوان مجموعه کارتون‌های تلویزیونی بود که ساخت آن‌ها در اواخر دهه‌ی پنجاه میلادی آغاز شد.

…………………………………………….

«‌قوی سیاه»

ژانویه معمولن یکی از ماه‌هایی است که پیدا کردن فیلم خوب روی پرده‌ی سینما برای سینما دوستان کاری بس دشوار است. ژانویه امسال نیز مستثنا از این موضوع نبوده، و با توجه به نبود فیلمی در خور توجه روی پرده‌های سینما در حال حاضر، تصمیم گرفتیم تا به معرفی فیلم «قوی سیاه» بپردازیم.

…………………………………………….

«آواز گنجشک‌ها»

افزایش جمعیت مهاجر در هر نقطه‌ای از جهان، با وارد‌شدن فرهنگ جمعیت مهاجر به جامعه‌ی جدید هم‌راه است. مالزی نیز از این موضوع مستثنی نیست. افزایش جمعیت ایرانیان در کوالالامپور با اکران فیلم‌های ایرانی در سینماهای این کشور هم‌راه شده است.

…………………………………………….

«گالیور این بار ۳ بعدی سفر می‌کند»

فیلم «سفرهای گالیور» (Gulliver Travels) موضوع برنامه‌ی این هفته است. کم‌تر کسی را امروزه می‌توان یافت که داستان گالیور را نشنیده باشد. ایرانی‌ها هم نیز از این قضیه مستثنا نیستند. شاید اولین چیزی که پس از شنیدن نام گالیور به ذهن ما می‌آید «فلرتیشیا» و دیگر کاراکتر بدبین «لیلیپوتی» انیمیشن دوران کودکی‌ما باشد؛

…………………………………………….

«توریست»

در این برنامه به بررسی فیلم «‌توریست» (The Tourist) می‌پردازیم. فیلمی ساخته‌ی «فلورین فان دونرزمارک»  (Florian Henckel von Donnersmarck)با بازی ستارگانی نظیر «آنجلینا جولی» و «جانی دپ.»

…………………………………………….

«‌مو طلایی»

برنامه‌ی این هفته به بررسی انیمیشن «‌پر پیچ و تاب» (Tangled) اختصاص دارد. این انیمیشن که در ابتدا قرار بود با نام راپونزل (نام شخصیت اصلی داستان) اکران شود، در لحظات آخر با نظر تهیه کنندگانش، تغییر نام داد.

…………………………………………….

«همه چیز برای او»

در برنامه‌ی این هفته‌ی رادیو کوچه به بررسی فیلم «سه روز بعد» (The Next Three Days) ساخته‌ی «پل هاگیس» (Paul Haggis) می‌پردازیم. هاجیس با ساختن فیلم «سقوط» (Crash) در سال 2004 برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد.

…………………………………………….

«قطار فراری»

«توقف‌ناپذیر» (Unstoppable) عنوان فیلمی است که برنامه‌ی این هفته به آن اختصاص یافته است. فیلمی ساخته‌ی «تونی اسکات» (Tony Scott) که در عرصه‌ی سینما نامی آشنا است، حتا اگر شهرت برادر بزرگ‌تر خود «ریدلی اسکات» را نداشته باشد.

…………………………………………….

«مدیتیشن با طعم اسپاگتی»

«بخور، نیایش‌ کن، دوست بدار» (Eat Pray Love) فیلمی است به کارگردانی «رایان مورفی» بر اساس کتاب «خاطرات» «الیزابت جیلبرت» (Elizabeth Gilbert) که بیش از 150 هفته در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت.

…………………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,