Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
روز جمعه رخ داده است،

«وقوع زمین لرزه ۸٫۹ ریشتری و سونامی در ژاپن»

2011 March 11

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، وقوع زمین‌لرزه شدید در نزدیکی سواحل ژاپن به بروز سونامی منجر شده و خساراتی را برجای گذاشته است. زمین لرزه‌ای به بزرگی 8.9 در مقیاس ریشتر در نزدیکی سواحل شمال شرق ژاپن و عمق 24 کیلومتری از سطح زمین در اقیانوس آرام روی داد.

هم‌چنین پس از این زمین‌لرزه، رسانه‌های ژاپنی گزارش‌هایی را از وقوع سونامی در منطقه منتشر کردند.

زمان وقوع زمین‌لرزه ساعت دو و چهل و شش دقیقه بعد‌از‌ظهر به وقت محلی (پنج و چهل و شش دقیقه بامداد به وقت گرینویچ) و کانون آن نقطه‌ای واقع در حدود چهارصد کیلومتری شمال شرق توکیو و در عمق حدود ده کیلومتری بستر اقیانوس گزارش شده است.

زمین‌لرزه روز جمعه یکی از بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌های سال‌های اخیر در منطقه است و در پی وقوع آن، هشدار وقوع سونامی با امواجی به ارتفاع ده متر در مناطق ساحلی ژاپن، فیلیپین، هاوایی، اندونزی، تایوان و سواحل روسیه در اقیانوس آرام انتشار یافت.

شبکه‌های تلویزیونی ژاپن تصاویر هوایی حرکت امواج به سوی سواحل این کشور و فرار ساکنان این مناطق به سوی ارتفاعات را پخش کردند.

در گزارش‌های بعدی، تصاویری از هجوم سونامی در نزدیکی شهر سندایی در شمال شرق هونشو، جزیره اصلی ژاپن، از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد.

این تصاویر حاکی از خساراتی به اتومبیل‌ها و برخی ساختمان‌های ساحلی از جمله در شهر اوناهاما در استان فوکوشیما بوده است.

به گفته منابع خبری ژاپن، چند نفر نیز در اثر این زمین لرزه زخمی شده‌اند.

شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که تکان‌های ناشی از آن در توکیو، پایتخت، و بسیاری دیگر از شهرهای ژاپن احساس شد اما به تاسیسات حیاتی این کشور، از جمله نیروگاه‌های هسته‌ای، آسیب جدی نرسیده است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش کرده است که فرودگاه ناریتا در توکیو نیز در پی این زمین‌لرزه برای مدتی فعالیت خود را متوقف کرد و قطار فوق سریع این کشور نیز لحظاتی متوقف شد.

ژاپن از کشورهای زلزله خیز جهان است و زمین لرزه شدید سال 1923 در توکیو دهها هزار کشته برجای گذاشت و بخش بزرگی از این شهر را ویران کرد.

ویدئو:

«سونامی و زلزله در ژاپن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,