Saturday, 18 July 2015
25 June 2021

«در ایران؛ از قهرمانان تا دشمنان داخلی»

2009 November 07

رادیو کوچه

مایکل اسلکمن/ نیویورک تایمز

«محسن میردامادی»، به‌خاطر تلاش برای تسخیر سفارت امریکا در ایران در 30 سال پیش ،از سوی آیت‌اله روح‌اله خمینی به‌عنوان قهرمان شناخته و مورد تقدیر قرارگرفت. امروز او در زندان است. (امروز)او به‌عنوان یک دشمن داخلی شناخته می‌شود.

آقای میردامادی بعنوان یک رهبر جنبش اصلاح طلبی فعالیت می‌کرد، به عنوان دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، بزرگ‌ترین حزب اصلاح‌طلبی.

محسن میردامادی

محسن میردامادی

ولی او به شدت میان گروگانگیران سابقی که اکنون خود را متهم و محاصره شده توسط قدرت‌طلبان می‌بینند، تنهاست. تحلیل‌گران می‌گویند درحالی که ایران سالگرد وقایعی را می‌گیرد که به ساخت چهره سیاسی‌اش کمک کرده، بسیاری از گروگانگیران سابق و  دوستانشان به اپوزیسیون سیاسی پیوسته‌اند و به همین دلیل باعث ایجاد تهدیدی برای مشروعیت رهبران شده‌اند.

«مایکل آکسورسی»، دیپلمات سابق انگلیس و متخصص امور ایران که در دانشگاه Exeter تدریس می‌کند می‌گوید:«این‌که بسیاری از دانشجویان سال 1979 به اصلاح طلبی در سیاست ایران پیوسته‌اند، افسانه نیست. این‌را موقعی متوجه می‌شوید که به یاد بیآورید  موقعیت اصلاح طلبان در ایران اصولن موقعیتی ضد‌غرب گرایانه نیست.»

وی در ادامه می‌افزاید: «درک این‌که گروگانگیران یک تعهد داخلی را پدید آورده‌اند، امسال واقعن درست از آب درآمده‌است. از زمان سرکوب‌ها و تظاهرات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در تابستان گذشته، پشتیبانان از اپوزیسیون، در سالگردها و روزهایی که شانس به خیابان‌آمدن را داشته‌اند دستگیر شدند، مثل این چهارشنبه که انتظار می‌رفت این کار را بکنند.»

«رسول نفیسی»، متخصص امور ایران می‌گوید که مردم بیشتر شعار «جمهوری ایرانی» و  نه «جمهوری اسلامی»  را سر می‌دادند.

«معصومه ابتکار» در وبلاگش می‌نویسد: «تهدید از دست‌دادن روحیه انقلابی در ما جلوه می‌کند.» خانم ابتکار چهره شناخته شده‌ای از گروگانگیران است  و سخن‌گوی آنان نیز بوده‌است. او خبر های تازه‌ای را درباره گروگان‌هایی که وی «مهمانان آیت‌اله» می‌خواند، می‌آورده‌است. 52 نفری که 444 روز در اسارت بودند.

متخصصان امور ایران می‌گویند: «امروزه وی نمایانگر ایده بسیاری از گروگانگیرها ا ست. گروگانگیرانی که صدها تن از دانشجویان نیز جزوشان بودند. ولی در میان رهبران، این‌ها می‌خواهند که روی مسایل خاصی اجماع داشته باشند.

آنان معمولن درباره ایده اصلی انقلاب، که شامل عدالت و آزادی که به آن توجهی نشده بود حرف می‌زنند

درحالی‌که آنان ضدغرب نیستند، تعامل با غرب را پشتیبانی می‌کنند. آنان معمولن درباره ایده اصلی انقلاب، که شامل عدالت و آزادی که به آن توجهی نشده بود حرف می‌زنند. مخصوصن در سرکوب شدید تظاهرات بعد از انتخابات که یادآور عکس‌العمل‌های شدید ساواک در دوره شاه سابق بود.»

گروگانگیری 1979 توسط گروهی هدایت میشد که نام پیروان اسلامی خط امام  را بر خود گذاشته بودند. آن‌ها افراد رادیکال سیاسی بودند که بیشترشان چپ و ضدامریالیسم بودند مثل اسلامیست‌ها. در سال‌های بعد مغز متفکر جنبش اصلاح‌طلبی از این رده افراد تشکیل شد. در بین آن‌ها عباس عبدی، محمد خاتمی، سعید حجاریان و محسن امین‌زاده بودند.

خانم ابتکار در مقام عضو شورای شهر تهران می‌گوید: «ما باید بپرسیم که چرا دانشجویانی که بعنوان قهرمان ملی توسط امام شناخته می‌شدند باید این جو را تحمل کنند.»

آشوب سیاسی که پس از انتخابات بوجود آمد این را می‌رساند که چگونه سیاست قدرت از زمانی که نافرمانی مدنی که شاه را سه دهه پیش سرنگون کرد، ایجاد شده‌است. قدرت از انقلابیون قدیم به نسل جدیدی که با جنگ ایران و عراق و سپاه پاسداران در ارتباطند منتقل شده‌است. سپاهی که نیروی نظامی است و  اختیار آن را دارد که هر اقدامی را در جهت پاسداری از انقلاب انجام دهد.

نخبگان سیاسی جدید معمولن در تضاد با پدران بنیادی رژیم مثل علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی هستند.

مهرزاد بروجردی استاد علوم سیاسی دانشگاه Syracuse و متخصص امور ایران می‌گوید:«میردامادی اکنون در زندان است و مسلمن این‌امر  تصدیق می‌کند که چقدر هم‌گرایی اوایل انقلاب ایران در سال‌های 1979 و 1980 به پراکندگی مبدل شده‌است.»

آقای عبدی به‌میزان کمی در اجتماع حاضر  می‌شود مگر در در زمان نشان دادن پشتیبانی از جنبش سبز که متعلق به دیگر رهبر اصلاحات، میر حسین موسوی است.

مثل دیگر گروگانگیران از بابت گروگان‌گیری عذرخواهی نمی‌کند. او می‌گوید به نظرش این کار در آن زمان لازم بوده‌است. ولی از آن‌چه که پس از آن پیش آمد اظهار پشیمانی می‌کند.

وی در سال 2006 گفت:«من این‌را انقلاب نمی‌دانم به این دلیل که آن‌ها به آن انقلاب می‌گویند. این استبداد است. هیچ ظالمی قبول نمی‌کند که فقط او باشد. این‌ها معمولن اظهار مردم سالار بودن می‌کنند!»

یک رهبری در اپوزیسیون سیاسی ایران که از نزدیکان آیت اله خمینی بود  در روز سه‌شنبه اولین روحانی ارشدی بود که اشغال سفارت امریکا در سال 1979 را تقبیح کرد.

«اشغال سفارت که توسط آیت‌اله خمینی و من و بسیاری از مردم  مورد تائید قرار گرفته‌بود، تاثیر بدی در امریکا گذاشت و نشان داد که کار درستی نبود.» روحانی مرجع ، آیت اله حسین منتظری، در بیانیه‌ای در وب سایشتش این را نوشته‌بود. وی اضافه می‌کند: «بسیاری از آن انقلابیون جوان که پیش از این، برای عمل کردشان پاسخگو بودند اکنون می‌دانند که اشتباه کرده‌اند.»

آیت‌اله منتظری، یار نزدیک آیت‌اله خمینی بود و در یک زمان به‌عنوان جانشین وی شناخته می‌شد. او تا آن‌جا ادامه‌داد که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منتقدان دایمی جمهوری اسلامی شناخته‌شد و سال‌هاست که در حبس خانگی در قم  بسر می‌برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: