Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
پس از گذشت دو روز از وقوع زلزله و سونامی،

«بیش از ده‌هزار کشته و مفقود در ژاپن»

2011 March 13

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شام‌گاه شنبه، از تخلیه ۱۷۰ هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف یک نیروگاه اتمی آسیب دیده در شمال شرقی ژاپن خبر داده است. در پی وقوع زلزله سهمگین در ژاپن، ساختمان یکی از راکتورهای نیروگاه اتمی فوکوشیما در اثر انفجاری که شنبه رخ داد، آسیب دید.

به گزارش الجزیره، مقام‌های محلی اظهار داشته انفجار به هسته راکتور شماره یک آسیب نرسانده است. دولت ژاپن هم‌چنین از کاهش میزان تشعشع رادیو اکتیو نشتی از این راکتور خبر داده است.

این در حالی است که گزارش‌های منتشر شده در روز یک‌شنبه بیان‌گر آسیب دیدن سیستم خنک‌کننده یک راکتوردیگر نیروگاه فوکوشیما است.

گفته می‌شود بیش‌تر از یک هزار نفر در اثر زلزله مهیب 8.9 ریشتری روز جمعه و سونامی ناشی از آن در ژاپن جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که ۹۵۰۰ نفر از ساکنان یک شهر ۱۷ هزار نفری هم‌چنان مفقود هستند.

سازمان ایمنی هسته‌ای ژاپن از مسمومیت نه نفر در اثر نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه فوکوشیما خبر داده است.

از سویی دیگر مقام‌های ارشد دولت تخمین زده‌اند این رقم می‌تواند تا ۱۶۰ نفر افزایش یاید. هم‌چنین از ساکنان منطقه اطراف نیروگاه آسیب دیده خواسته شده خون‌سردی خود را حفظ کنند و از آمادگی برای توزیع قرص ید برای مقابله با آثار تشعشع خبر داده است.

مسوولان نیروگاه هم‌چنین به خاطر از کار افتادن سیستم‌های خنک‌کننده، از آب دریا برای کاستن از دمای راکتورها استفاده کرده‌اند تا از ذوب‌شدن هسته آن‌ها و نشت مواد رادیواکتیو جلوگیری کنند.

به گزارش ایمنی هسته‌ای، ۳۰ هزار نفر از افراد ساکن در شعاع ده کیلومتری راکتور شماره ۲ نیز تخلیه شده‌اند ولی این عملیات را کامل ندانسته است.

لازم به اشاره است جوامع بین‌الملل و سازمان ملل پس از بروز این حادثه اقدام به ارسال نیروهای امداد به کشور ژاپن کرده و اعلام کرده‌اند این کمک‌ها ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

«وقوع انفجار در نیروگاه هسته‌ای ژاپن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,