Saturday, 18 July 2015
14 July 2020

«گالری/کمپین حمایت سبز در گوتنبرگ سوئد»

2011 March 14

فرشید فاریابی/‌ گوتنبرگ

شنبه 21 اسفند (‌12 مارس‌) با شرکت ده‌ها نفر از دانش‌جویان و هواداران جنبش سبز ایران، کمپین حمایت سبز از رهبران جنبش در گوتنبرگ سوئد برگزار شد‌.

این مراسم از ساعت 13 در محل‌ برونس پارکن، میدان مرکزی شهر برگزار و با استقبال قابل توجه بسیاری از چهره‌های دانش‌گاهی‌، فرهنگی‌، فعالان سیاسی‌، دموکراسی‌خواهان و فعالان حقوق بشر مواجه شد.

کمپین اعتراضی حمایت سبز‌ هم‌زمان با آغاز تحصن دانش‌جویان و هواداران جنبش سبز در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل هماهنگ با نزدیک به 30 شهر دانش‌گاهی جهان‌ برگزار شد.

در این برنامه که بر اساس اعلام برگزار‌کنندگان، کمپین اعتراضی سکوت بود، شرکت‌کنندگان ماسک‌های زهرا رهنورد‌، فاطمه  کروبی‌، میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی را در مقابل صورت خود نگاه داشتند و بروشور‌هایی به زبان‌های انگلیسی‌، سوئدی و فارسی در بین علاقه‌مندان و ره‌گذران توزیع شد‌.

بروشور‌ها که حاوی اطلاعاتی در باره‌ی چیستی و چرایی جنبش سبز، بازداشت رهبران جنبش‌، متن بیانیه‌ی کمپین خطاب به دبیر کل سازمان ملل و نهاد‌های جهانی بود،‌ با استقبال دریافت‌کنندگان و رهگ‌ذران مواجه گردید.

در کمپین سبز علاوه بر ماسک‌ها و پوستر‌های تهیه شده، شرکت‌کنندگان نمادهای سبز را به نشانه‌ی حمایت از جنبش سبز ایران با خود هم‌راه داشتند‌.

رادیو‌های محلی فارسی در شهر گوتنبرگ، در روزهای گذشته چندین نوبت علاوه بر انتشار فراخوان و اطلاعیه‌ی کمپین حمایت سبز، گفت‌وگوها و بحث‌هایی در‌باره این مراسم پخش کردند.

در این مراسم  کمیته‌ی حمایت از جنبش مردمی ایران در گوتنبرگ و تشکل راه سبز امید گوتنبرگ نیز به حمایت از کمپین 12 مارس شرکت کردند.

از بارز‌ترین جلوه‌های این مراسم گفت‌وگو‌های بسیار سازنده بین جوانان‌، دانش‌جویان و هواداران جنبش سبز از یک سوی با طرف‌دارن و اعضا‌ احزاب و تشکل‌های سیاسی مقیم خارج از کشور بود‌.

هم‌چنین دختران و زنان سبز‌اندیش دانش‌جو و مقیم خارج از کشور در مراسم به نحو چشم‌گیری شرکت داشتند.این مراسم با خواندن بیانیه‌ی پایانی خطاب به دبیر کل سازمان ملل و اجلاس جهانی حقوق بشر که 14 مارس در ژنو آغاز به کار خواهد کرد خاتمه یافت.

شرکت‌کنندگان در انتها به شکل خود جوش سرود یار دبستانی من را به هم‌خوانی کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,