Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان:

«آیت‌اله خامنه‌ای با زورسلاح به ما درس تبادل قدرت می‌دهد»

2011 March 14

خبر / رادیو کوچه

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان که دولتش حدود دو ماه پیش سقوط کرد، روز یک‌شنبه با حضور در جمع صدها هزار تن از هواداران خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفت: «به کسی که 20 سال در قدرت است اجازه نمی‌دهیم با زور سلاح به ما درس تبادل قدرت بدهد.»

سقوط دولت لبنان و سعد حریری با استعفای گروه 8 مارس متشکل از حزب‌اله و هم‌پیمانانش صورت گرفت.

هم‌چنین صدها هزار لبنانی هوادار گروه 14 مارس متشکل از حریری و هم‌پیمانانش یک‌شنبه با تجمع در میدان آزادی (‌شهدا‌) بیروت پایتخت لبنان، خواستار خلع سلاح حزب‌اله شدند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gv4ZSrNsP6Y[/youtube]

سلاح حزب‌اله یکی از مسایل اصلی مورد اختلاف میان گروه‌های سیاسی لبنان است. حزب‌اله می‌گوید که سلاح برای پیش‌گیری از اسراییل و مقابله با آن در صورت هر گونه تجاوز است. اما گروه 14 مارس مدعی است حزب‌اله از سلاح برای پیش‌برد اهداف داخلی خود با زور استفاده می‌کند.

دو ماه پیش گروه 8 مارس که خواستار قطع ارتباط لبنان با دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری بود، اقدام به ساقط کردن دولت وحدت ملی به ریاست سعد حریری کرد.

گروه 14 مارس عنوان کرد حزب‌اله با زور سلاح توانست رای شماری از نمایندگان پارلمان لبنان را تغییر دهد و رای‌های لازم برای نخست وزیری نجیب میقاتی نامزد حزب‌اله برای این پست را به دست بیاورد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VVyeuD8rxqY[/youtube]

این برای اولین بار است که اعتراض به سلاح حزب‌اله و خواست خلع سلاح این حزب شبه نظامی محور اصلی تحرک گروه 14 مارس می‌شود.

در سخن‌رانی‌های ایراد شده در میدان شهدا، چند محور مشترک وجود داشت: «خواست خلع سلاح حزب‌اله، معرفی حزب‌اله به عنوان بازوی نظامی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، کودتا دانستن اقدام گروه 8 مارس در ساقط کردن دولت حریری، مخالفت با اجرای خواست های سوریه و ایران در لبنان، مخالفت با مصادره کردن مقاومت توسط یک گروه و دفاع از لبنان تاکید از ادامه فعالیت دادگاه بین‌المللی ویژه ترور حریری.»

سعد حریری سخن‌ران اصلی مراسم یک‌شنبه گفت: «ملتی که کشور او، قانون اساسی او، امنیت او و اقتصاد او تحت سیطره سلاح یک گروه باشد آزادی ندارد.» او هم‌چنین تاکید کرد که از حقیقت و عدالت دست نمی‌کشیم و این محال نیست، بلکه محال است که از لبنان دست بکشید. و این سوال را مطرح کرد که : «آیا راضی هستید دولتی تشکیل شود که تعهد لبنان به دادگاه بین المللی را از برنامه خود حدف کند؟»

سمیر جعجع رییس هیت اجرای حزب نیروهای لبنانی نیز در سخنان خود با اشاره به حزب‌اله گفت: «کسانی هستند که با نام مقاومت می‌خواهند کنترل مردم را در دست داشته باشند و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران را در لبنان پیاده کنند» و تاکید کرد: «اجازه نمی‌دهیم ملت لبنان آلت دست ایران برای پیاده کرده پروژه‌هایش باشد.»

بیشتر بخوانید:

«نامزد گروه حزب‌اله، نخست وزیر لبنان شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,