Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«رنگو»

2011 March 16

پویا / رادیو کوچه

برنامه‌ی این هفته به بررسی انیمیشن «رنگو» اختصاص یافته است. این انیمیشن که بر خلاف سایر همتایان‌اش در قالب سنتی دو بعدی ارایه شده، توانسته نظر مساعد منتقدان و تماشاگران را جلب کند. استفاده از صدای «جانی دپ» و کارگردانی «گور وربینسکی» پیش از انتشار اثر نوید‌بخش کاری متفاوت بود. انتظاری که پس از اکران آن مشخص شد بی‌پایه نبوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رنگو شما را به غرب وحشی می‌برد. زمانی که بی‌قانونی شهر کوچک «درت»  (Dirt) را فرا گرفته است، و هر باند و دسته‌ای متناسب با توان خود به غارت مردم شهر مشغول است. مردم شهر هراسان از هر اتفاقی به‌دنبال کسی هستند تا بتوانند بر او تکیه کنند. رنگو یک غریبه است، آفتاب‌پرستی سرگردان که سرنوشت پای او را به درت می‌کشاند. عقابی در درت وجود دارد، که با شکار مردم شهر شکم خود را سیر می‌کند. ورود رنگو به شهر مصادف است با رویارویی او و عقاب. در هنگام فرار و در اثر یک تصادف عقاب کشته می‌شود. مردم می‌پندارند که رنگو این کار را انجام داده است. با گذشت مدت کوتاهی از اقامت‌اش در شهر و چهره‌ی متفاوتی که او از خود به نمایش می‌گذارد، مردم او را به‌عنوان کلانتر شهر بر می گزینند. رنگو حالا در موقعیتی قرار دارد که باید از مردم شهر در برابر دشمنان بی‌شمار محافظت کند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k-OOfW6wWyQ[/youtube]

گور وربینسکی کارگردان نام‌آشنای سینما، پیش از این مجموعه‌ی دزدان دریایی «کارائیب» را کارگردانی کرده است. مجموعه‌ای که با بازی جانی دپ، مورد استقبال بسیاری از علاقه‌مندان به سینما قرار گرفت. از دیگر آثار او می‌توان به هواشناس با بازی «نیکلاس کیج» اشاره کرد. فیلمی که تحسین بسیاری از منتقدان و تماشاگران را بر‌انگیخت. وربینسکی در رنگو نیز با استفاده از خلاقیت خود، فیلمی جذاب را خلق می‌کند. شخصیت بامزه‌ی آفتاب‌پرست‌، روند داستانی مشخص و منسجم، شخصیت‌های متفاوت و رنگارنگ همگی از نقاط قوت این اثر هستند.

فیلم‌نامه‌ی این انیمیشن را نیز جان لوگان نوشته است. نویسنده‌ای که او را به خاطر نگارش فیلم‌نامه‌های معروفی هم‌چون «گلادیاتور» و آخرین سامورایی او را می‌شناسیم. فیلم‌نامه‌های لوگان همواره به‌خاطر شخصی‌پردازی مناسب و روند داستانی منسجم مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این اثر نیز رنگو از همان ابتدا شما را با خود هم‌راه می‌کند. سفری پر‌ماجرا که تا پایان فیلم ادامه می‌یابد و شما نیز از این هم‌راهی پشیمان نخواهید شد. انیمیشن رنگو در گیشه‌ها نیز موفقیت چشم‌گیری داشته است. کسب امتیاز 7.8 از 10 در تارنمای IMDB شاخصی از موفقیت این فیلم در جلب رضایت مخاطبان است.

 

منابع

http://movies.nytimes.com/2011/03/04/movies/04rango.html?ref=movies

http://www.latimes.com/entertainment/news/la-et-rango-20110304,0,386345.story

http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110302/REVIEWS/110309997

http://www.imdb.com/title/tt1502404/

http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110224/REVIEWS/110229990/1023

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,