Saturday, 18 July 2015
14 July 2020
نامه فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی-سوئد

«وضعیت وخیم پناه‌جویان ایرانی در سوئد»

2011 March 18

نزدیک به پانزده روز است که تعدادی از پناه‌جویان ایرانی در شهر گوتنبرگ سوئد در اعتراض به وضعیت اقامت خود در این کشور دست به اعتصاب زده‌اند. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی-سوئد وضعیت آن‌ها را وخیم گزارش کرده و نامه‌ای را در این خصوص به دولت سوئد ارسال کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

متن این نامه در پی می‌آید:

حتمن اطلاع دارید که گروه بزرگی از پناه‌جویان ایرانی که از 6 تا 10 سال است در سوئد زندگی می‌کنند در Smyrnakyrkan در شهر گوتنبرگ از اول مارس 2011 دست به تحصن زده‌اند و بسیاری از دیگر پناه‌جویان در همین شهر نیز به تحص آن‌ها پیوسته‌اند. خواسته‌های پناه‌جویان متحصن این است که اداره مهاجرت اجازه دهد آن‌ها در سوئد بمانند و تقاضای پناهندگی‌شان را به‌رسمیت بشناسند. این پناه‌جویان کسانی هستند که از سوی رژیم ایران تحت تعقیب و پی‌گرد قانونی بوده‌اند. آن‌چه که ‌در طول 32 سال گذشته دولت جمهوری اسلامی بر سر مردم  ایران آورده است از هیچ‌کس پوشیده نیست. مردم در ایران هر روزه به دلایل متعددی از سوی دست‌گاه‌های قضایی و امنیتی تحت تعقیب و پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند و در پی‌ آن بسیاری از مردم مجبور به ترک ایران می‌شوند ولی متاسفانه کم‌ترین توجهی به حقوق انسانی آن‌ها از سوی ‌دولت سوئد و اداره مهاجرت این کشور نمی‌شود و تقاضای پناهندگی پناه‌جویان یکی پس از دیگری رد می‌شود.

اداره مهاجرت سوئد باید متوجه این مسئله باشد که این پناه‌جویان بهترین دوران سنی خود را در بدترین شرایط در سوئد سپری می‌کنند و از هر نظر تحت فشارهای روحی و روانی قرار دارند. بیکاری و وضعیت بد اقتصادی و نداشتن اجازه کار از یک طرف و از طرف دیگر ترس همیشگی  از بازداشت و دیپورت به ایران، اکثر این پناه‌جویان را به مرز دیوانگی رسانده است. هر کدام از این پناه‌جویان تاکنون چندین بار از اداره مهاجرت درخواست رسیدگی مجدد به پرونده‌های خود کرده‌اند ولی هر بار عمدتن به دو دلیل به آن‌ها پاسخ منفی داده شده است. پاسخ‌های منفی اداره مهاجرت به این دسته از متقاضیان پناهندگی عمدتن عبارتند از این‌که: «یک، شما نتوانسته‌اید دلایل جدیدی به اداره مهاجرت ارایه دهید و دوم این‌که، مدارک و دلایل شما نشان نمی‌دهد جان و زندگیتان در ایران در خطر بوده باشد. از این نظر ارزیابی اداره مهاجرت از پرونده شما این است که رژیم ایران هیچ علاقه‌ای به تحت فشار گذاشتن شما نخواهد داشت.» از گفته‌ها و دلایل اداره مهاجرت به متقاضیان پناهندگی از ایران این‌طور بر می‌آید که گویا آن هزاران نفری که جمهوری اسلامی در طول این چند سال به جوخه اعدام سپرده و یا زیر شکنجه‌ها به سکوت واداشته است همه از سران اپوزسیون سرنگونی‌طلب در ایران بوده‌اند. ولی  همین دولت سوئد بارها شاهد اخبار اعدام کسانی بوده که‌ در هیچ تشکل و سازمانی سابقه عضویت و فعالیت سیاسی نداشته‌اند.

پاسخ‌های منفی اداره مهاجرت به این دسته از متقاضیان پناهندگی عمدتن عبارتند از این‌که: «یک، شما نتوانسته‌اید دلایل جدیدی به اداره مهاجرت ارایه دهید و دوم این‌که، مدارک و دلایل شما نشان نمی‌دهد جان و زندگیتان در ایران در خطر بوده باشد. از این نظر ارزیابی اداره مهاجرت از پرونده شما این است که رژیم ایران هیچ علاقه‌ای به تحت فشار گذاشتن شما نخواهد داشت.»

اداره مهاجرت سوئد اطلاع دارد که به دنبال انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در ایران، مردم برای سرنگونی جمهوری اسلامی به خیابان آمدند ولی در مقابل، رژیم بارها تظاهرکنندگان را به گلوله بسته و در پی آن شمار زیادی کشته و زخمی شدند و بسیاری از دستگیر‌شدگان را نیز زیر شکنجه به قتل رساندند و به زندانیان سیاسی تجاوز جنسی کردند. اداره مهاجرت و دولت سوئد از وضعیت موجود در ایران بی‌خبر نیست. دولت سوئد به خوبی بر این واقعیت آگاه است که رژیم ایران همیشه درحق مخالفین خود با خشونت تمام رفتارکرده است به طوری که جان هیچ مخالفی در ایران در امان نیست. بازتاب جنایت جمهوری اسلامی علیه مردم ایران از سوی بسیاری ازنهادهای مدافع حقوق بشر به عنوان جنایت علیه بشریت شهرت یافته است. هم اکنون هزاران نفردر زندان‌های ایران زیر سخت‌ترین شکنجه‌ها و چه بسا بسیاری از آن‌ها حکم اعدام دریافت کرده‌اند. از این رو لازم است دولت سوئد بر مبنای ‌شرایط حاضر در ایران سیاست پناهندگی خود را جهت پذیرش بیش‌تر متقاضیان پناهندگی از ایران تغییر دهد و در عین حال اعلام کند که هیچ ‌پناهجوی ایرانی در معرض خطر دیپورت به ایران قرار نخواهد گرفت.

مقامات سوئد باید این حق را برای پناه‌جویان ایرانی به‌رسمیت بشناسد و به خواسته‌های آن‌ها به عنوان خواسته‌های برحق و انسانی نگاه کند. پناه‌جویانی که سال‌هاست از ایران فرار کرده‌اند و در سوئد با هر شکلی و با هر شرایطی که بوده کنار آمده‌اند در صورت بازگشت به ایران نیز نه تنها امنیت جانشان در خطر قرار می‌گیرد، از نظر معیشتی نیز در ورطه نابودی قرار خواهند گرفت، چراکه جدا از اختناق سیاسی که بر مردم آن کشور تحمیل کرده‌اند 70 درصد از همان مردم در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌کنند به همین دلیل پناه‌جویان جوانی که 7-8 سال پیش به سوئد آمده‌اند به هیچ وجه نمی‌تواند زندگی خود را با آن شرایط منطبق کند.

سووال این‌جاست، آیا مسوولین  اداره مهاجرت و دولت سوئد هیچ به این  فکر کرده‌اند پناه‌جویانی که اکثرن جوان هستند و از 5 تا 10 سال است در سوئد زندگی می‌کنند در صورت بازگشت به ایران چگونه می‌توانند زندگی خود را با شرایط کنونی در آن کشور عادت بدهند؟ فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی شرایط کنونی در ایران را از روی حدس و گمان تصویر نمی‌کند بلکه از روی آن‌چه که مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های وابسته به خود دولت که حتا یک صدم آن‌چه که اتفاق می‌افتد منعکس نمی‌کند تصویر می‌کند. تا زمان انتشار این بیانیه 13 روز از تحصن پناه‌جویان ایرانی در گوتنبرگ می‌گذرد بی‌آنکه از سوی این اداره کوچک‌ترین عکس‌العملی نشان داده شده باشد. از این رو فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی  از دولت سوئد می‌خواهد که با توجه به توضیح شرایط کنونی در ایران و طولانی شدن پروسه زندگی این دسته از پناه‌جویان در سوئد به هر شکلی که دولت سوئد خود مناسب می‌بیند به این پناه‌جویان اجازه دهند در سوئد بمانند و حق پناهندگی آن‌ها را به‌رسمیت بشناسند.

15مارس 2011

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,