Saturday, 18 July 2015
26 September 2023

«چه کسی مالک ویکتوریا، کشتی توقیف شده اسلحه است؟»

2011 March 19

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: فرهنگ ایران

در روزهای اخیر، خبر توقیف کشتی بازرگانی ویکتوریا‌، حامل پنجاه تن اسلحه قاچاق، از سوی نیروی دریایی اسراییل منتشر شد، روز پنج‌شنبه نیز بنیامین نتان یاهو، نخست وزیر اسراییل مدارکی ارایه و گفت که جمهوری اسلامی و سوریه در این کار نقش داشته‌اند.

کشتی ویکتوریا، مانند بیش‌تر کشتی‌های بازرگانی، با پرچم لیبریا در آب‌های بین‌المللی در حرکت بوده است. این کشتی در سال 2004 میلادی ساخته شده و زیر شماره (A8UJ5, IMO: 9290165, MMSI: 636091906) به ثبت رسیده و در مالکیت یک شرکت حمل و نقل دریایی فرانسوی بنام (CMA-CGM‌) می‌باشد. رییس این شرکت‌، شخصی به‌نام  «ژاک سده» یک سرمایه‌دار، لبنانی- فرانسوی است.

ژاک سده، از دوستان نزدیک ژاک شیراک ،رییس جمهوری پیشین و آلن ژوپه، نخست وزیر پیشین فرانسه، که هم اکنون وزیر امور خارجه این کشور است، می‌باشد. ژاک سده با رفیق حریری‌، نخست وزیر پیشین لبنان، که در یک بمب‌گذاری در بیروت به قتل رسید، نیز دوستی نزدیک داشت.

ژاک سده، متولد سال 1937در بیروت و مالک سومین شرکت کشتی‌رانی در جهان است، او فرزند بزرگ رودولف سده، اهل بندر لاذقیه در سوریه است. ‌رودولف سده‌، یکی از کارخانه‌داران بزرگ سوریه بود. ماه گذشته ناوچه ایرانی الوند و ناو تدارکاتی خارک، پس از عبور از کانال سوئز در همین بندر، لاذقیه،  پهلو گرفتند‌.

ثروت خاندان ژاک سده، در سال 2009، به بیش از دومیلیارد دلار می‌رسید که پس از بحران اقتصادی جهانی، کاهش یافته و به یک میلیارد و سیصد میلیون دلار رسیده است، وی هم اکنون سی و هفتمین ثروت‌مند فرانسه می‌باشد.

ژاک سده ، تاکنون چندین پرونده جنجالی‌ در داگستری فرانسه داشته است، در یکی از این پرونده‌های مالی پای ژاک شیراک، رییس جمهوری و نخست وزیرش آلن ژوپه، به میان کشیده شد. سال گذشته‌، شرکت حمل و نقل دریایی ژاک سده، با یک شرکت ترکیه‌ای به‌نام گروه  حمل و نقل دریایی «یلدریم» هم‌کاری نزدیکی را آغاز کرد. رییس گروه یلدریم ،شخصی به‌نام علیرضا ایلدریم می‌باشد که به هم‌راه دو تن دیگر از اعضای خانواده‌؛ یوکسل و مهمت، ایلدریم این شرکت را اداره می‌کنند. گفته می‌شود که سه مصری، در شرکت آقای سده دارای مشاغل مهم و حساس می‌باشند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,