Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
از صبح روز شنبه،

«آغاز همه‌پرسی قانون اساسی در مصر»

2011 March 19

خبر / رادیو کوچه

مردم مصر روز شنبه 19 ماه مارس جهت شرکت در همه‌پرسی تعدیل قانون اساسی این کشور به پای صندوق‌های رای رفته‌اند. از 85 ملیون جمعیت مصر حدود 45 ملیون نفر از شرایط شرکت در همه‌پرسی برخوردار هستند.

به گزارش العربیه، اخوان‌المسلمین از تشکل‌های عمده در مصر از هوادران خود خواسته است به اصلاح قانون اساسی رای مثبت بدهند با این حال تعداد زیادی از تشکل‌های مصری اصلاحات جدید را ناکافی می‌دانند و تاکید می‌کنند که قانون اساسی فعلی باید به کلی لغو شود و قانون جدیدی در این کشور وضع شود.

از سویی دیگر شورای فرماندهی کل نیروهای مصر که پس از سقوط حکومت حسنی مبارک اداره موقت کشور را بر عهده گرفته است اظهار امیدواری کرده است که مردم به اصلاح قانون اساسی رای مثبت بدهند.

بر اساس روند فعلی در مصر در صورتی که مردم به قانون اساسی رای بدهند در آینده انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

در تعدیلات جدید بندهای مربوط به صلاحیت‌های گسترده رییس جمهوری محدود شده‌، قانون فوق‌العاده لغو و دوره ریاست جمهوری از 6 سال به 4 سال کاهش پیدا کرده است.

اگر مخالفان در این همه‌پرسی پیروز شوند یک کمسیون قضایی جدید برای تهیه پیش‌نویس قانون اساسی تشکیل خواهد شد که در این صورت انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تا آخر دسامبر آینده به تعویق خواهد افتاد.

روزنامه الشرق‌الاوسط گزارش کرده است که 14 نفر از نمایندگان پارلمان اروپا بر انتخابات مصر نظارت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

«نامزد ریاست جمهوری مصر می‌شوم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,