Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
درپی کشتار نیروهای دولتی در یمن،

«برگزاری راه‌پیمایی اعتراضی در صنعا»

2011 March 19

خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، ده‌ها هزار نفر از مخالفان حکومت یمن بار دیگر دست به تظاهرات ضد دولتی زدند. این تظاهرات یک روز پس از کشته‌شدن دست‌کم ۵۲ نفر از معترضان در صنعا، پایتخت یمن، در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی، در این شهر برگزار شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، معترضان به حکومت یمن در حالی روز شنبه، ۲۸ اسفند، در میدان «تغییر» صنعا دست به اعتراض زده‌اند که روز جمعه و به دنبال کشتار مخالفان، علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن برای ۳۰ روز در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

بر اساس مقررات وضعیت اضطراری، در اختیار داشتن اسلحه از سوی شهروندان یمن غیرقانونی است.

روز جمعه در ادامه اعتراضات مردمی در یمن، نیروهای امنیتی این کشور به سمت معترضان در شهر صنعا تیراندازی کردند، اقدامی که به مرگ دست‌کم ۵۲ نفر و زخمی شدن حدود ۱۲۰ نفر انجامید.

در عین حال، در همین روز نبیل الفقیه، وزیر گردش‌گری یمن در اعتراض به اعمال خشونت علیه معترضان از سمت خود و هم‌چنین عضویت در حزب حاکم کناره‌گیری کرد. وی نخستین مقام کابینه یمن است که از مقام خود استعفا می‌دهد.

به دنبال وقایع روز جمعه، رییس جمهوری یمن، علاوه بر اعلام وضعیت اضطراری، از تشکیل کمیته‌‌ای بی‌طرف برای تحقیق در مورد خشونت‌های صورت گرفته در سه شهر صنعا، تعز و حدیده خبر داد.

معترضان به حکومت یمن، خواستار برکناری فوری رییس جمهوری این کشور پس از ۳۲ سال حکمرانی هستند.

بیشتر بخوانید:

«چند کشته و زخمی در درگیری‌های یمن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,