Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
بیست‌و‌نهم اسفند- بیستم مارس

«تقویم‌ تاریخ بیست‌و‌نهم اسفند»

2011 March 20

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1815 میلادی- در پی ده ماه تبعید ناپلئون بناپارت در جزیره «الب» (Elba)، وی در 26 فوریه 1815‌ با هزار نفر از افسران و ژنرال‏های وفادار به خود از جزیره گریخت و در چنین روزی به پاریس بازگشت. بدین ترتیب با ورود ناپلئون به فرانسه، سلطنت صد روزه او نیز آغاز شد. در این هنگام، ناپلئون برای مقابله با نیروهای انگلیس و پروس که در بلژیک صف‏آرایى کرده بودند، حمله پیش‌گیرانه‏ای به خطوط دفاعی آن‌ها به عمل آورد ولی در این نبرد که در دشت واترلو در گرفت، در 18 ژوئن 1815‌ از نیروهای انگلیس و پروس شکست خورد. پس از این شکست، چون ناپلئون از تجهیز قوا برای ادامه نبرد ناامید شد به نفع پسرش از مقام سلطنت استعفا داد. ولی متحدین به تقاضای او برای تفویض این مقام به پسرش اعتنا نکردند و لویی هجدهم بار دیگر بر تخت امپراتوری فرانسه تکیه زد. ناپلئون این بار به جزیره دور دست «سنت هلنا» (Saint Helena) در جنوب اقیانوس اطلس تبعید شد.

1413 میلادی- «هنری چهارم» (Henry IV of England) با نام واقعی «هنری بولینگبروک» (Henry (of) Bolingbroke)، پادشاه انگلستان و فرمان‌روای ایرلند درگذشت.

هنری در آوریل ۱۳۶۶ در بولینگبروک واقع در لینکلن‌شایر زاده شد و بنا بر زادگاهش هنری بولینگبروک نام گرفت. هنری در ۱۳۹۷ از ریچارد دوم در مقابل «دوک گلاستر» (Duke of Gloucester) حمایت کرد و در نتیجه عنوان «دوک هرفورد» (Duke of Hereford) به او اعطا شد. با این حال او را در ۱۳۹۸ تبعید کردند.

هنری چهارم در دوران حکومتش با شورش‌ها و قانون‌گریزی‌های بسیاری روبه‌رو شد و به دلیل خالی بودن خزانه توفیقی در انجام کارهایش نیافت. ولز با رهبری «اوئن گلندوئر» هم‌چنان استقلال خود را حفظ کرد و حمله‌ی هنری به اسکاتلند در ۱۴۰۰ با شکست او هم‌راه بود. پس از آن «هنری پرسی» (Henry Percy) و خاندانش علیه هنری چهارم با اسکات‌ها و ولزی‌ها متحد شدند اما در نبردی که در ۱۴۰۳ در شروبری روی داد شکست خوردند.

1852 میلادی- کتاب «کلبه عمو تام» (Uncle Tom’s Cabin) منتشر شد. کتابی است با موضوع ضد برده‌داری نوشته‌ی «هریت بیچر استو» (Harriet Beecher Stowe) که تاثیر زیادی بر روی موضوع آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و برده‌داری در آمریکا گذاشت. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب داستان در قرن نوزدهم و دومین کتاب پرفروش بعد از انجیل (با کمک قانون لغو برده‌داری) بود و در چاپ اول ۳۰۰ هزار عدد از آن فقط در آمریکا فروش رفت.

در این کتاب گرچه موضوع اصلی، مبارزه در راه آزادی برده‌های سیاه‌سپوست در ایالات جنوبی آمریکاست، نویسنده به طرح حقوق دست نیافته زنان آمریکا نیز می‌پردازد. او در این رمان نشان می‌دهد که چگونه روابط برده‌داری موجب جدایی مادران و کودکان سیاه پوست می‌شود و زنان و دختران سیاه‌پوست مورد استثمار و سو‌ استفاده جنسی از طرف اربابان قرار می‌گیرند.

رمان در ابتدا قرار بود یک شرح حال کوتاه و مختصر باشد اما به مرور گسترش یافت و حجم بیش‌تری پیدا کرد. در «کلبه عمو تام» می‌خوانیم: رفیق ما عمو تام در رویاهای ساده دلانه، موقعیت خودش را به عنوان یک برده خوش‌بخت با یوسف مصر مقایسه می‌کرد. هر‌چه زمان می‌گذشت و راستی و درستی تام بیش‌تر به یارانش ثابت می‌شد به همان نسبت وضع او بهبود می‌یافت. یکی از صحنه‌های به یاد ماندنی رمان «کلبه عمو تام»، صحنه دل‌خراش فروش کودکان برده سیاه‌پوست به شهرهای دوردست و جداکردن آنان از مادران‌شان برای همیشه است.

وقتی آبراهام لینکلن در ابتدای جنگ داخلی آمریکا با استو دیدار کرد، از او نقل شده ‌است که گفت: «او زن کوچکی است که جنگ بزرگی به راه انداخته‌ است.»

235 میلادی- «ماکسیمینوس ترکس» (Maximinus Thrax) که او را ماکسیمین یا ماکسیمینوس نیز نامیده‌اند، امپراتور روم شد. او نخستین سربازی بود که با پیمودن مدارج نظامی به مقام امپراتوری روم رسید و دوران حکومتش زمینه‌ساز بروز نیم قرن جنگ داخلی در درون امپراتوری بود.

با قتل «الکساندر سوروس» (Alexander Severus) در سال ۲۳۵ میلادی به دست سربازان، ماکسیمینوس از سوی سپاه راین در چنین روزی به عنوان امپراتور جدید روم اعلام شد.

1828 میلادی- «هنریک ایبسن» (Henrik Ibsen) ‏شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و درام‌نویس نروژی به دنیا آمد. او یکی از بزرگ‌ترین استادان هنر تاتر در تمامی اعصار، هم‌سنگ «سوفوکل» (Sophocles) و «شکسپیر» شمرده شده ‌است. وی به دلیل خلق ‌آثار خلاقانه درجه دکترای افتخاری را از دانش‌گاه «اوپسالا» (Uppsala) دریافت کرد‌. او هم‌چنین در دوان هنری خود جوایز ادبی بسیاری در‌یافت کرد‌. «دشمن مردم» و «‌خانه عروسک» عناوین مهم‌ترین آثار او هستند. وی به سال 1906 میلادی در نروژ دیده از جهان فروبست‌. هنوز نیز آثار او مورد اقتباس فیلم‌سازان و تولیدکنندگان ‌آثار تلویزیونی قرار می‌گیرد.

شخصیت‌های نمایش‌های او اغلب از وضعیت خانه و پدر و مادرش گرفته شده‌اند. ایبسن در کودکی به نقاشی علاقه فراوان داشت. با وقوع انقلاب ۱۸۴۸ در شمال اروپا ایبسن به سرودن اشعار آزادی‌خواهانه پرداخت‌. در سال ۱۸۵۰ برای ادامه تحصیل و به امید اخذ دکترا در رشته پزشکی به شهر «کریستیانیا» (اسلو کنونی، پایتخت نروژ) رفت.

در ۱۸۷۹ «خانه عروسک» (عروسک‌خانه) و ارواح را منتشر می‌کند که موضوع آن بر اساس نظریه وراثت است.

ایبسن در ۱۸۶۸ از ایتالیا به آلمان رفت. در آن‌جا او سال‌ها وقت صرف نمایش‌نامه «امپراتور و گالیله» کرد که شرح زندگی و دوران یکی از امپراتورهای رومی ژولین مرتد بوده. ایبسن روش‌های واقع‌گرایانه در نمایش‌نامه‌نویسی را با الهام از «آنتوان چخوف» رواج داد.

«داریوش مهرجویی» کارگردان ایرانی، فیلم «سارا» را بر اساس نمایش‌نامه خانه عروسک ایبسن ساخته است.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1329 خورشیدی- دکتر «محمد مصدق» نخست وزیر وقت و مبارز راه ملی شدن نفت ایران، روز 29 اسفند هر سال را روز ملی‌شدن نفت، یک روز ملی و تعطیل عمومی اعلام کرد.

1386 خورشیدی- درگذشت «ثمین باغچه‌بان» شاعر، نویسنده، آهنگ‌ساز و مترجم.

1335 میلادی- استقلال تونس در شمال آفریقا از سلطه‌ی فرانسه با پیروزی جبهه‌ی میهنی.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,