Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته

«مسکن دولتی و طلای داغ نو»

2011 March 22

حامد فرمند/ رادیو کوچه

 

نفت٬ جبران عقب‌ماندگی بیست‌ساله در یک سال

در حالی که پیش از این٬ مدیران صنعت نفت از عقب ماندگی بیست‌ساله ایران در استخراج از حوزه نفتی مشترک با قطر در پارس جنوبی سخن به میان آورده بودند٬ مدیر عامل شرکت ملی نفت٬ در تازه‌ترین اظهار نظر خود٬ از تمرکز بیش‌تر این نهاد بر اکتشاف و استخراج از حوزه‌های مشترک نفتی خبر داد. او تنها دلیل دیرکرد در پرداختن به این امر را قوانین لازم اما دست‌و‌پاگیر دولتی خوانده و اعلام کرده برای این مناطق٬ خارج از روال اداری مرسوم٬ تصمیم‌گیری خواهد شد. به این ترتیب او از کم‌بود مالی و نبود تجهیزات به روز و کافی حرفی نزده و تنها باید منتظر سال‌های آتی بود تا آمار و ارقام رسمی و غیر‌رسمی نشان دهد تا چه اندازه اهداف این شرکت و اهداف ۵ ساله پنجم توسعه محقق خواهد شد.

 

مسکن٬ قربانی دیگر دولتی‌شدن اقتصاد

در گزارش‌های پیشین٬ با اشاره به بسته پولی جدید برای اصلاح نظام بانکی٬ مطرح کردم که این بسته٬ نظام پولی کشور را هر‌چه بیش‌تر دولتی و تابع تصمیمات دستوری دولت می‌کند تا تابع شرایط بازار. همین موضوع با نگاهی به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مورد بودجه سال آتی بخش مسکن٬ قابل مشاهده است. باز‌بودن دست دولت در تخصیص بودجه به حوزه‌هایی که خود تشخیص می‌دهد بدون پاسخ‌گویی٬ افزایش بار حمایتی بودجه به‌جای توسعه بخش نظارتی و دخالت در امر تقاضا و تولید با مداخله مستقیم تولید مسکن و دست‌کاری قیمت‌ها٬ از جمله شواهد این مدعایند.

البته شورای پول و اعتبار٬ با افزایش مختصری در وام مسکن٬ قصد تقویت طرف تقاضا را در بخش مسکن دارد که با وجود حضور مسکن مهر در این حوزه‌٬ می‌توان پیش‌بینی کرد که تاثیرش بر تولید مسکن توسط بخش خصوصی٬ افزایشی نخواهد بود.

 

طلای داغ٬ در آستانه نوروز

هر‌چند به‌دنبال اعلام توقف حملات نظامی لیبی علیه مخالفین دولتی٬ قیمت جهانی طلا و نفت٬ با کاهش مواجه شده است٬ اما اثر آن با توجه به مصادف‌شدن این اتفاق با ایام نوروز٬ تنها توقف روند افزایشی و کاهش مختصر در قیمت سکه در بازار داخلی ایران بوده است.

به‌طور کلی در سال جاری٬ قیمت سکه طرح قدیم در داخل ایران٬ از حدود ۲۸۰ هزار تومان در ابتدای سال تا حدود ۴۳۰ هزار تومان در آخرین روزهای باقی مانده از سال ۱۳۸۹٬ افزایش پیدا کرده است.

طلا٬ چه در ایران و چه در بازارهای بین‌المللی٬ هم‌چنان به‌عنوان یک ذخیره مطمئن برای پس انداز شناخته می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,