Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
به بهانه «روز جهانی آب»

«روزنگاشت / ۲۰۱۱ با مدیریت آب شهری»

2011 March 22

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دوم فروردین برابر با بیست‌و‌دوم مارس مصادف است با «روز جهانی آب». در سال 1993 این روز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد «یونسکو» نام‌گذاری شد و از آن سال تا کنون به عنوان روز جهانی آب شناخته می‌شود و هر سال یک شعار درباره مسایل مهم آب اختصاص می‌یابد که امسال در سال 2011 سازمان ملل متحد «مدیریت آب شهری» را به عنوان شعار این روز اعلام کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

موضوع نام‌گذاری «روز جهانی آب» اولین بار در سال 1992 میلادی در کنفرانس جهانی محیط زیست و توسعه پایدار سازمان ملل متحد «یونسکو» که در شهر «ریودژانیرو، برزیل» برگزار شد، مطرح گردید. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد به منظور اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آماده‌سازی عموم مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق توزیع نشریات و برگزاری سمینار، کنفرانس و نمایش‌گاه‌هایی مرتبط، در بزرگ‌داشت آن سهیم باشند.

و در نهایت در بیست‌و‌دوم مارس سال  1993 این روز، «روز جهانی آب» نام‌گذاری شد و از آن سال  به بعد، هر سال یک شعار درباره مسایل مهم آب اختصاص می‌یابد. که امسال در سال 2011 سازمان ملل متحد «مدیریت آب شهری» را به عنوان شعار روز جهانی آب اعلام کرده است.

افزون بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تاکید کرده و این روز را به عنوان روز توجه عموم به مسایل حیاتی آب در نظر گرفته‌اند. هم‌چنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسایلی در مورد روز جهانی آب تعیین شده است که بسیاری از مسایل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند.

نگاهی به تجربه‌هایی که در کشورهایی هم‌چون: «آنگولا»، «آفریقای جنوبی» و «هندوستان در زمینه‌های تغییر اقلیم و تاسیسات آب شهری، آب‌رسانی به مناطق محروم، ارتقای خدمات بهداشتی در این مناطق و مدیریت یک‌پارچه آب شهری صورت گرفته، گستردگی و اهمیت موضوع مدیریت آب شهری، و نیز موضوع‌های مهم دیگری هم‌چون: تغییر اقلیم و تاثیر این موضوع‌ها بر خدمت‌رسانی در زمینه آب در مناطق محروم را نشان می دهد.

بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ را با عنوان «آب برای زندگی» معرفی کرده است. این دهه با هدف جهانی «تمرکز بیشتر روی موضوع‌های مربوط به آب» آغاز شده است که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و هم‌کاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در «ژوهانسبورگ» را شامل می‌شود.

منبع‌ها:

گوگل

سایت آبفا ایران

سایت کمیسیون یونسکو در ایران

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,