Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
مردم باورندارند زلزله‌های بندرعباس معمولی باشد؟!

«زلزله‌ای که زلزله نیست»

2009 November 10

گفته می‌شود بعد از زلزله 4.9ریشتری بامداد سیزده آبان در بندرعباس، و بعد یک زلزله 3.8 ریشتری دیگر در چهل و هشت ساعت بعدش، این روزها مردم بندرعباس بیشتر از هر چیز از «زلزله‌ای که زلزله نیست» سخن می‌گویند!

خنده‌تان بگیرد یا نگیرد این یک اتفاق جدی است که مردم حتی دیگر به زلزله هم اعتماد ندارند! مردم می‌پرسند چطور زلزله در بندرعباس احساس‌شده ولی مثلن در بندرلنگه و حتی اطراف خود شهر بندرعباس حس نشده؟حیرت‌آورتر از همه این‌که کم‌تر کسی باور دارد شدت زلزله‌ها را درست اعلام کنند!

20091110-shayee-zelzelebandarabas

یک بازدیدکننده سایت آینده‌نیوز نوشته‌بود:«از مردم بندرعباس بپرسید، هرچند شب یک‌بار یک زلزله در شهرشان نواخته می‌شود و هیچ صدایی هم از هیچ جایی در نمی‌آید! بعد هم زلزله‌ی 7 و خورده‌ای ریشتری را رسانه‌ی میلی 4.9 ریشتر اعلام می‌کند! واقعن زحمت کشیدند این یکی را اعلام کردند، ولی آن همه که قبلا زلزله آمد را چرا نگفتند؟ چه کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه هست که هیچ‌چی دم بر نمی‌آورند؟»  … مردم می‌پرسند چرا در این چهار‌ساله اخیر این همه در بندرعباس و قشم زلزله شده؟ اخبار اخیرن  منتشرشده در برخی رسانه‌های غربی مبنی بر افزایش سریع فعالیت‌ها در معدن اورانیوم گچین بندرعباس بر این «بحران روانی» در بندرعباس اضافه کرده‌است.

بلومبرگ اخیرن گزارش کرده که «شواهد نشان می‌دهد فعالیت‌ها در معدن گچین در سواحل خلیج فارس در نزدیکی شهر بندرعباس افزایش چشم‌گیری پیداکرده‌است.» دیشب تمامی بخش به‌سازی شده ساحل بندرعباس و پارک‌ها لبریز از مردمی بود که بی‌توجه به شیوع بیماری خطرناکی هم‌چون آنفلوانزا در تجمعات این چنینی، نمی‌توانستند خود را قانع کنند که قرار نیست مجددا حول و حوش ساعت سه بامداد تکان جدیدی آن‌ها را هراسان نکند! خیلی‌هایی هم که در خانه ماندند حاضر شدند ماشین هایشان را به جای پارکینگ خانه‌ها، در کوچه و خیابان پارک کنند تا درموقع خطر راحت و سریع‌تر فرارکند! شبکه استانی زیر نویس زده‌بود که «شایعه‌ها را باور نکنید با این‌حال فرماندار معتقد است مردم آمادگی داشته باشند!»

… به گفته معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله «بندرعباس شهری است که بیشترین زمین‌لرزه‌‌ها طی سال در نزدیکی آن رخ می‌دهد و به این ترتیب باید آن را لرزه خیزترین شهر ایران نامید …»

منبع : وبلاگ راز سر به مهر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,