Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
کاخ سفید

«ایران سریع به پیش‌نویس مبادله اورانیوم پاسخ دهد»

2009 November 10

رادیو کوچه

سخن‌گوى کاخ سفید آمریکا، روز دوشنبه از جمهورى اسلامى ایران خواست هر چه سریع‌تر به پیشنهاد مبادله اورانیوم پاسخ رسمى دهد و تهدید کرد که درغیر این صورت، تهران با تحریم‌هاى تازه‌اى روبرو خواهدشد.

رابرت گیبس

رابرت گیبس- عکس از فردا

به گزارش رادیو فردا، رابرت گیبس به خبرنگاران در واشینگتن گفت: «وقایع چند روز آینده و هم‌چنین روزهاى گذشته براى ایران اهمیت زیادى دارد تا همزمان با تصمیم‌گیرى براى اقدام‌هاى پیش روى خود در باره این مسایل فکرکنند.»

به گفته وى، «آن‌ها (ایرانى‌ها) اساسن باید توافق پیشین در باره راکتور تحقیقاتى خود را محترم بشمارند و به نظر من، جهان درحال نظاره آن‌ها و در انتظار است تا تصمیم نهایى‌شان در این زمینه را ببیند.»

این درحالی است که باراک اوباما نیز عدم پاسخ دهی سریع ایران را به اوضاع داخلی مربوط دانسته‌است.

وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویتر گفته‌است اوضاع داخلی ایران باعث پیچیده‌تر شدن تلاش‌ها برای رسیدن به توافق میان ایران و قدرت‌های جهان بر سر مساله سوخت اتمی شده‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی، رئیس‌جمهوری آمریکا درمورد ایران گفت: «اما وقت خواهدبرد، و بخشی از چالش موجود که با آن روبرو هستیم این است که به نظر نمی‌رسد کره شمالی و ایران از نظر سیاسی آنقدر وضع ثابتی داشته باشند که بتوانند در مورد این مسایل تصمیم‌های سریع بگیرند.»

او در این مصاحبه که در کاخ سفید انجام شد گفت که آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان پیشنهاد منصفانه‌ای به ایران داده‌اند که به این کشور اجازه می‌دهد یک برنامه مشروع غیرنظامی اتمی داشته‌باشد و هم‌زمان سوءظن‌ها درمورد تلاش این کشور برای ساختن سلاح‌های اتمی را فرونشاند.

براساس پیشنهادی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنظیم کرده ایران باید حدود 75 درصد از 1500 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را برای غنی‌سازی بیشتر تا پایان سال میلادی جاری به روسیه بفرستد تا بعد این ماده برای تولید میله‌های سوختی برای یک راکتور تحقیقاتی در تهران به فرانسه منتقل شود.

ایران در روز اول اکتبر در گفت و گوهایی با قدرت های جهان در شهر ژنو سوئیس به طور اصولی با این طرح موافقت کرد اما بعدن با جزئیات آن مخالفت کرد. ایران می‌گوید نگران است سوختی که به خارج فرستاده شده هرگز به کشور بازگردانده نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: