Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
درآستانه اعدام این جوان ایرانی

«تقاضای عفو احسان فتاحیان درسطح بین‌المللی»

2009 November 11

دو گروه بین‌المللی حقوق بشر در خواتست خود را برای توقف حکم اعدام  احسان فتاحیان مطرح کردند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد خواستار توقف حکم اعدام این جوان  اهل کردستان ایران که گفته می‌شود قرار است چهارشنبه اجرا شود، شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، پیش از این نیز یک گروه «عفو بین‌الملل» در بیانیه‌ای عنوان‌کرده بود که مقام‌های ایرانی باید اجرام حکم اعدام احسان فتاحیان را متوقف کنند.

فتاحیان قراراست چهارشنبه در زندانی در شهر سنندج مرکز استان کردستان اعدام شود. او در نامه‌ای که از زندان نگاشته خود را عضو گروه غیرقانونی کرد به نام کومله معرفی کرده‌است.هرچند که گفته‌است تاکنون در هیچ‌گونه فعالیت مسلحانه‌ای شرکت نداشته‌است.

فعالان حقوق بشر پیش‌تر گفتند که قوه‌قضائیه هنوز پاسخی به درخواست توقف اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان که قرار است صبح چهارشنبه ۲۰ آبان اجرا شود، نداده است.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر احسان فتاحیان در دادگاهی غیرعلنی محاکمه‌شده و به گفته وکیلش هیچ شاهدی دال بر مشارکت او در اعمال خشونت‌آمیز ارایه نشده‌است. بنابه این گزارش فتاحیان گفته‌است که او به مدت سه ماه در زندان  شکنجه شده‌است.

«سارالی واتسون»، مدیر دیده‌بان حقوق‌بشر در بخش خاور میانه و شمال‌آفریقا، در بیانیه‌ای که این سازمان درباره احسان فتاحیان صادرکرده نوشت: «ایران باید اعدام او را متوقف‌کند. مقام‌ها به‌جای اعدام فتاحیان باید درباره شکنجه و سایر بدرفتاری‌هایی که او می‌گوید با او شده، تحقیق‌کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر می‌نویسد که فعالان حقوق بشر در ایران به این سازمان گفته‌اند که محاکمه احسان فتاحیان پشت درهای بسته انجام شد.

به گفته کاوه قاسمی کرمانشاهی، عضو سازمان حقوق بشر کردستان در ایران، از آن‌جا که حکم اعدام توسط دادگاه تجدیدنظر صادر شده‌است، تنها رئیس قوه قضائیه می‌تواند اجرای آن را متوقف کند.

احسان فتاحیان که ۲۸ سال دارد، تیر ماه سال ۱۳۸۷ در شهرستان کامیاران در استان کردستان دستگیر شد.به گفته کرمانشاهی، او ابتدا به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب اپوزیسیون مسلح» به ۱۰ سال زندان و تبعید به شهرستان رامهرمز محکوم شد، اما او و دادستان کامیاران، هر دو به این حکم اعتراض کردند.

پس از آن دادگاه تجدیدنظر برخلاف آنچه در قانون دادرسی کیفری ایران آمده‌است، مجازات فتاحیان را افزایش داد و برای او حکم اعدام صادر کرد.

عزت الله فتاحیان پدر احسان به دیده بان حقوق بشر گفت که مقام های زندان طی سه ماه گذشته مانع دیدار خانواده با احسان شده اند.

بنا به این گزارش، خانواده آقای فتاحیان و گروهی از فعالان حقوق بشر در ایران گفته‌اند که تا صبح روز چهارشنبه به تلاش خود برای توقف اجرای حکم اعدام او ادامه خواهندداد.

ترجمه انگلیسی رنجنامه احسان فتاحیان زندانی سیاسی محکوم به اعدام، خطاب به مردم را از این‌جا بخوانید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: