Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
با تحقیق پژوهش‌گران میسر شد

«درمان بیماری مغزی با ویروس اچ‌آی‌وی»

2009 November 11

کنجکاو

پژوهش گران موفق شدند با وارد کردن یک ژن درمانی به سلول‌های بنیادی که درنهایت به سلول‌های خونی تبدیل می‌شدند، جلوی یک بیماری مهلک مغزی را بگیرند.

این ژن با تغییر ویروسی گرفته‌شده از آچ.آی.وی تهیه شده است، روشی که پژوهش‌گران بیش از ده سال است استفاده می‌کنند ولی تاکنون در مورد انسان‌ها موثر نبوده است.

به گزارش نیچر،‌ پاتریک اوبورگ، ‌عصب‌شناس آژانس بزرگ تحقیقات زیست‌پزشکی فرانسه (INSERM) و بیمارستان سنت‌وینسنت دوپول در پاریس به همراه هم کارانش، روشی برای درمان بیماری نقص گلبول‌های سفید غدد فوق کلیه وابسته به کروموزوم ایکس (ALD) (نوعی بیماری عصبی که در مردان نوجوان بروز می‌کند) پیدا کرده‌اند.

این بیماری باعث تخریب غلاف میلین می‌شود، همان ساختاری که برای عملکرد سلول‌های مغزی حیاتی است‌.

علت این بیماری جهش‌هایی در به رمز در آوردن ژن پروتئینALD است که نقش مهمی در شکل‌گیری غلاف میلین و سلول‌های میکروگلیا (سلول‌های ایمنی موجود در مغز) دارد.

این جهش‌ها باعث نقص پروتئین ALD و در نتیجه فقدان غلاف میلین می‌گردد. این بیماری از سن 6 تا 8 سالگی شروع به تاثیرگذاری روی عملکرد شناختی پسران بیمار می‌کند و اغلب آنان قبل از رسیدن به نوجوانی می‌میرند.

اوبورگ و هم کارانش، سلول‌های بنیادی سازنده خون را در دو پسر جوان مبتلا به این بیماری از بین بردند و به جای آن سلول‌هایی با ویروس تغییریافته اچ‌.آی.وی حاوی ژن جهش‌نیافته پروتئینALD تزریق کردند.

این بیماران تحت شیمی‌درمانی نیز قرار داشتند تا با از بین بردن مغز استخوان، ‌مانع از ساختن سلول‌های بنیادی بیشتر شوند و در عوض به آن‌ها سلول‌های ترمیم‌شده خودشان که دارای ژن طبیعی بودند، تزریق می‌شد.

تصویربرداری‌های مغزی و تست‌های شناختی نشان دادند که بعد از 14 الی 16 ماه، رشد بیماری متوقف شده و این وضعیت پس از 12 ماه بعد هم ثبات داشت. هیچ کدام از بیماران، نشانه‌ای از سرطان نیز نشان ندادند که در غیر این‌صورت، می‌توانست نتیجه‌ای غم‌انگیز برای درمان با ژن تغییریافته باشد. نتایج این مطالعه در نشریه ساینس به چاپ رسیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: