شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«طلاق»

۱۳۹۰ فروردین ۰۷

شهره شعشعانی‌/ رادیو کوچه

[email protected]

«ایزاک باشویس سینگر» نویسنده یهودی آمریکایی، متولد 21 نوامبر 1902 در شهر «ورشو‌ی لهستان»، یکی از چهره‌های پیش‌رو در ادبیات ییدیش بود که در سال 1978 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد. پدرش «خاخام هسیدیک» بود. خواهر و برادر بزرگ ترش به ترتیب «استر» و «ایزرائل جاشوا» نیز نویسنده بودند. ایزاک معتقد بود که از میان نویسنده‌ها بیش از هر کس از برادر بزرگ‌اش جاشوا تاثیر گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال 1935 با ظهور و قدرت روز‌افزون حزب نازی سینگر به آمریکا مهاجرت کرد. در نیویورک اقامت گزید و برای یک مجله ییدیش به‌نام «فوروارد» کار می‌کرد. سینگر به زبان ییدش می‌نوشت. رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش را به انگلیسی ویرایش می کرد و آ‌نها را دومین نسخه اصلی می‌نامید.

از او حداقل 18 رمان، 14 کتاب کودکان، و تعدادی مقاله، رساله و کتاب خاطرات به جا مانده است که مهم‌ترین داستان‌های کوتاهش در ده‌ها مجموعه به چاپ رسیده‌اند. فرازهایی از مقدمه‌ا که برای مجموعه داستان‌های «تصویر»، که داستان طلاق نیز از همین مجموعه است، نوشته در زیر می آید:

«در این سال‌هایی که کارم نوشتن بوده، سخن‌های دل‌سرد کننده‌ی بسیاری در مورد مباحث و زبان آثارم شنیده‌ام. گفته‌اند که یهودیت و ییدیش در حال احتضار است، که داستان کوتاه دیگر متداول نیست و به زودی از بازار ادبی ناپدید خواهد شد. بعضی منتقدها گفته‌اند که هنر داستان سرایی با یک آغاز، وسط و پایان قدیمی شده و نمونه ابتدایی داستان‌نویسی ست.

من در تمدنی زندگی کرده ام که پیری را خفیف می‌شمرد و جوانی را پرستش می‌کند. اما هرگز این تهدیدها را جدی نگرفتم. یک نویسنده هرگز نباید زبان مادری و گنجینه اصطلاحات‌اش را رها کند. ادبیات به جای این‌که برای آینده برنامه‌ریزی کند باید به گذشته بپردازد. باید حوادث را توصیف کند نه آن‌که طرز فکر را تحلیل کند. ادبیات از فرد می‌گوید و نه از جمع. باید هنر باشد، نه این که تظاهر کند به علم. ادبیات داستان عشق وسرنوشت است، روایت طوفانی جنون‌آمیز است از شور و شوق انسان و کشمکش با آن.

خوش‌حالم که امروز می‌بینم داستان کوتاه زنده و هم‌چنان بزرگ‌ترترین چالش نویسنده است و نیز بالاترین موفقیت‌اش اگر بتواند در آن واحد اثری اصیل و موجز خلق کند.»

سینگر در 24 جولای 1991در شهر سرفسایدِ فلوریدا چشم از جهان فرو بست.

داستان طلاق از وب سایت مرضیه ستوده به این  آدرس انتخاب شده است.

موسیقی  متن:

Music klezmer

David Orlowsky Trio “let´s be happy”

DAVE TARRAS – Chusen Kala Mazel Tov

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,