چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۳
04 March 2015
با حدود هفتاده پنج هزار بی‌نتیجه

«نتیجه کانکور افغانستان اعلام شد»

۱۳۹۰ فروردین ۰۹

آرین/ دفتر کابل/رادیو کوچه

با اعلام نتیجه کانکور در ا فغانستان، از بیش از 117 هزار داوطلب حدود 41 هزار تن موفق شده‌اند.

حدود هفتاده و پنج هزار نفر در کانکور امسال بی‌نتیجه اعلام شده است و وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید حدود 2500 این افراد را نیز جذب کند.

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید قرار است این افراد در هفته‌های آینده در موسسات تحصیلات نیمه عالی و دانشکده‌های که کم‌تر طرف‌دار دارند، جذب شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در امتحان امسال شماری از افراد بیش از 300 نمره گرفته‌اند، اما بی‌نتیجه مانده‌اند.

مقامات وزارت تحصیلات عالی افغانستان بلند رفتن سطح نمرات در کانکور و اشتباه داوطلبان در انتخاب را دلیل آن می‌داند.

محمد عثمان بابری معین وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت در کانکور امسال بیش از یک صد و هفده هزار تن امتحان دادند که 72 درصد شان پسران و 28 درصد آن دختران بودند.

وی افزود بیش از چهل و یک هزارتن در امتحان امسال موفق شده‌اند و بقیه به دلیل پایین بودن نمرات‌شان و یا انتخاب نادرست بی نتیجه مانده‌اند.

آقای بابری گفت ظرفیت جذب در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات نیمه عالی امسال بلند رفته و نظر به سال گذشته حدود سه هزار نفر بیشتر جذب شده است.

به گفته وی وزارت تحصیلات هنوز ظرفیت جذب 1787 نفر را در موسسات تحصیلات نیمه عالی و 500 تا 1000 نفر دیگر در دانشگاه‌ها را دارد.

معین وزارت تحصیلات عالی افغانستان در این بخش‌ها براساس مصوبه شورای وزیران داوطلبان از ولایت‌های ناامن و کم‌تر رشد یافته و با امتیازدهی انتخاب می‌شوند.

بر اساس معلومات آقای بابری بلندترین نمره کانکور امسال 347 می‌باشد که گلالی یک دختر دانش‌آموز لیسه آریانا افغان ترک به دست آورده است.

وزارت تحصیلات عالی نتیجه کانکور را در صفحه انترنتی‌اش، ریاست‌های معارف ولایات و برخی مدارس شهر کابل نشر کرده است.

از شب گذشته و با نشر نتیجه کانکور در صفحه انترنتی وزارت تحصیلات عالی، هزاران جوان برای معلوم‌کردن نتیجه شان به انترنت کلپ‌ها مراجعه می‌کنند.

علی مسوول یک انترنت کلپ در کابل گفت از هشت شب گذشته و با نشر نتیجه کانکور در سایت وزارت تحصیلات عالی شماری زیادی از جوانان به دوکان وی مراجعه کردند و حتا تا نیمه‌های شب وی مصروف بود.

امروز نیز دسته دسته جوانان به انترنت کلپ‌ها مراجعه می‌کردند تا نتیجه‌شان معلوم شوند، آنان که در این امتحان موفق شده بودند با خوشحالی انترنت کلپ را ترک می‌کردند تا نتیجه آن را با خانواده و دوستان‌شان شریک کنند.

شاه محمد یک تن از این جوانان بود که پس از معلوم شدن نتیجه‌اش و موفق شدن در رشته دلخواهش با خانواده‌اش از طریق تیلیفون تماس گرفت. وی گفت سال گذشته نیز امتحان داده و بی‌نتیجه مانده بود، اما امسال موفق شده است.

اما افرادی که بی‌نتیجه مانده بودند با چهره افسرده انترنت کلپ‌ها را ترک می‌کردند و می‌گفتند نتیجه امتحان شفاف نیست.

پایین بودن جذب در موسسات تحصیلات عالی و افزایش فارغان مکاتب سبب شده تا شمار داوطلبان کانکور با گذشت هر سال افزایش یابد، اما وزارت تحصیلات عالی می‌گوید آنان نظر به کشورهای همه سایه بلندترین سطح جذب را دارند و بیش از این توانایی ندارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

| Print انتشار مطلب

TAGS: , , , ,

۱۷۳ Comments

 1. 1

  lotfan natyjai mara ba ayn aderss roan konin

 2. 2

  Lutfan natijae even id ra da email am send ko

 3. 3

  لطفا نتیجه کانکور من در این ایمیل روان کنین

 4. 4

  لطفا نتیجه من به ایمیل بالا و به شماره ۰۷۹۴۶۵۰۵۰۱ ارسال کنید.


 5. ذاکرالله
  6

  بنده ذاکرالله از ولایت کندز که فعلا در ولایت ننګرهار زندګی مکنم درسال ۸۹ از صنف ۱۲فارغ ګردیدم دو بار امتحان کانکور دادم ما۱۸۲نمره بی نتیجه بار دوم ۲۳۸هم بی ماندم،بنده به پای راست معیوب هستم وحاله بی سرنوشت ماندم اقتصاد ضعیب دارم نمی توانم که از یکی پوهنتوهای شخصی درس بخوانم تا که اینده خوده روشان وقابل خدمت وطن ومردم باشم


 6. ahmad khalid
  7

  نتایج کانکور ۱۳۹۳ افغانستان (بدخشان

 7. 8

  Salam mahrabane wake zama nataij dagha I’d ta rawalega

 8. 10

  دانشگاه خواهد محروم کردید شما حق تعلیم را از مردم میگیرید شما بالای ما بسیار ظلم نمودید اگر دو جان میداشم مطمئنا یکی را مصرف شما میکردم اینده مردم فقیر را خراب کردید خداوند شما را خراب کند ما را ا


 9. فضل الرحمن
  12

  چند روز بعد نتیجه کانکور اعلام میکند