Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
از میان 37 نویسنده از 18 کشور جهان

«چهار ایرانی از برندگان جایزه حقوق بشری هلمن-همت»

2009 November 11

چهار روزنامه‌نگار ایرانی امسال در شمار برندگان جایزه هلمن-همت که توسط دیده‌بان حقوق بشر اهدا می‌شود قرار گرفته‌اند. این جایزه حقوق بشری امسال به ۳۷ نویسنده از ۱۸ کشور جهان اختصاص یافته است.

محمدصدیق کبودوند، آسیه امینی، یوسف عزیز بنی‌طرف و آرش سیگارچی چهار ایرانی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند.

20091111-news-humanrightsprize

به گزارش رادیو فردا،سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بهمن ماه گذشته،محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که هم‌اکنون در ایران به دلیل محکومیت ۱۰ ساله‌اش در زندان به سر می‌برد، را از نامزدهای دریافت این جایزه در سال ۲۰۰۹ معرفی کرده‌بود.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، این جایزه به دلیل تلاش شجاعانه این چهار روزنامه‌نگار ایرانی در زمینه آزادی بیان به رغم فشارهای حکومتی به آنها اختصاص یافته‌است.

دیده‌بان حقوق بشر آسیه امینی را روزنامه‌نگار، شاعر و فعال حقوق زنان معرفی کرده‌است که یکی از تأثیرگذارترین فعالان مدنی ایران در زمینه مبارزه با اجرای مجازات مرگ، به‌ویژه سگنسار و اعدام نوجوانان بوده‌است.

یوسف عزیز بنی‌طرف نیز نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ایرانی است که به گفته سازمان حقوق بشر تا کنون ۲۴ کتاب از وی انتشار یافته‌است و در فروردین سال ۸۴، به دلیل یک مصاحبه انتقادی در مورد ناآرامی‌های آن زمان در اهواز بازداشت و ۶۵ روز را در زندان اوین به سر برد.

وی در زمستان سال ۸۶ نیز درگیر محاکمه‌ای هفت ماهه شد که برای وی محکومیت پنج سال زندان را به دنبال داشت اما موفق شد در سال ۸۷ پیش از قطعی شدن این حکم از ایران خارج شود.
دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنین آرش سیگارچی را روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی معرفی کرده است که سابقه هم‌کاری با روزنامه‌های اصلاح‌طلب دارد.
سیگارچی پس از دستگیری در سال ۸۳ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه و به سه سال زندان محکوم شد اما بیش از یک سال بعد به دلیل ابتلا به سرطان زبان به دلایل پزشکی آزاد شد. وی از سال ۸۷ در آمریکا به سر می‌برد.
جایزه «هلمن- همت» از سال ۱۹۹۰ به یادبود لیلیان هلمن، نمایشنامه‌نویس آمریکایی، و دوست و همراهش دشیل همت، رمان‌نویس آمریکایی پایه‌گذاری شد و زیر نظر سازمان دیده‌بان حقوق بشر به نویسندگانی اهدا می‌شود که به خاطر ابراز دیدگاه‌های مخالف، انتقاد از مقام‌ها یا اقدامات حکومتی، یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آنها مخالف است مجازات می‌شوند.

از سال ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۶۰۰ نویسنده از ۹۱ کشور جهان جایزه هلمن-همت را دریافت کرده‌اند. برندگان این جایزه بین‌المللی هر ساله توسط کمیته‌ای شامل نویسندگان، سردبیران و روزنامه‌نگاران که فعالیت‌هاشان در پیوند با آزادی بیان است انتخاب و اعلان می‌شوند.
لیلیان هلمن و دوست نویسنده‌اش، دشیل همت، در دهه ۱۹۵۰ که هراس از گسترش کمونیسم موجی از بازپرسی و محاکمه روشنفکران و نویسندگان را در آمریکا در پی داشت، بارها به خاطر افکار و گرایش‌های سیاسی‌شان بازجویی شدند و به پرسش‌های هیأت ویژه کنگره پاسخ گفتند.
لیلیان هلمن در دهه ۱۹۸۰ با وقف املاک خود جایزه‌ای را به پاسداشت آزادی بیان در دنیا اختصاص داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: