Saturday, 18 July 2015
09 August 2020
هم‌زمان با اعمال تحریم‌ها،

«انجام عملیات چند میلیاردی بانک آلمانی برای ایران»

2011 March 29

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله آلمان در زمینه مبادلات بانکی با ایران، گفته می‌شود، بانک فدرال آلمان با انجام یک «معامله میلیاردی» با ایران امکان پرداخت پول نفت صادراتی ایران توسط هند را از طریق این بانک فراهم کرده است.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه آلمانی هندلس‌بلات، بانک فدرال آلمان با اجازه وزارت اقتصاد و وزارت امور خارجه این کشور یک «معامله چندین میلیارد یورویی» با ایران انجام داده است.

در اوایل دی ماه سال گذشته خورشیدی دولت هند شرکت‌های این کشور را از انجام مبادلات بانکی و تجاری با جمهوری اسلامی از طریق اتحادیه پایاپای آسیایی منع کرده بود.

دولت هند هم‌چنین مبادلات بانکی از طریق اتحادیه پایاپای آسیایی برای واردات نفت و گاز به هند را نیز ممنوع اعلام کرده بود، این در حالی بود که ایران تنها صادر‌کننده بزرگ نفت خام به هند بود که معاملات نفتی خود با این کشور را از طریق این اتحادیه انجام می‌داد.

گفته می‌شود، این اقدام دولت هند به دنبال فشارهای ایالات متحده آمریکا به دهلی‌نو برای محدود کردن روابط تجاری با ایران صورت گرفته بود.

در این میان گزارش روزنامه هندلس‌بلات حاکی از آن است که طرف هندی پول نفت خریداری شده از ایران را به بانک فدرال آلمان حواله می‌کند و این پول از آن‌جا به حسابی در بانک تجاری ایران و اروپا در هامبورگ منتقل می‌شود.

بانک تجاری ایران و اروپا که خود در لیست سیاه تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار دارد و گفته می‌شود متعلق به بانک صنعت و معدن ایران است، پول نفت صادراتی به هند را در نهایت به تهران منتقل می‌کند.

ایران دومین صادر کننده بزرگ نفت به هند به شمار می‌آید و ارزش نفت صادراتی این کشور به هند در سال به حدود ۱۲ میلیارد دلار است.

بیشتر بخوانید:

«مقام‌های ایرانی درباره نوع تسلیحات اتمی توافق ندارند»

«تشدید اختلاف بازرگانی میان ایران و هند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,