Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
به بهانه سال‌روز درگذشت ِژنرال دوگل

«اصل شجاعت اتکا به نفس است»

2009 November 12

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

«در قرن بیستم ارزش هر انسانی بستگی به ارزش کشورش دارد»

امروز مصادف با سال روز درگذشت ژنرال دوگل سیاست مدار، نویسنده نظامی و رییس‌جمهور فرانسه است. پایه‌گذاری سیاست خارجی مستقل فرانسه بعد از جنگ دوم در برابر فشار آمریکا حاصل سرسختی دوگل بود . او در یازدهم نوامبر سال 1970 درگذشت.

De_Gaulle-OWI

شارل آندره ژوزف ماری دوگل در سال 1890 در لیل فرانسه به دنیا آمد. پدرش در رشته فلسفه به درجه دکتری رسیده بود و در دانشگاه تدریس می‌کرد. خود او نیز در یک مدرسه یهودی تدریس می‌کرد.

شارل، کار در ارتش را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب کرده بود. در ارتش به دلیل نحیفی اندام«آسپاراگوس» (گیاه مارچوبه) نامیده می‌شد. چند سال پس از پایان جنگ جهانی اول به عنوان فرمانده ارشد ارتش مشغول به کار گردید و سه بار مجروح شد.

 سرانجام در نزدیکی وردان شکست خورده و توسط آلمان‌ها اسیر گردید.پیش از رهایی سه بار اقدام به فرار کرد که هر سه بار با شکست روبه رو شد. او پس از جنگ، وقتی فرانسه بوسیله نیروهای رسوخ ناپذیر «ماگینو» بازپس گرفته شد،استراتژی دفاعی متمرکز را رد کرد. درستی این تیوری در سال 1940، یعنی زمانی که ارتش هیتلر از حصار «ماگینو» عبور کرده و فرانسه را به تصرف خود درآورد اثبات گردید. 

دوگل  در نهایت با یک هواپیمای سلطنتی به لندن فرار کرد.  در سال 1944 با وجود اینکه پیش از آن به عنوان خیانت کار شناخته شده بود، در پی حملات نیروهای متحدین به فرانسه بازگشت و به عنوان قهرمان ملی شناخته شد.

او در چند دوره که رییس جمهور بود فرانسه توانست از یک کشور جنگ زده به یکی از کشورهای پیشرفته جهان تبدیل شود . پایه‌گذاری سیاست خارجی مستقل فرانسه بعد از جنگ دوم در برابر فشار آمریکا حاصل سرسختی او بود . جنگ الجزایر و استقلال آن کشور از فرانسه در دوران ریاست جمهوری دوگل رخ داد.

رویدادهای مه ۱۹۶۸ او را از ادامه ریاست جمهوری منصرف کرد و تا آخر عمر در دهکده «کولومبی له دوز اگلیز» به نوشتن خاطرات خود مشغول بود. برخلاف بسیاری از رهبران جهان، پس از مرگ او خانواده‌اش وضع مالی مناسبی نداشتند.

در نهایت ژنرال دوگل ساعت سه بعدازظهر روز یازدهم  نوامبر ۱۹۷۰  درگذشت و در دهکده (کلمبی له دوزالگیز) به خاک سپرده شد. قبر ژنرال کنار قبر دخترش «آن» است که در سال ۱۹۴۶ به خاک سپرده شد.

منابع

  • زیست‌نامه
  • ره‌پو

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: