Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
مجله جاماندگان‌-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت پنجاه‌ام

«انتخابات انتصابی»

2011 April 01

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

مهم‌ترین اتفاق پس از افول زمام‌داری اصلاح‌طلبان، انتخاب شهردار تهران به‌عنوان ریاست‌جمهوری بود، آن انتخابات یکی از عجیب‌ترین روی‌دادهای ایران بود، انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 1384 خورشیدی نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود، که طی دو مرحله در تاریخ 27 خرداد و 3 تیر همان سال برگزار شد و در جریان آن «محمود احمدی‌نژاد» به‌عنوان ششمین رییس‌‌جمهوری ایران انتخاب شد. سه تن از نامزدهای انتخابات دارای سابقه نظامی بودند که از این میان یک نفر «محسن رضایی» پیش از آغاز انتخابات کناره‌گیری کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محمود احمدی‌نژاد نامزد پیروز انتخابات نیز سابقه فعالیت در سپاه پاس‌داران را داشت و «محمد‌باقر قالی‌باف» تنها اندکی پیش از آغاز انتخابات از سمت خود «فرماندهی نیروی انتظامی» استعفا داد و به جرگه نامزدها پیوست. «هاشمی‌رفسنجانی» پس از انتخابات طی نامه‌ای به وزیر کشور برخی از فرماندهان نیروی انتظامی را متهم ساخت که به نفع قالی‌باف در انتخابات مداخله داشته‌اند، شورای نگهبان ایران تنها صلاحیت ده نفر از ثبت‌نام‌‌کنندگان را تایید کرد ولی پس از دستور «آیت‌اله‌خامنه‌ای» صلاحیت دوتن دیگر «مصطفا معین» و «محسن مهرعلیزاده» را نیز تایید کرد.

در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران سه کاندید «معین، هاشمی رفسنجانی و کروبی» مدعی تقلب در انتخابات به نفع محمود احمدی‌نژاد شدند. هم‌چنین برخی بازرسان وزارت کشور نیز تقلب در انتخابات را تایید کردند. گزارش‌ها حاکی از دخالت نهادهای زیر نظر «علی خامنه‌ای» به نفع محمود احمدی‌نژاد است. گفته‌شده‌ که برخی نزدیکان خامنه‌ای پیش از برگزاری انتخابات طی جلسه‌ای اضطراری خواستار تمرکز بر روی احمدی‌نژاد برای پیروزی اصول‌گرایان ایران در انتخابات شدند.

سردار «امیرعلی‌امیری» مدیر سایت اصول‌گرای تابناک چهار‌سال بعد در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری که خطر عدم پیروزی احمدی‌نژاد مطرح شد پیرامون آن‌چه در انتخابات نهمین دوره روی‌داد نوشت: «برآوردها نشان می‌دهد که در روزهای آینده ممکن است اصول‌گرایان با همان مشکل دوره نهم انتخابات مواجه شوند که هر سه کاندیدای اصول‌گرا، در معرض تهدید جدی کم‌بود آرا قرار گرفتند و موجب شد در 48 ساعت آخر فرصت تبلیغاتی شبکه تبلیغی قالی‌باف که مورد حمایت بخش اصلی اصول‌گرایان بود، به سمت احمدی‌نژاد که اقبال مردمی بیش‌تری را جذب کرده بود، گردش کنند و در نتیجه احمدی‌نژاد در دور اول توانست با اختلاف کمی نسبت به «کروبی» نفر دوم شود.»

سردار «امیرعلی‌امیری» مدیر سایت اصول‌گرای تابناک چهار‌سال بعد در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری که خطر عدم پیروزی احمدی‌نژاد مطرح شد پیرامون آن‌چه در انتخابات نهمین دوره روی‌داد نوشت: «برآوردها نشان می‌دهد که در روزهای آینده ممکن است اصول‌گرایان با همان مشکل دوره نهم انتخابات مواجه شوند که هر سه کاندیدای اصول‌گرا، در معرض تهدید جدی کم‌بود آرا قرار گرفتند و موجب شد در 48 ساعت آخر فرصت تبلیغاتی شبکه تبلیغی قالی‌باف که مورد حمایت بخش اصلی اصول‌گرایان بود، به سمت احمدی‌نژاد که اقبال مردمی بیش‌تری را جذب کرده بود، گردش کنند و در نتیجه احمدی‌نژاد در دور اول توانست با اختلاف کمی نسبت به «کروبی» نفر دوم شود.»

هم‌چنین «علی میر باقری» از مسوولان وزارت کشور اعلام کرد که ناظران شورای نگهبان در مراکز رای‌گیری تخلفات گسترده انتخاباتی داشتند. او هم‌چنین اعلام کرد که به‌علت اعتراض به این تخلفات چند ساعت توسط نیروی انتظامی زندانی شد.

مهدی کروبی پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات که حاکی از راه‌یابی هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد به دور دوم بود طی مصاحبه‌ای مدعی شد «آرا توسط شورای نگهبان دست‌کاری شده ‌است». خامنه‌ای در پاسخی به وی گفته بود:

به آقای کروبی بگویید: «من رئوس مطالب شما را نگاه کردم، مطالبی که شما گفتید به کلی دور از شان شما و در جهت ایجاد بحران در کشور است، آیا متوجه هستید که چه کار دارید می‌کنید؟ آیا متوجه هستید که ایجاد بحران و بدبین‌کردن مردم کاملن در جهت خواست دشمنانی است که خیز برداشته‌اند برای این که بلایی بر سر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی در بیاورند که همه شما را دربرخواهد گرفت. اگر اعتراض به انتخابات دارید مگر راه قانونی وجود ندارد؟ چرا فضا را خراب می‌کنید؟ ممکن است دیگران نیز اعتراضات مشابه داشته باشند. آیا حق می‌دهید آنان فردا همه چیز را زیر سوال ببرند؟ من از شما مطلقن انتظار چنین برخوردی ندارم و من به حول و قوه الهی نخواهم گذاشت افرادی در کشور بحران ایجاد کنند.»

این پاسخ باعث شد کروبی با انتشار نامه‌ای سرگشاده فرزند خامنه‌ای و سپاه و بسیج و شورای نگهبان را به «تقلب در انتخابات» متهم سازد:

«به‌رغم شفافیت مواضع جناب‌عالی، اخباری مبنی بر حمایت فرزند محترم شما، آقا سید مجتبی،  از یکی از کاندیداها منتشر شد که پس از به تواتر رسیدن این اخبار نگران شدم که مبادا این موضوع مرتبط با دیدگاه حضرت‌عالی باشد اما تجربیات سابق و شناختی که از شما داشتم مرا مطمئن کرد که این موضوع، نظر شخصی ایشان است. پس از آن هم شنیدم که یکی از بزرگان به جناب‌عالی گفته‌اند که «آقازاده حضرت‌عالی از فلان شخص حمایت می‌کند» و شما فرموده‌اید «ایشان آقا است نه آقازاده» و به هر حال مشخص شد که آن حمایت‌ها نظر شخصی آقا مجتبی بوده‌ است. در عین حال کماکان خبرهایی در مورد فعالیت ایشان به نفع یکی از کاندیداها، که سه روز قبل از انتخابات ناگهان ستاره بخت او افول کرد و عنایت‌ها به طرف فرد دیگر سرازیر شد، و حتا رفت و آمد به ستاد انتخاباتی آن کاندیدا منتشر شد.»

هاشمی نیز که به دور دوم انتخابات راه یافته و با محمود احمدی‌نژاد در دور دوم رقابت کرد طی بیانیه‌ای مدعی «نقلب در انتخابات» و «فاقد صلاحیت بودن ناظران (شورای نگهبان) برای پی‌گیری شکایت‌ها» سخن گفت:

در مرحله نخست انتخابات، حضور مردم حماسه‌ای عظیم را رقم زد و اگر اشکالاتی بروز کرد غفلت مدیریت و نظارت بود که در نتیجه، شاهد برخی تخلف‌ها از جمله تخریب‌های زننده و دخالت‌های ناروای سازماندهی شده بودیم. متاسفانه همان تفکری که در دوران مبارزه در مقابل امام و همراهان ایستادگی می‌‏کرد و امام را مسوول خون‌های ریخته‌شده در راه انقلاب معرفی می‌کرد، امروزه پوستین اسلام را وارونه پوشیده و ریاکارانه به فریب‌کاری مشغول است و اصرار دارد که افکار معیوب خود را به جای معارف اصیل اسلام به دیگران تحمیل کند، تفکری که حامیان امروزی آن علی‌‏رغم اعلام و دستور صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر تخریب دیگران در مبارزات انتخاباتی، میلیاردها تومان از بیت‌‏المال را صرف تهیه و نشر تهمت‌ها و اهانت‌ها و دروغ‌های خطرناک می‌‏‌کنند که تاکنون ده‌ها میلیون شب‌نامه منتشر کرده و هنوز هم دست‌‏‌بردار نیستند… در متن برگزاری انتخابات به برخی دخالت‌های سازمان ‌‏یافته در هدایت آرا انجامید و معلوم نیست این رویه ناصواب اگر نهادینه شود، رو به کجا خواهد برد؟

برادر وی نیز چند سال بعد طی مصاحبه‌ای انتخابات را مخدوش دانست: «من معتقدم از ابزار غیر رایی استفاده شد حال اسمش را هر چه می‌خواهید بگذارید من دست‌کاری در آرا، تعویض رای و استفاده از امکانات دولتی در انتخابات را ابزار غیر‌رایی می‌دانم اگر شما کشوری را به من نشان دهید که در دو دوره انتخابات رای هفت میلیونی به هفده میلیون و رای بیست میلیونی به ده میلیون تبدیل شده باشد من حرف شما را می‌پذیرم.»

بازرس ویژه وزارت کشور که به‌دلیل اعتراض به اقدامات ناظران شورای نگهبان و وضعیت شعب رای‌گیری توسط نیروی انتظامی چند ساعتی در بازداشت بود وضعیت را این‌طور گزارش داد:

«به‌عنوان بازرس ویژه وزارت کشور در حوزه انتخابیه تهران برای سرکشی به محله‌های «نازی آباد» و «عبدل‌آباد» در جنوب تهران رفته بوده و در آن‌جا مشاهده کرده بوده که در اکثر شعب، ناظران به جای نظارت کار اجرایی انجام می‌دادند، شناس‌نامه‌ها کنترل نمی‌شده و افراد بدون کنترل بعد از ورود به شعب رای می‌دادند، وی گفته که با مشاهده این روی‌کرد، به عمل‌کرد ناظران شورای نگهبان و دخالت آنان در اجرای انتخابات اعتراض کرده اما پس از اعتراض، دو نفر که خودشان را مسوولان شورای نگهبان در ناحیه معرفی می‌کردند او را بازداشت و به‌مدت دو ساعت در شعبه توقیف کردند و سپس با اکیپ سی نفره‌ای به کلانتری نازی‌آباد فرستادند تا این‌که سرانجام پس از دو ساعت و نیم بازداشت در کلانتری با وساطت مسوولان وزارت کشور آزاد شده‌ است.»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,