Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
براساس آخرین اخبار

«گزارشی از وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر»

2009 November 12

روند بازداشت معترضان به دولت ایران رو به افزایش است. براساس آخرین اخبار شمار زیادی از دانش‌جویان و فعالان مدنی و سیاسی در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی و نظامی بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود پس از برگزاری تجمع گسترده‌ی دانشگاه مازندران در تاریخ 12 آبان ماه تعداد 5  دانشجو  بازداشت شدند. اشکان ذهابیان، بهنام فرازمند، زاوش گرایلی، مهدی داودیان و سیاوش رضاییان بازداشت‌شدگان اخیر این دانشگاه هستند.

از این دانشجویان بازداشتی بهنام فراز مند و اشکان ذذهابیان روز گذشته پس از انتقال به دادسرا و بازپرسی به قید وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد شدند. از وضعیت دیگر دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبری در دست نیست.

هم‌چنین بنا به گزارش خبرنامه امیرکبیر هفت دانشجوی دانشگاه پلی‌تکنیک واحد تفرش نیز که قصد برپایی مراسم سیزده آبان را داشتند از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.
دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک واحد تفرش در حمایت از دوستان بازداشت شده خود با دردست داشتن اسامی آن ها، تجمعی اعتراضی را در روز 13 آبان برگزار کردند.

روز  چهارشنبه نیز دادگاه 48 نفر از بازداشت شدگان تظاهرات روز 13 آبان شیراز برگزار شد.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر در این دادگاه برای همه بازداشت شدگان به غیر از دانشجویان قرار کفالت صادر شد.

دادگاه دانشجویان بازداشتی به روز یکشنبه هفته بعد موکول شد. به تاخیر انداختن برگزاری دادگاه دانشجویان در حالی است که نماینده دادستان شیراز به خانواده های آن ها گفته است که احتمال دارد قرار بازداشت دانشجویان تا بعد از روز 16 آذر تمدید شود.
سعید رضایی،احمد عارف، خیبر صفرپور،ایوب پورفتحی، احسان پورسلطان ،ابوالاحراری،…از جمله دانشجویان دربند در زندان عادل آباد شیراز هستند.
بنابر اخبار موجود، کاظم رضایی دیگر دانشجوی بازداشت شده از روز دوشنبه دست به اعتصاب غذا زده و اکنون در سومین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد. کاظم رضایی نیز ابتدا همراه دیگر دانشجویان در زندان عادل آباد به سر می برد اما بعد به بازداشتگاه اطلاعات شیراز معروف به پلاک 100 منتقل شد. از وضعیت جسمانی کاظم رضایی پس از اعتصاب غذا اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، براساس گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، بیش از 110 روز بازداشت کبری زاغه‌دوست و مصطفی اسکندری، به دلیل  حضور در بهشت زهرا می‌گذرد. کبری زاغه‌دوست و همسرش مصطفی اسکندری، روز 9 مردادماه در بهشت زهرا و در شرایطی که قصد بازگشت به منزل را داشتند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به بند 209 زندان اوین منتقل شدند. این زوج، در طول مدت بازداشت خود تنها چند جلسه کوتاه مورد بازجویی قرار گرفتند و با گذشت حدود 4 ماه، در شرایط بلاتکلیفی نگه داری می‌شوند.

جمعی از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر، روز گذشته با حضور در منزل مجید مقیمی، ضمن همدردی با خانواده این زندانی سیاسی، آخرین اطلاعات در مورد وضعیت کنونی او را دریافت کردند. براساس این اطلاعات و به گفته کمیته گزارشگران حقوق بشر، مجید مقیمی، یکی از متهمانی است که در دادگاه‌های رسیدگی به اتهامات عوامل دخیل در حوادث پس از انتخابات مورد محاکمه قرار گرفت. او دارای فرزندی 10 ساله به نام محمد متین است و سابقه‌ی هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشته است. او هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

«حسام ترمسی» نیز جوان 20 ساله ای است که به گفته خانواده‌اش تنها از روی کنجکاوی در شب 30 خرداد به سعادت آباد رفته بود تا شاهد حوادث پس از انتخابات باشد.
ده روز پس از آن شب، یعنی در روز 10 تیر ماه در ساعت 2 بعد ازظهر، 4 مامور لباس شخصی که خود را از مامور وزارت اطلاعات معرفی کردند با اظهار این که تنها قصد پرس وجویی 2 ساعته از حسام ترمسی در پلیس امنیت واقع در خیابان شریعتی را دارند، وی را با خود ‌بردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: