Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
مجله جاماندگان‌-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق‌-قسمت پنجاه‌‌و‌دوم

«شروعی با فریب»

2011 April 04

شراره سعیدی / رادیو کوچه

اگر‌چه آقای «احمدی‌نژاد» به گفته «فاطمه رجبی» همسر «غلام‌حسین الهام» معجزه هزاره سوم نیست، اما بی‌شک پدیده‌ای عجیب و بهت‌آور است، او می‌تواند با کلماتی عرفی معجونی سرگیجه‌آور و شگفتی‌ساز بسازد که شدت شوک وارده به مخاطب تا لحظاتی او را مجبور به سکوت در مقابل اوج بی‌صداقتی‌اش می‌کند، یکی از بارزترین مصادیق این سخن، برنامه‌ها و شعارهای این آقا و تناقض رفتارش با وعده‌هایش است، از اهم برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دولت کارآمد و عدالت‌گستر، عدم وجود حرکت سخت‌گیرانه در مورد حجاب بانوان ایرانی، سلامت مدیران، مبارزه با فساد اداری، پیش‌گیری از بروز شکاف بین دولت و مردم، تشکیل دولت اسلامی، تثبیت و تقویت آرمان‌خواهی و برائت از ایده‌آلیسم، گفتمان خدمت به جای قدرت، علمی کردن مدیریت، کاهش نرخ تورم از طریق کاهش هزینه‌های دولت و کاهش نرخ سود بانکی، بسط توسعه سیاسی از طریق بالا‌بردن قدرت نقد و مشارکت مردم، اولویت دادن به تولید داخلی، حضور دولت در هر استان برای حل مشکلات بخشی، کاهش تصدی‌گری دولت، بالندگی فرهنگ از طریق تقویت هویت ملی و تاریخی و اسلامی ایران، ایجاد فضای آرمانی و آرمان‌خواهی در کشور برای مقابله با معضلات فرهنگی، گفت‌وگوی بدون واسطه با مردم و کاستن از سفرهای غیرضروری خارجی و خودداری از هم‌راه بردن خانواده و افراد غیرلازم در سفرهای خارجی، بخش‌هایی از وعده‌هایی بود که آقای احمدی‌نژاد قبل و بعد از انتخاب به ریاست جمهوری در این زمینه به مردم ایران داد.»

«دیده‌شدن پول نفت بر سر سفره‌های مردم» یکی از شعارهای انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد بود. وی در اولین سخن‌رانی پس از پیروزی در انتخابات باز هم وعده دیده‌شدن پول نفت بر سر سفره مردم را اعلام کرد، وی گفت که صنعت نفت ایران در اختیار یک خانواده خاص است که در جریان انتخابات از آن به نفع خود سو استفاده کرده‌اند، او شفاف سازی صنعت نفت و گاز ایران و مبارزه با مافیا را از اهداف خود اعلام کرد: «فضای حاکم بر قراردادهای نفتی ما در زمینه تولید و صادرات روشن نیست، ما باید آن را شفاف سازیم». او هیچ‌گاه آن‌چه را که مافیای نفت می‌نامید روشن نساخت و در دوران ریاست جمهوری‌اش چندین قرار داد نفتی را در اختیار سپاه پاس‌داران قرار داد و اختیار فروش نفت را نیز بر خلاف قانون به بنیاد مستضعفان سپرد، به گفته او، این در قالب طرح سهام عدالت عملی شده و به زودی سود این سهام نیز، عاید ۲‌دهک پایین جامعه، بازنشستگان و دیگر کسانی که مستحق دریافت این سهام بوده‌اند، می‌شود.

«دیده‌شدن پول نفت بر سر سفره‌های مردم» یکی از شعارهای انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد بود. وی در اولین سخن‌رانی پس از پیروزی در انتخابات باز هم وعده دیده‌شدن پول نفت بر سر سفره مردم را اعلام کرد، وی گفت که صنعت نفت ایران در اختیار یک خانواده خاص است که در جریان انتخابات از آن به نفع خود سو استفاده کرده‌اند، او شفاف سازی صنعت نفت و گاز ایران و مبارزه با مافیا را از اهداف خود اعلام کرد

او در تاریخ 25 مرداد 1384 متن کامل برنامه دولت خود را اعلام کرد، او دولت خود را«دولت مهرورزی» یا «دولت مهر» نامید.

آقای احمدی‌نژاد کلن جنجال‌ساز است، نقطه‌نظرات و سخن‌رانی‌های وی در دوران ریاست جمهوری‌اش، بازتاب‌های متفاوتی در ایران و دنیا داشته ‌است، که می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها از نظر وسعت واکنش موافقان و مخالفان چنین اشاره کرد: وی پیش و پس از پیروزی، بارها خود را از حامیان آزادی‌های اجتماعی معرفی کرده و گفت هنگامی‌که رقبای چپ‌گرایش در سال‌های اول انقلاب با جوانان برخورد می‌کرده‌اند وی با آنان مخالفت می‌کرده:

«همین آقایان مینی‌بوس سر خیابان‌های تهران می‌گذاشتند و سرباز می‌گذاشتند که آرایش‌های خانم‌های مردم را کنترل کنند و هر‌کدام غلیظ بود، سوار مینی‌بوس کنند و ما معترض بودیم که این‌ها خلاف شرع است. حق ندارید با مردم این‌گونه برخورد کنید، این‌ها مردم ما هستند.»  اما پس از بحث‌های مطرح شده راجع به طرح ارتقای امنیت اجتماعی فرمانده نیروی انتظامی ،احمدی مقدم عنوان کرد اختیار تعیین نوع پوشش مردم در طرح ابلاغی توسط احمدی‌نژاد به پلیس داده شده‌ و او در جریان جزییات این طرح هم بوده‌است. محمود احمدی‌نژاد در 4 آبان 1384 در کنفرانسی با نام کنفرانس حمایت از فلسطینی‌ها که در تهران برگزار شد، موجودیت کشور اسراییل و هم‌چنین مساله هولوکاست را زیر سوال برد. وی در سخنانش از تغییر رژیم اسراییل سخن گفت و این عبارت را به کار برد: «جهان بدون اسراییل امن‌تر خواهد بود.»

با استناد به ترجمه موسسه اسراییلی تحقیقات خاورمیانه، برداشت شد که اسراییل باید از روی زمین «محو» شود. ترجمه رسمی حرف او در وب‌گاه ریاست جمهوری، خلاف این موضوع را بیان می‌کند. البته وی در مصاحبه با کانال 24 France گفت که شوروی نیز از روی زمین محو شده‌ است، ولی هیچ مشکلی برای مردم دنیا پیش نیامده‌، ما نیز خواهان این‌گونه محو اسراییل هستیم، یعنی با برگزاری رفراندوم بین تمامی ساکنان آن منطقه و فلسطین‌یانی که از آن‌جا آواره شده‌اند آن‌ها خود حکومت خود را انتخاب کنند. وی هم‌چنین در مورد حقیقت داشتن واقعه هولوکاست ابراز تردید کرد و کشتار میلیون‌ها یهودی در جنگ جهانی دوم را «افسانه» دانست.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی این سخنان واکنش‌های شدید جهانی را در پی داشت. برگزاری همایش بررسی واقعه هولوکاست در تهران باعث تحریم دفتر مطالعات وزارت خارجه توسط ده‌ها موسسه مطالعاتی، اعتراض رسمی اتحادیه اروپا و ایجاد فرصت برای اسراییل برای غیر منطقی جلوه دادن دولت ایران شد.

جدا از بازتاب خارجی در داخل ایران نیز واکنش‌های متعددی نسبت به این مساله ابراز شد، چندی پس از اظهارات احمدی‌نژاد، محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه فاین‌نشال تایمز ضمن تایید واقعیت هلوکاست، هم‌زیستی اسراییل و فلسطین را قابل قبول دانست.

پیش از محمود احمدی‌نژاد به ویژه پس از پایان جنگ 8 ساله ایران و عراق، بینش بیش‌تر مردم ایران بر پایه شعار «فرزند کم‌تر زندگی بهتر» بود، شعاری که در دولت «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» مطرح شده بود، این دیدگاه با آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیز در اندیشه مردم باقی مانده بود. رییس‌جمهوری ایران در مهرماه 1385 این شیوه زندگی و مهار جمعیت را نکوهش کرد و داشتن تنها دو کودک و یا کم‌تر را، روش و راه‌بردی نادرست برشمرد. ششمین رییس جمهور ایران توانایی دولت در گرداندن و برآمدن یک‌صد و بیست میلیون نفر جمعیت را، کاری شدنی و بی‌خدشه برشمرد. این سخنان مورد سرزنش‌های بسیاری قرار گرفت و از دید کارشناسان یک بدنگری درباره تنظیم خانوار انگاشته شد. البته این، در هنگامی بود که نرخ گرانی در ایران پایداری بسنده را نداشت و درصد بی‌کاری 11% برآورد شده بود. این گفته‌ها یادآور و پی‌گیری رویه «آیت‌اله خمینی» مبنی بر داشتن فرزند بیش‌تر در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی ایران بود.‌

در ششمین ماه از ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، اعلام شد که رییس‌جمهوری ایران نامه‌ای برای سران کشورهای جهان می‌نویسد. این خبر به‌عنوان خبری مهم مورد توجه محافل خبری جهان قرار گرفت و وقتی روشن شد که مخاطب اولین نامه احمدی‌نژاد، «جورج بوش» رییس‌جمهور آمریکا است، تحلیل و تفسیرها درباره متن آن شدت گرفت، وزارت خارجه آمریکا در اولین واکنش به نامه محمود احمدی‌نژاد، آن را «تلاشی ضعیف» برای گفت‌وگو با مردم آمریکا خواند. اما نامه «هجده صفحه‌ای» با استقبال سرد مقامات آمریکایی هم‌راه بود. به گفته مقامات کاخ سفید نامه وی حاوی پیامی نبود و در حقیقت هیچ پیش‌نهاد مشخص سیاسی در آن نبود. در همین حال احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و از روحانیون پرنفوذ در طیف تندرو جناح محافظه کار، در خطابه نماز جمعه تهران، نامه محمود احمدی‌نژاد به جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا را «عملی فوق العاده» و از «الهامات خدا» خواند.

در همین حال کاخ سفید در موضعی رسمی اعلام کرد که به نامه احمدی‌نژاد جوابی داده نمی‌شود. بی‌اعتنایی دولت آمریکا به نامه محمود احمدی‌نژاد باعث شد که وی در مصاحبه‌های مختلف، از آن به عنوان «بی‌اعتنایی رییس‌جمهوری آمریکا به نداهای صلح جویان جهان» یاد کند. دو نامه بعدی محمود احمدی‌نژاد، به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «پاپ بندیکت شانزدهم»، رهبر کاتولیک‌های جهان نوشته شد، هر دو نامه احمدی‌نژاد بدون جواب ماند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,