Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
شورای هم‌کاری خلیج فارس:

«دخالت ایران در امور بحرین ناقض معاهدات بین‌المللی»

2011 April 04

خبر / رادیو کوچه

وزیران خارجه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس روز یک‌شنبه پس از نشست اضطراری ریاض با صدور بیانیه مشترکی از آن‌چه دخالت ایران در امور داخلی و توطئه‌چینی علیه امنیت ملی خود خواندند، به شدت انتقاد کرده‌اند.

به گزارش العربیه، به‌دنبال انتقاد مقام‌های جمهوری اسلامی از اعزام سربازان عربستان سعودی برای مقابله با ناآرامی‌های شیعیان بحرین، شش کشور عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس از «ادامه دخالت‌های» ایران در امور داخلی بحرین عمیقن ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمده است: «(نشست وزرای خارجه) دخالت ایران در امور داخلی بحرین را که ناقض معاهدات بین‌المللی است به شدت محکوم می‌کند.»

شورای هم‌کاری خلیج فارس متشکل از کشورهای عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، عمان و امارات متحده عربی است که سه دهه پیش به‌دنبال انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق تشکیل شد.

این بیانیه «اتهام‌های بی‌پایه در بیانیه غیرمسوولانه مجلس ایران درباره عربستان سعودی را محکوم می‌کند و آن را اقدامی خصمانه و دخالتی تحریک‌آمیز می‌داند.»

نشست شورای هم‌کاری خلیج فارس هم‌چنین «دخالت آشکار ایران در کویت از طریق ایجاد شبکه‌های جاسوسی در خاک این کشور را محکوم کرد.»

جلسه ریاض به ریاست شیخ عبداله بن زیاد آل‌نهیان، وزیر خارجه امارت متحده عربی برگزار شد.

شیخ عبداله به روزنامه کویتی القبس گفت: «من به برادران ایرانی توصیه می‌کنم که اساس‌نامه شورای هم‌کاری خلیج فارس را پیش از آن‌که در امور داخلی هر یک از دولت‌های عضو دخالت کنند، به دقت بخوانند.»

وی افزود: «شورای هم‌کاری یک تشکیلات ادغام شده است که امنیت هر یک امنیت بقیه تلقی می‌شود. شورای هم‌کاری در مواجهه با تهاجم عراق به کویت، متحد بود و در مقابل هر تهدید دیگری علیه مردمش باید متحد باقی بماند. موضع شورای هم‌کاری در قبال وقایع بحرین بسیار روشن است و باید یک درس تلقی شود.»

بیشتر بخوانید:

«ایران خطری جدی برای امنیت کشورهای منطقه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,