Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
محققان اعلام کردند

«ایدز مهم‌ترین عامل مرگ زنان»

2009 November 13

کنجکاو

تا همین چند وقت پیش تصور می‌شد عامل اصلی مرگ زنان، سرطان سینه و سرطان رحم است. اما جدیدترین بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی درباره بهداشت زنان نشان می‌دهد که ویروس ایدز مهمترین عامل مرگ و میر و بیماری در میان زنان 15 تا 44 سال جهان است.

نتیجه بررسی WHO نشان می‌دهد روابط جنسی خطرناک ترین عامل در کشورهای درحال توسعه برای زنانی است که در محدوده سنی بارداری و فعال جامعه هستند.

عوامل دیگر هم زیرمجموعه همین عامل است؛ عدم دسترسی به راه‌های پیش گیری از بارداری و کمبود آهن. میزان متوسط جهانی مرگ زنان نشان می‌دهد یک مورد از هر پنج مرگ در میان زنان این گروه سنی در نتیجه رابطه است.

20091113-aiedskoocheh

در سازمان بهداشت جهانی هم‌چنین آمده است: «زنان نمی‌دانند چگونه خود را در برابر این ایمن کنند. به همین دلیل این افراد با خطر جدی مرگ یا بیماری رو به رو هستند. »

آن دسته از زنان نیز که به دلیل عدم دسترسی به روش‌های پیش گیری از بارداری نمی‌توانند از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کنند نیز همین شرایط را دارند.

دکتر مارگارت چان، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی درباره این گزارش گفته است: «زنان به طور بیولوژیک این برتری را دارند که به طور میانگین شش تا هشت سال بیشتر از مردان عمر کنند اما در بسیاری نقاط جهان آن‌ها با کمبودهای جدی ناشی از فقر، عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و هنجارهای فرهنگی مواجه هستند که این مزیت را از آن‌ها می‌گیرد. »

چان این روند را که 15 درصد مرگومیر زنان بزرگ سال در سن باروری رخ میدهد یک تراژدی قابل پیش گیری میداند: «تبعیض علیه زن ها در تمام طول زندگی آن ها ادامه دارد و از همان کودکی با کمبود امکانات برای تشخیص بیماریهای دختران نسبت به پسران آغاز می شود.»

تبعیض علیه زن ها در تمام طول زندگی آن ها ادامه دارد و از همان کودکی با کمبود امکانات برای تشخیص بیماریهای دختران نسبت به پسران آغاز می شود

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید زنان در سراسر جهان در اثر بیماری هایی می‌میرند که قابل پیش گیری است و آن‌ها در واقع قربانی ضعف خدمات بهداشت و درمان کشورشان شده‌اند.

در گزارش جدید این سازمان آمده است؛ صدها هزار زن در کشورهای مختلف جان خود را از دست می دهند چون نظام بهداشت و درمان در کشوری که در آن زندگی می کنند، توجه کافی به بیماری های خاص زنان مانند سرطان رحم و مشکلات ناشی از بارداری ندارد و در مراقبت و درمان آن‌ها اهمال میکند.

تازه‌ترین آمار، نیازهای بهداشتی، شایع ترین بیماری ها و علت بروز آنها در میان زنان جهان را مورد بررسی قرار داده است، زنان در دوران سالمندی نیز در مقایسه با مردان هم سن و سال خود از توجهات بهداشتی کم تری برخوردارند.

سازمان بهداشت جهانی برای نمونه به بیماری های قلبی اشاره داشته و گفته است از آن‌جایی که علایم این دست از بیماری ها اغلب در زنان با مردان متفاوت است، حضور بیماری دیرتر اتفاق می‌افتد و آنها با خطر بیشتری مواجه می‌شوند.

گزارش تازه این سازمان به این نکته اشاره داشته است درحالی که زنان بخش اعظم پرسنل بهداشتی را تشکیل می دهند، وقتی نوبت به مراقبت‌های درمانی میرسد، به بیماری‌های به اصطلاح زنانه آن‌ها کم تر از مردان توجه می شود.

در کشورهای درحال توسعه، مشکلاتی که در دوره بارداری برخی از زنان رخ می دهد و هم چنین سقط جنین با روش های خطرناک، مهم ترین دلایل مرگ ومیر در میان زنان جوان در گروه سنی 15 تا 19 سال است.

در بسیاری از کشورهای جهان بهداشت بارداری و زایمان به زنان متاهل محدود میشود و به بهداشت زنان مجرد توجه نمی شود.

بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، سرطان رحم دومین سرطان شایع میان زنان است و 80 درصد از موارد بیماری و تقریبن  تمام مرگ ومیرهای ناشی از آن در کشورهایی مشاهده می شود که درآمد سرانه پایینی دارند و دسترسی به معاینات ویژه زنان تقریبن وجود ندارد.

این سازمان می‌گوید:« برای اینکه به نیازهای بهداشتی زنان رسیدگی شود، اصلاح نظام‌های بهداشت و درمان در سراسر جهان امری ضروری است اما بهبود وضعیت بهداشتی زنان تنها زمانی موفق خواهد بود که مسوولان بهداشت و درمان کشورها با تبعیض جنسیتی در این زمینه به طور گسترده‌تر مبارزه کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: