Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
گزارش روز- تحلیل‌گران افغانی:

«پولیس در مهارکردن خشونت‌ها ضعیف عمل کرده است»

2011 April 05

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

تحلیل‌گران عمل‌کرد پولیس افغانستان را در مهار کردن خشونت‌ها در راه‌پیمایی‌های اخیر که در آن به شمول هفت کارمند سازمان ملل متحد ده‌ها افغان کشته شدند، ضعیف می‌خوانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حکومت افغانستان نیز برخی از کوتاهی‌ها را می‌پذیرند و به همین دلیل هیتی را برای پیدا کردن خلاهای این روی‌دادها، به ولایت‌های بلخ و کندهار که راه‌پیمایی‌های مردم در آن به خشونت گرایید فرستاده است.

در تظاهرات توام با خشونت در ولایت کندهار گفته شد برخی از مظاهره‌کنندگان مسلح به سوی مردم گلوله شلیک می‌کردند، اما برخی از سربازان پولیس نیز به عمل باالمثل دست زده‌اند.

منتقدان در افغانستان می‌گویند پولیس به جای استفاده از گزینه‌های ابتدایی که گاز اشک‌آور و پاشیدن آب می‌باشد، علیه راه‌پیمایان از گلوله استفاده کرده است.

دولت افغانستان نیز این موضوع را می‌پذیرد و اعلام کرد هر فردی که از قانون تخطی کرده باشد، مجازات خواهند شد.

وحید عمر سخن‌گوی ریاست جمهوری افغانستان گفت برای روشن شدن تمام زوایای این قضیه و تخلفات که صورت گرفته هیتی به ولایت‌های بلخ و کندهار فرستاده شده است.

وی افزود هر عملی که سبب به خشونت کشاندن تظاهرات شده باشد تخلف پنداشته می‌شود.

از جانب دیگر زمری بشری سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان گفت برخی کوتاهی‌ها در بروز خشونت‌ها در راه‌پیمایی‌های اخیر روشن شده است، اما پس از تکمیل تحقیقات این مشکلات را اعلام می‌کنند.

آقای بشری افزود در ارتباط به این روی‌دادها نیز شماری مظنونان بازداشت شده و به زودی عوامل که سبب به خشونت کشاندن راه‌پیمایی شدند شناسایی خواهد شد.

به گفته بشری با توجه به حوادث گذشته آنان آمادگی دارند تا در آینده جلو این گونه حوادث را بگیرند و به همین منظور پولیس ضد‌آشوب در برخی ولایات ایجاد شده و در برخی ولایات دیگر نیز قرار است ایجاد شود.

آقای بشری در پاسخ به برخی انتقاداتی که گویا پولیس به جای متفرق کردن مظاهره‌کنندگان از موتر آب پاش و گاز اشک‌آور از گلوله استفاده کرده است گفت، پولیس افغانستان به اندازه کافی این امکانات را در تمام ولایات در اختیار ندارد.

آقای بشری در پاسخ به برخی انتقاداتی که گویا پولیس به جای متفرق کردن مظاهره‌کنندگان از موتر آب پاش و گاز اشک‌آور از گلوله استفاده کرده است گفت، پولیس افغانستان به اندازه کافی این امکانات را در تمام ولایات در اختیار ندارد.

جنرال خان محمدمجاهد فرمانده پولیس ولایت کندهار که گفته می‌شود سربازان پولیس در آن ولایت به سوی مردم گلوله شلیک کرده‌اند، گفت ابزار جلوگیری از خشونت‌ها در راه ‌برای پراکنده کردن مظاهره‌کنندگان ندارند.

وی افزود از عمل‌کرد سربازانش به دلیل این که توانستند، امنیت بانک‌ها و نهادهای بین‌المللی را در آن ولایت تامین کنند راضی است، اما روی مشکلات دیگری که به وجود آمده تحقیقات می‌کنند.

اما عبدالهادی خالد معین پیشین وزارت داخله و تحلیل‌گر نظامی گفت در سال‌های گذشته بالای پولیس کار زیادی شده است، اما هنوز هم پولیس مشکلات خود را دارد.

به گفته وی عمل‌کرد پولیس در ولایت کندهار به دلیل موجودیت شرایط جنگی و تظاهرات مسلحانه، تا حدی خوب بود، اما به دلیل کشته شدن شمار زیادی افراد ملکی معلوم می‌شود که پولیس خیلی هم مسلکی عمل نکرده است.

آقای خالد گفت رهبری وزارت داخله برای جلوگیری از بحران‌های مشابه تدابیری به‌تری باید در نظر بگیرند، زیرا تجربه نشان داده که مشکلات کوچک در کشور می‌تواند به بحران بزرگ مبدل شود.

این راه‌پیمایی‌ها در افغانستان با نشر خبر آتش زدن قرآن توسط تیری جونز کشیش کلیسای ایالت فلوریدای آمریکا در مناطق مختلف افغانستان راه‌اندازی شد.

هرچند برخی از این راه‌پیمایی‌ها به گونه مسالمت‌آمیز پایان یافت، اما در ولایت بلخ هفت کارمند سازمان ملل متحد و چندین افغان و در ولایت کندهار دست کم 16 افغان کشته و حدود 100 تن دیگر زخمی شدند.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,