Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«دفتر هماهنگی»

2011 April 06

پویا / رادیو کوچه

برنامه‌ی این هفته به بررسی فیلم «دفتر هماهنگی» (Adjustment Bureau) می‌پردازد. فیلمی با بازی «مت دیمون» و «امیلی بلانت» به کارگردانی «جرج نولفی» (George Nolfi). این فیلم که با درون‌مایه‌ی آزادی اراده در برابر سرنوشت از پیش تعیین‌شده شکل گرفته است، روایتی است جذاب و پر هیجان از کتابی نوشته‌ی «فیلیپ کی دیک»‌ ( Philip K Dick).

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در نگارش داستان‌های تخیلی، نویسنده از آزادی عملی برخوردار است که نویسندگان واقع‌گرا فاقد آن هستند. این ابزار که بر اساس متفاوت اندیشیدن بدون مرز نویسنده شکل می‌گیرد می‌تواند کارآیی دوگانه‌ای داشته باشد.

می‌تواند روایت را چنان جذاب و نفس‌گیر کند که دنبال نکردن آن امری محال باشد. از سوی دیگر توانایی نابود‌کردن یک ایده‌ی خلاق را نیز دارد. فیلیپ دیک و جرج نولفی نویسندگان داستان و فیلم‌نامه، به خوبی با بهره‌برداری از این ابزار، توانسته‌اند روایتی جذاب را خلق کنند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FHVU3fKhsjI[/youtube]

«دیوید موریس» (با بازی مت دیمون) کاندیدای نمایندگی پارلمان است. او به‌طور تصادفی با الیس (با بازی امیلی بلانت) در دست‌شویی مردانه برخورد می‌کند. درفیلم متوجه نمی‌شویم که الیس به‌چه دلیلی در آن‌جا بوده ولیکن، این رویارویی عجیب باعث جرقه خوردن رابطه‌ای بین آن‌ها می‌شود. آن‌ها در برخورد دوم که شاید آن هم تصادف بوده باشد، هم‌دیگر را به یاد می‌آورند. پس از آشنایی اولیه متوجه می‌شوند که ایده‌آل یک‌دیگر هستند. با شکل‌گیری رابطه بین آن‌ها دیوید متوجه حضور گروهی مرد کت‌و‌شلوار ‌پوش در زندگی‌اش می‌شود. مردانی که بیش از پیش آن‌ها را اطراف خود می‌بیند. این افراد که کارگزار هستند، وظیفه دارند تا مطمئن شوند که همه‌چیز طبق برنامه‌ای که آن‌ها وظیفه‌ی اجرایش را دارند پیش برود. برنامه‌ ریز را نمی‌شناسیم.

دیدار «دیوید» و «الیس» با برنامه‌ی آن‌ها مغایرت دارد. آن‌ها آمده‌اند تا همه چیز را به روال عادی برگردانند.  آن‌ها از دیوید می‌خواهند که به‌خاطر مصالح خویش از ملاقات الیس صرف‌نظر کند. اما دیوید که به واسطه‌ی اتفاقاتی، از آن‌چه که در پشت پرده می‌گذرد مختصر آگاهی‌ای پیدا کرده، تصمیم می‌گیرد تا با سرنوشت از پیش تعیین‌شده‌ی خود بجنگد. تصمیمی که با آغاز‌شدن تعقیب و گریز مصادف است. پی رنگ داستان حالت بازی موش و گربه را به خود می‌گیرد. الیس و دیوید که فکر می‌کنند برای یک‌دیگر ساخته شده‌اند سعی دارند تا دشمنان کت و شلور پوش خود را شکست دهند.

دفتر هماهنگی فیلمی است جذاب و پر‌هیجان که ساعت خوشی را در سینما برای شما رقم خواهد زد. کسب امتیاز 7.2 از 10 نیز در تارنمای (IMDB) نشان از موفقیت این فیلم دارد.

منابع

http://www.imdb.com/title/tt1385826/

http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110302/REVIEWS/110309994/1023

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,