Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
هجدهم فروردین - هفتم آوریل

«تقویم تاریخ هجدهم فروردین»

2011 April 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1870 میلادی- «گوستاو لانداور»  (Gustav Landauer) فیلسوف و نویسنده چپ‌گرای آلمان در این روز در سال 1870 به دنیا آمد. او درکتاب خود تعریف تازه‌ای از سوسیالیسم به دست داده و نوشته است که سوسیالیسم، تنها برآورده‌ساز عادلانه نیازهای مادی افراد و به عبارت دیگر «عدالت مادی (اقتصادی)» نیست، بلکه باید عدالت معنوی میان مردم را هم برقرار سازد تا روح و روان آنان ارضا‌ و اقناع شود.

«لاندائوور» نوشته است: هرجا که طبقه زحمتکش احساس استثمار شدن کند، وقوع انقلاب قابل پیش‌بینی است و نمی‌توان با توسل به زور برای مدتی طولانی مانع از وقوع آن شد. بشر کارگر می‌داند که چه کسانی از دست‌رنج او برخوردار می‌شوند و کینه استثمار شده نسبت به استثمارگر روز افزون است، پایان‌ناپذیر و روزی به انتقام تبدیل می‌شود. در نظر کارگر، سرمایه با زحمتی که او تحمل می‌کند قابل مقایسه نیست.

«آرزوی زندگانی کردن در یک محیط برخوردار از عدالت عمومی» طبیعت مشترک بشر است و برای رسیدن به آن آمادگی لازم، اتحاد و بستن پیمان و بذل مساعی دارد، و این دولت‌ها و حاکمان هستند که به خاطر باقی ماندن در قدرت – قدرتی که به داشتن آن عادت کرده‌اند و طبیعت ثانوی‌شان شده است با توسل به دستاویزهای گوناگون مانع از این اتحاد و مساعی می‌شوند و سنگ‌اندازی می‌کنند. بنابراین قدرت دولت باید به شوراها که شرط عضویت در آن‌ها انسان‌دوستی و معنویت باشد، سپرده شود.

«لانداور» که افکار فلسفی خود را به صورت داستان‌های کوتاه هم برای درک مردم عادی می‌نوشت، دوم می 1919 در مونیخ آلمان در پی یک تظاهرات خیابانی به دست نظامیان کشته شد.

1939 میلادی- ایتالیا کشور آلبانی، نه چندان دور ازخاک خود را به این بهانه که قرن‌ها پیش گوشه‌ای از امپراتوری روم بود، چنین روزی اشغال نظامی کرد. در سال 1927 یک پیمان تدافعی میان ایتالیا و آلبانی به امضا‌ رسید که در واقع باعث شد نفوذ هرچه بیش‌تر ایتالیا در آلبانی ممکن شود. دو روز قبل از تهاجم ایتالیا برای تصرف آلبانی، در جریان گفت‌وگوهای آلمان و ایتالیا معروف به «مذاکرات ژنرال‏ها»، تصمیم نهایى برای آغاز این حمله نظامی، اتخاذ شده بود. گفته شده سقوط آلبانی در آن سال، دولت لندن را برآن داشت تا به کمک یونان بشتابد تا این کشور به وضعیت آلبانی دچار نشود. با ورود انگلستان به صحنه، آلمان نیز به حمایت از ایتالیا به یونان لشکر کشید و با اخراج انگلیسی‌ها آن‌جا را متصرف شد.

ایتالیا در این جنگ به قصد دست‌یابی به  دریای آدریاتیک و هم‌چنین کشور  یونان به آلبانی حمله کرد. سرانجام جنگ به نفع ایتالیایی ها به انجام رسید . با این حال، ایتالیا کم‌تر از دو سال بعد مجبور به خروج از این منطقه شد.

1947 میلادی- «هنری فورد» (Henry Ford) مخترع آمریکایى در چنین روزی درگذشت.  او در 30 جولای سال 1863 در آمریکا به دنیا آمد. فورد از کوچکی علاقه زیادی به ابزار مکانیکی داشت و به هنگام کودکی به ساعت‌سازی و در جوانی به شغل مکانیکی روی آورد. هنری روزی ماشینی را دید که بدون اسب و با نیروی بخار در جاده حرکت می‏کند. وی وقتی آن را از نزدیک مشاهده کرد، خودش مثل آن را ساخت و در 12 سالگی اولین ارابه بی‏اسب را مورد آزمایش قرار داد. هنری این دست‌گاه را تکمیل کرد و در سال 1896‌ اتومبیل خود را برای اولین بار به نمایش گذاشت.

وی در سال‏های بعد، اختراع خود را تکمیل کرد و علی‏رغم این‌که دیگران نیز اتومبیل‏های مشابهی ساخته بودند، ولی در سال 1895‌، رسمن امتیاز اختراع اتومبیل به هنری فورد داده شد. فورد در ابتدا به هم‌راه شرکای خود، شرکت اتومبیل‌سازی «دیترویت» را تاسیس کرد و در سال 1903، شرکت «موتور فورد» را به وجود آورد. او در سال 1907 سهام دیگران را خرید و از آن پس اداره شرکت در خانواده او باقی ماند. فورد با اتخاذ تدابیری، اتومبیل ارزان به تعداد بسیار تولید کرد و از این حیث، از تمام رقبای خود پیشی گرفت. هنری فورد که در ابتدا دارای خانواده‏ای فقیر بود، پس از این اختراع، به عنوان «پدر صنعت اتومبیل‏سازی» شهرت یافت و به هنگام مرگ، یک امپراتوری بزرگ در صنعت اتومبیل به وجود آورده بود.

2003 میلادی- واحدهای نظامی آمریکا وارد شهر بغداد شدند و دو روز بعد پایان حکومت «صدام حسین التکریتی» که فرار کرده بود، اعلام شد و دولت آمریکا زمام امور عراق را به دست گرفت و جورج دبلیو بوش رییس جمهوری وقت آمریکا 23 روز بعد (یکم ماه می 2003) پایان عملیات نظامی مربوط به تصرف عراق را اعلام داشت و این عملیات را «جنگ برای آزادی عراق» نام نهاد.

صدام حسین در دسامبر همان سال دستگیر و بعدن اعدام شد. مخالفت عراقیان با اشغال نظامی وطن چند ماه بعد با انهدام ساختمان دفتر سازمان ملل در بغداد آغاز شد و این ناآرامی‌های مسلحانه هنوز ادامه دارد.

در مارس 2007 «هیلری کلینتون» سناتور وقت و یکی از متقاضیان نامزدی برای انتخابات نوامبر 2008 ریاست جمهوری آمریکا و وزیر امور خارجه کنونی در پاسخ به پرسشی گفته بود که قول نمی‌دهد اگر نامزدی او به تصویب کنوانسیون حزب برسد و برنده انتخابات هم بشود، پس از ورود به کاخ سفید همه نظامیان آمریکایی را از عراق خارج کند. وی افزوده بود که تنها مخالف به‌کاربردن نظامیان آمریکا در ناآرامی‌های داخلی عراق و قرار گرفتن این نظامیان در جای پلیس عراق است. شمار نظامیان آمریکایی نیز باید کاهش یابد و یگان‌های رزمی خارج شوند.

1969 میلادی- «رومولو گایه‌گوس» (Rómulo Gallegos Freire) نویسنده و سیاست‌مدار و چهل و ششمین رییس جمهوری ونزوئلا از دنیا رفت.

وی نخستین نویسنده‌ی آمریکای لاتین است که با انتشار رمان «دنیای باربارا» به شهرتی جهانی دست یافت. علاقه به فرهنگ مردمی و آداب و رسوم مردم روستا در آثار گایه‌گوس مشخص است.

گایه‌گوس عقاید آزادی‌خواه داشت و به علت مخالفت با «خوان ویسنته گومس» (Juan Vicente Gómez)، دیکتاتور ونزوئلا تبعید شد. در سال ۱۹۴۸ با برقراری دوران کوتاه دموکراسی در این کشور وی به عنوان چهل‌و‌ششمین رییس جمهوری برگزیده شد اما کم‌تر از یک‌سال با کودتای نظامی برکنار شد و «مارکوس پرس خیمه‌نس» (Marcos Perez Jimenez) جای او را گرفت.

پس از درگذشت وی هر دو سال یک‌بار معتبرترین جایزه‌ی ادبی ونزوئلا به نام «رومولو گایه گوس» به به‌ترین رمان اسپانیولی‌زبان اعطا می‌شود.

—————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1948 میلادی- «سازمان بهداشت جهانی» در ایالات متحده تاسیس شد.

1379 خورشیدی- «محمدعلی فردین» بازی‌گر سینما و کشتی‌گیر ایرانی درگذشت.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,